Tarczyca odpowiada za wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Zdarza się jednak, że wytwarza ona za dużo lub za mało hormonów i wówczas pojawiają się takie objawy jak zmęczenie, trudności z koncentracją czy suchość skóry. Warto wówczas zrobić badania tarczycy. Na czym polegają i gdzie można je wykonać?
Za co odpowiadają hormony tarczycy?
Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, który znajduje się w dolnej części szyi. Produkuje ona ważne hormony, takie jak T3 (trójjodotyroninę) czy T4 (tyroksynę). Mają one duży wpływ na działanie układu nerwowego, wytwarzanie i utrzymywanie ciepła, a także na metabolizm czy funkcjonowanie hormonów płciowych. Jeśli tarczyca wytwarza nieodpowiednią ilość hormonów, pojawiają się uciążliwe objawy. Aby sprawdzić, czy tarczyca wytwarza za dużo, czy za mało hormonów, najlepiej jest wykonać badania tarczycy.
Objawy niedoczynności i nadczynności tarczycy
Najczęściej diagnozuje się niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Niedoczynność polega na zbyt niskiej produkcji hormonów T3 i T4, co prowadzi do spowolnienia tętna i niskiego ciśnienia krwi. Do charakterystycznych objawów należą także:
- obniżenie nastroju,
- problemy z koncentracją i ze snem,
- zaparcia,
- ciągłe odczuwanie zimna,
- przyrost masy ciała (mimo braku zmiany nawyków żywieniowych),
- blada i chłodna skóra,
- zmęczenie, osłabienie, senność,
- suchość skóry (szczególnie na łokciach i kolanach),
- nadmierne wypadanie włosów,
- łamliwe paznokcie,
- nieregularne miesiączki.
Z kolei nadczynność tarczycy to nic innego jak zbyt wysoki poziom hormonów T3 i T4 w organizmie. Wśród najczęstszych objawów znajdują się:
- kołatanie serca, podwyższone ciśnienie krwi,
- utrata masy ciała (mimo braku zmiany nawyków żywieniowych),
- bezsenność,
- drżenie mięśni,
- problemy z koncentracją, bezsenność,
- biegunki,
- zwiększona potliwość,
- stany lękowe i depresyjne,
- nieregularne miesiączki.
Na czym polegają badania tarczycy?
Badania tarczycy służą do obserwacji pracy tego gruczołu, monitorowania poziomu hormonów w organizmie i śledzenia efektów leczenia. Sprawdzany jest przede wszystkim poziom TSH (hormonu stymulującego tarczycę), FT3 i FT4. Takie badanie można wykonać m.in. w Centrum Medycznym POLMED. Oferowane są dwa pakiety badań tarczycy – podstawowy i rozszerzony. Oprócz tego warto zrobić USG tarczycy m.in. po to, aby wykryć guzki i ocenić, czy są one groźne.
Kiedy należy zrobić badania tarczycy? Koniecznie wtedy, kiedy zauważysz u siebie niepokojące objawy mogące wskazywać na niedoczynność lub nadczynność tego gruczołu. Warto pamiętać, że szczególnie narażone są młode kobiety i osoby, u których w rodzinie pojawiały się przypadki problemów z tarczycą. Warto jednak zaznaczyć, że każda dorosła osoba powinna wykonywać takie badanie minimum raz w roku. Jest to niezbędne do tego, aby szybko wykryć zmiany w tarczycy i zapobiec uciążliwym objawom.