Oflamoskopy, czyli wzierniki oczne, stosowane były podczas badania oczu już w pierwszej połowie XIX wieku i stosowane są w chwili obecnej. Badanie dna oka przy użyciu oflamoskopu, jest całkowicie bezbolesnym i bezinwazyjnym badaniem oczu, które pozwala lekarzowi okuliście na ocenę wnętrza gałki ocznej, głównie siatkówki wraz z jej naczyniami i tarczą nerwu wzrokowego.

W badaniu dna oka wykorzystywana jest przezierność oka dla promieni świetlnych. Dzięki oflamoskopowi przez źrenicę zostaje wpuszczona wiązka światła, która przechodząc przez soczewkę i ciało szkliste dociera do dna oka. Na tej podstawie lekarz okulista może dokładnie ocenić stan siatkówki, naczyń krwionośnych tarczę nerwu wzrokowego oraz plamkę żółtą.

Jakie choroby można wykryć na podstawie badania dna oka?

Chorobami jakie lekarz może wykryć na podstawie badania dna oka są:

  • choroby siatkówki oka takie jak : odklejenie siatkówki, krwotoki, choroby plamki
  • choroby błony naczyniowej takie jak zapalenia czy nowotwory
  • choroby nerwu wzrokowego
  • nadciśnienie tętnicze
  • miażdżyce
  • cukrzycę
  • choroby układu krwiotwórczego : niedokrwistość, białaczka, skazy krwotoczne
  • nadciśnienie wewnątr zczaszkowe, wylewy krwi w ciałku szklistym lub jego zmętnienie

Jak przebiega badanie dna oka?

Oflamoskopia zarówno pośrednia jak i bezpośrednia poprzedzona jest zaaplikowaniem do oka pacjenta kropli, które powodują rozszerzenie źrenic. Po ich zakropleniu pacjent musi odczekać ok. 20 minut. W niektórych przypadkach stosowane jest znieczulenie ogólne. Pacjent powinien powiadomić lekarza o występującej jaskrze u członków najbliższej rodziny,  alergiach oraz aktualnie przyjmowanych lekach. Istnieje kilka sposobów badania dna oka: oflamoskopia pośrednia, oflamoskopia bezpośrednia, badanie dna oka w trójlustrze Goldmana, badanie dna oka przy użyciu funduskamer Non – Mydriatic.

Oflamoskopia bezpośrednia

Jest to najczęściej wykorzystywana przez lekarzy metoda badania dna oka. Okulista trzymając wziernik przed własnym okiem zbliża go do oka pacjenta i wpuszcza tam strumień światła. Następnie pacjent proszony jest o patrzenie w różnych kierunkach. Badanie wykonywane jest w zaciemnionym pomieszczeniu (pacjent może w związku z tym odczuwać chwilowe olśnienie wywołane światłem wziernika).

Oflamoskopia pośrednia

Badanie to, przeprowadzane jest przy użyciu soczewki skupiającej o bardzo dużej sile. Lekarz trzyma soczewkę tuż przed okiem pacjenta. Strumień światła przechodzi przez źrenicę i okulista może oglądać odwrócony i powiększony obraz na płaszczyźnie owej soczewki. Pacjent proszony jest w trakcie badania o kierowanie wzroku w różnych kierunkach (może odczuwać chwilowe zaburzenia pola widzenia).

Badanie dna oka w trójlustrze Goldmana

Trójlustro Goldmana, jest centralnie ułożoną soczewką skupiającą, otoczoną trzema lustrami. Na znieczuloną wcześniej rogówkę oka lekarz zakłada trójlustra Goldmana i poprzez soczewkę obserwuje tylnybiegun dna oka. Dzięki odbiciu w lusterkach ma możliwość obejrzeć również część równikową i obwód skrajny.

Badanie dna oka przy użyciu funduskamer Non – Mydriatic

Badanie polega na zrobieniu zdjęcia o wysokiej rozdzielczości. Na jego podstawie lekarz dokonuje oceny stanu zdrowia pacjenta. Jest to najnowsza metoda badania dna oka. Po zastosowaniu kropli rozszerzających źrenice nie wolno prowadzić pojazdu przez kilka godzin.

Zobacz także: Badanie wad refrakcji oka – opis i przebieg badania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj