Mydło marsylskie to naturalne mydło wyrabiane tradycyjnymi metodami. Oryginalna receptura tego mydła została stworzona w XVII wieku na południu Francji w Marsylii, gdzie jest ono produkowane do dziś. Zawiera składniki o korzystnym działaniu na zdrowie i wygląd skóry. Jest bardzo łagodne, nie wywołuje podrażnień, ani alergii, może więc być stosowane do pielęgnacji niemowląt i małych dzieci oraz osób cierpiących na choroby alergiczne. Naturalne składniki aktywne zawarte w mydle marsylskim pomogą również poprawić stan skóry przetłuszczającej się, zanieczyszczonej, z trądzikiem i skłonnością do powstawania stanów zapalnych.

Istnieją różne odmiany mydła marsylskiego. Podstawowa forma tego kosmetyku nie zawiera substancji zapachowych ani innych dodatków, a jedynie zmydloną oliwę z oliwek, olej palmowy lub inne przyjazne dla skóry naturalne oleje roślinne. Właśnie takie bezzapachowe wersje mydła marsylskiego są najodpowiedniejsze dla dzieci i osób o wrażliwej skórze. Ponadto istnieje wiele mydeł marsylskich wzbogaconych o naturalne olejki eteryczne, czy wyciągi kwiatowe, które nadają kosmetykom piękny zapach i specyficzne właściwości pielęgnacyjne. Sprawdź, dlaczego warto stosować mydło marsylskie w codziennej pielęgnacji skóry.

Mydło marsylskie – skład

Mydło marsylskie to produkt naturalny i bezpieczny dla skóry. Może je stosować każdy, niezależnie od rodzaju cery. Wystarczy wybrać odpowiedni wariant dopasowany do naszych potrzeb.

Podstawą każdego mydła marsylskiego są oleje roślinne. Stanowią one aż 72% składu mydeł. Tradycyjnie do ich produkcji używano oliwy z oliwek, a w późniejszym okresie zaczęto stosować także inne oleje o wyjątkowych właściwościach kosmetycznych takie jak olej palmowy, olej migdałowy, olej arganowy, masło shea czy olej kokosowy.
Mydło marsylskie wyrabiane tradycyjną metodą powstaje na skutek gotowania oleju roślinnego z ługiem. Przy czym jest to ług całkowicie naturalny wytwarzany w procesie rozpuszczania i wielokrotnego wygotowywania popiołu roślinnego. Taką tradycyjną w 100% ekologiczną metodę produkcji mydeł marsylskich wykorzystuje nadal wiele małych rodzinnych manufaktur działających we Francji, głównie w rejonie Prowansji.

Większość producentów korzysta jednak obecnie z gotowego wodorotlenku sodu lub potasu, co znacznie przyspiesza i usprawnia proces produkcji mydła. Mydło sodowe jest twarde i ma postać tradycyjnych kostek, natomiast mydło potasowe jest płynne lub ma formę pasty.

Oprócz olejów roślinnych i ługu w prawdziwym mydle marsylskim możemy znaleźć także takie składniki jak woda i naturalne olejki eteryczne.

Pamiętajmy, że takie mydło to produkt w pełni naturalny, który nie zawiera żadnych sztucznych konserwantów i barwników. Bardzo istotne jest również to, że mydło marsylskie jest w 100% roślinne i nie powinny się w nim znajdować tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, często wykorzystywane w produkcji innych mydeł.

Dokonując zakupu mydła marsylskiego, warto więc zwrócić szczególną uwagę na jego skład. Niestety nie wszyscy producenci są uczciwi, wobec czego w sprzedaży można spotkać produkty opatrzone nazwą „mydło marsylskie”, których skład nie jest w pełni naturalny. Nie kupujmy ich, ponieważ mogą okazać się drażniące dla skóry, mocno wysuszać, czy powodować reakcje alergiczne, zwłaszcza u dzieci i osób z bardzo wrażliwą skórą.

Rodzaje mydła

Typowe mydło marsylskie to takie, w którego składzie znajdziemy 72% oliwy z oliwek, ług i wodę. Nie zawiera ono substancji zapachowych i innych dodatków. Ten rodzaj mydła marsylskiego jest zdecydowanie najłagodniejszy i polecany do każdego rodzaju skóry. Bez żadnych obaw mogą się nim myć alergicy i małe dzieci.

Bardzo dużą popularnością cieszy się również mydło marsylskie na bazie olejku palmowego, które także jest niezwykle łagodne, ale ma nieco mniejsze właściwości odżywcze i nawilżające. Za to doskonale wspomaga gojenie się skóry. Podstawowa wersja tego mydła jest bezzapachowa, ale jest ono dostępne również w wielu wersjach aromatycznych, które różnią się zapachem w zależności od rodzaju dodanego w procesie produkcji olejku eterycznego. Największym powodzeniem cieszą się mydła marsylskie lawendowe, których piękny zapach działa uspokajająco i relaksująco.

Mydło lawendowe jest bardzo cenione, także ze względu na swoje ogromne walory pielęgnacyjne i prozdrowotne.
Ma ono między innymi działanie:

– przeciwłupieżowe,
– odkażające,
– antygrzybiczne,
– przyspieszające gojenie się stanów zapalnych i podrażnień skóry.

Niesamowity zapach i cenne właściwości pielęgnacyjne mają również mydła marsylskie zawierające takie olejki eteryczne jak:

– rozmarynowy,
– pomarańczowy,
– różany,
– cedrowy,
– tymiankowy,
– cytrynowy,
– werbenowy.

Kolejne cieszące się dużym uznaniem rodzaje mydła marsylskiego, to mydło z olejem kokosowym oraz mydło z olejem arganowym. To pierwsze ma silne właściwości gojące i świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry podrażnionej, alergicznej i bardzo wrażliwej. Z kolei to drugie jest wręcz niezastąpione dla skóry zmęczonej, poszarzałej, dojrzałej, ze zmarszczkami, czy utratą sprężystości, ponieważ działa silnie odżywczo i ujędrniająco.

Mydło marsylskie – właściwości

Naturalne mydło nadaje się zarówno do pielęgnacji cery normalnej, jak i suchej, przetłuszczającej się, czy mieszanej. Sprawdzi się również u osób ze skórą alergiczną, zniszczoną, podrażnioną, czy bardzo wrażliwą.

Ze względu na unikalny naturalny skład jego regularne stosowanie pomaga znacznie poprawić stan cery. Już po kilku dniach stosowania wszelkie podrażnienia są wyraźnie zredukowane, a skóra jest promienna i bardziej odświeżona.

Mydło marsylskie ma właściwości:

– przeciwbakteryjne,
– antywirusowe,
– przeciwgrzybiczne,
– odświeżające,
– gojące,
– ściągające,
– antyalergiczne,
– przeciwłupieżowe,
– nawilżające,
– odżywcze,
– wygładzające,
– lekko napinające skórę,
– przeciwłojotokowe,
– przeciwtrądzikowe,
– odmładzające.

Mydło marsylskie jest tak uniwersalnym, wszechstronnym, skutecznym i bezpiecznym produktem, że może z powodzeniem zastąpić wiele innych kosmetyków.

Zobacz: jak dbać o włosy ?

Mydło marsylskie – zastosowanie

Naturalne mydło możemy stosować zarówno do pielęgnacji skóry, jak i włosów. Ponadto świetnie nadaje się ono również do ekologicznego prania i sprzątania, a także pielęgnacji zwierząt.

Sprawdź, do czego można zastosować mydło marsylskie:

1. Mydło marsylskie w pielęgnacji skóry

Tym rodzajem mydła możemy myć zarówno skórę twarzy, jak i całego ciała, a także delikatnych miejsc intymnych. Mydło marsylskie nie podrażnia i nie wysusza ani nie powoduje reakcji alergicznych. Można więc bezpiecznie stosować je codziennie.

Jest to produkt na tyle łagodny, że nadaje się nawet do pielęgnacji skóry niemowląt od pierwszych dni życia. Nie muszą się go również obawiać alergicy. Oczywiście dla małych dzieci i osób z bardzo wrażliwą skórą polecana jest najdelikatniejsza bezzapachowa wersja mydła marsylskiego z oliwy z oliwek lub oleju palmowego.

W przypadku cery suchej zaleca się mycie twarzy mydłem marsylskim raz dziennie wieczorem, a przy pozostałych rodzajach cer sprawdzi się jego używanie dwukrotnie w ciągu dnia – rano i wieczorem.

Stopień pienienia się mydła marsylskiego zależy w znacznej mierze od rodzaju użytego do jego produkcji tłuszczu roślinnego. Najsłabiej będzie się pieniło mydło wykonane z oliwy z oliwek, natomiast najmocniej to z oleju kokosowego oraz palmowego.

Stosując mydło marsylskie, pamiętajmy, że delikatną aksamitną pianę, którą daje, powinniśmy nałożyć w niewielkiej ilości na mokrą skórę i masować przez 1-2 minuty, a następnie dokładnie spłukać czystą wodą.

Naturalne mydła pozostawiają na powierzchni skóry cieniutką warstwę filmu ochronnego, który pomaga zabezpieczyć ją przed wysuszeniem i działanie czynników środowiskowych takich jak wiatr, promieniowanie UV, czy zanieczyszczenia z powietrza.

2. Mydło marsylskie w pielęgnacji włosów

Cierpisz z powodu nawracającego łupieżu, wypadania włosów, a może nadmiernego przetłuszczania się włosów, lub wręcz przeciwnie z powodu ich przesuszenia? Niestety wiele dostępnych w drogeriach szamponów zawiera zbyt intensywnie działające agresywne środki myjące, które mogą podrażniać skórę i rozregulowywać gruczoły łojowe.
Zdecydowanie warto więc spróbować mycia włosów naturalnym mydłem marsylskim. Było ono z powodzeniem wykorzystywane w ich pielęgnacji już setki lat temu.

Aby umyć włosy mydłem, należy najpierw dobrze je zmoczyć na całej długości, a następnie nałożyć na skalp i włosy pianę mydlaną. Można zmydlić kostkę mydła w dłoniach lub po prostu delikatnie potrzeć nią o powierzchnię włosów.
Pamiętajmy, że mydło naturalne ma zasadowy odczyn i pozostawia na włosach osad, dlatego po jego zastosowaniu konieczne jest użycie kwaśnej płukanki do włosów. Może to być na przykład woda z octem jabłkowym lub zwykłym octem spirytusowym, bądź woda z sokiem z cytryny.

W przypadku nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy i łupieżu polecane jest mydło marsylskie z olejkiem lawendowym. Z kolei do włosów suchych, łamliwych i wypadających najlepsze będzie naturalne mydło z oliwy z oliwek, albo silnie odżywcza wersja mydła marsylskiego z olejem arganowym.

Już po kilku tygodniach stosowania mydła marsylskiego do mycia włosów zauważymy, że są one mocniejsze, mniej się łamią i wypadaj, są błyszczące, nie rozdwajają się i ładnie się układają.

3. Mydło marsylskie do pielęgnacji sierści zwierząt i zwalczania szkodników roślin

Nie ma lepszego środka do pielęgnacji sierści naszych pupili niż mydło marsylskie. Możemy nim wykąpać psa, kota, czy inne domowe zwierzątko, które wymaga takiej pielęgnacji. Jego zastosowanie pomoże pozbyć się nie tylko brudu, ale również pasożytów takich jak na przykład pchły, a także podrażnień i zadrapań naskórka.

Niestety obecnie wiele psów cierpi na alergię, objawiającą się silnym swędzeniem skóry i jej zaczerwienieniem. Oprócz leków przepisanych przez weterynarza pomocne będą też kąpiele w naturalnym mydle marsylskim. Złagodzą one podrażnienia, skóry, pomogą zlikwidować wysypki i uporczywy świąd.

Ponadto mydło marsylskie od wieków jest też stosowane w ogrodnictwie do zwalczania szkodników roślin. Wystarczy spryskać jego słabym roztworem rośliny, aby pozbyć się takich szkodników jak mszyce, czy przędziorki. Jest też pomocne przy zwalczani chorób grzybowych i bakteryjnych u roślin.

4. Mydło marsylskie do prania

Niestety konwencjonalne środki piorące takie jak proszki do prania i płyny są szkodliwe dla środowiska naturalnego i mogą nasilać lub nawet powodować choroby alergiczne skóry. Świetną alternatywą dla syntetycznych środków piorących jest naturalne mydło marsylskie. Nadaje się ono zarówno do prania ręcznego, jak i w automacie. Do prania możemy wykorzystać mydło w płatkach, płynie, lub kostce (pranie ręczne).

Mydło marsylskie sprawdzi się do każdego rodzaju tkanin również tych delikatnych jak jedwab, wiskoza, czy len. Jest ono szczególnie polecane do prania ubranek niemowlęcych.

5. Idealne do sprzątania

Nie sposób sobie także wyobrazić ekologicznego sprzątania bez mydła marsylskiego. Rozpuszczone w wodzie świetnie sprawdzi się do mycia podłogi, armatury łazienkowej i kuchennej, a także sanitariatów w połączeniu z kilkoma kroplami odkażających olejków eterycznych na przykład z drzewka herbacianego, czy eukaliptusowym.

Czy warto stosować mydło marsylskie? Oczywiście, że tak. Zalety mydła marsylskiego to jego delikatność, skuteczność w pielęgnacji skóry (również tej z problemami), oraz wiele dodatkowych możliwości zastosowania. Ponadto mydło to jest w 100% biodegradowalne i nie szkodzi środowisku naturalnemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj