Badanie cholesterolu powinno się wykonywać regularnie, przynajmniej raz w roku, by ustrzec się przed wieloma groźnymi chorobami, m.in. miażdżycą, udarem czy zawałem serca.

Stężenie cholesterolu we krwi zależy od wielu różnych aspektów naszego życia, między innymi naszej diety, kondycji fizycznej, poziomu aktywności ruchowej, naszego stanu zdrowia, uwarunkowań genetycznych. Nieprawidłowa ilość cholesterolu może prowadzić do udarów, miażdżycy czy zawału. W Polsce za normę stężenia cholesterolu we krwi uznaje się 190 ml/dg.

Badanie cholesterolu całkowitego

Najbardziej podstawowym i najczęściej wykonywanym badaniem jest badanie biochemiczne krwi, które sprawdza poziom cholesterolu całkowitego. Cholesterol całkowity powyżej normy może oznaczać niewydolność nerek, łuszczycę, zespół nerczycowy. Występuje jednak również u osób zmagających się z chorobą alkoholową, niedoczynnością tarczycy, a także przy bardzo mięsnej diecie. Natomiast zbyt niski poziom cholesterolu całkowitego może świadczyć o martwicy lub innych uszkodzeniach wątroby, posocznicy, anemii lub nadczynności tarczycy.

Stężenia frakcji cholesterolu dobrego i złego

W badaniu cholesterolu całkowitego wprowadza też poziomy cholesterolu dobrego (HDL) i cholesterolu złego (LDL). Zły cholesterol ma normę w wysokości 130 mg/dl. Zbadanie go jest istotne w diagnostyce miażdżycy, chorób serca i choroby wieńcowej. Dobrego cholesterolu powinno się mieć więcej niż 50 mg/dl. Jego obecność jest istotna w procesie wytwarzania hormonów płciowych, witaminy D i kwasu żółciowego.

Lipidogram

Lipidogram, czy inaczej profil lipidowy, jest bardziej miarodajnym badaniem, bo oprócz określenia całkowitego stężenia cholesterolu we krwi, poziomów cholesterolu złego i dobrego, informuje też o poziomie trójglicerydów. Ta ostatnia informacja jest niezbędna do właściwej oceny gospodarki lipidowej organizmu. Trójglicerydy to tłuszcze o charakterze obojętnym, jest ich zwykle więcej w wynikach pacjentów, którzy w swojej diecie mają dużo słodyczy lub chorują na cukrzycę. Jeśli ich poziom jest zbyt wysoki, oznacza to, że cały organizm ma zbyt dużo tłuszczu, co jest równie niebezpieczne jak podwyższony poziom cholesterolu.

Czytaj także: Cholesterol HDL – opis i przebieg badania poziomu cholesterolu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj