Frytki ziemniaczane lubią chyba wszyscy. Chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku. Ze złotą skórką. Smażone w głębokim oleju. Najszybszy fast food, który swoją kalorycznością potrafi niestety zniechęcić. Żeby spalić niewielką, bo stugramową porcję frytek, trzeba przez 15 minut biegać szybkim tempem lub żwawo spacerować przez godzinę. Jeśli nie chcesz rezygnować z tego pysznego przysmaku wypróbuj nasze przepisy na zdrowe frytki, które są mniej kaloryczne i zdrowsze.

Frytki pieczone

Dla niektórych osób nazwa frytki jest zarezerwowana tylko dla ziemniaków. To tak, jak nie ma masła orzechowego czy mleka roślinnego. Zostając więc przy ziemniakach lepszą alternatywą dla naszego zdrowia i figury będą frytki pieczone w piekarniku. W 100g mają 40% mniej kalorii niż frytki smażone i mają niską zawartość tłuszczów nasyconych.

Do przygotowania 2 porcji potrzebujesz 600 gram ziemniaków typu B (najbardziej popularne, kruche po ugotowaniu i chrupkie po usmażeniu np. Irga, Irys). Ziemniaki obierz, umyj i pokrój na kształt frytek. Następnie wrzuć do garnka z osoloną wodą i podgrzewaj do momentu jej zagotowania. Po odcedzeniu frytek, osusz je delikatnie ręcznikiem papierowym i rozłóż równomiernie na blaszce wyścielonej papierem do pieczenia. Frytki oprósz ulubionymi przyprawami (np. sól, zioła prowansalskie, rozmaryn, oregano, papryka, czosnek) i skrop łyżką oliwą z oliwek lub oleju rzepakowego. Piekarnik nagrzej do 200 stopni i piecz frytki bez przykrycia przez około 25 minut do momentu, aż skórka będzie ładnie przyrumieniona. Dzięki temu, że wcześniej ziemniaki były delikatnie obgotowane, czas pieczenia frytek jest krótszy, a one same pozostają miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz.

Zdrowe frytki z batatów

Bataty są niesamowicie cennym produktem, który powinien być na stałe wpisany w nasze menu. Frytki z użyciem tego warzywa przyrządza się bardzo łatwo, są sycące i „fit”, bo w 100 gramach mają tylko 91 kalorii.

Do przygotowania jednej porcji potrzebujesz słodkiego ziemniaka o wadze 300-350 gram. Obierasz go, myjesz i kroisz w słupki o grubości 1cm. Jeśli zależy Ci, by frytki z batatów jak najszybciej trafiły na stół, to mieszasz surowe, pokrojone bataty z połową łyżki oliwy z oliwek i dowolnymi przyprawami (świetnie pasuje tu sól himalajska, rozmaryn i suszony czosnek). Następnie układasz frytki na blaszce tak, by się nie dotykały i wstawiasz na 25 minut do piekarnika nagrzanego do 220 stopni. Po tym czasie sprawdź, czy frytki są już miękkie i czy są ładnie zarumienione. W razie konieczności wydłuż czas pieczenia.

Jeśli masz nieco więcej czasu, warto kilkukrotnie przepłukać pokrojone bataty pod bieżącą wodą, a następnie namoczyć je przez 20 minut w zimnej wodzie. W ten sposób pozbywamy się nadmiaru skrobi, a nasze frytki z batatów są wtedy bardziej chrupiące.

Idealnym dodatkiem do takiej przekąski jest prosty sos jogurtowy. Mieszamy 3 łyżki jogurtu naturalnego z ząbkiem czosnku przeciśniętym przez praskę i z przyprawami (sól, pieprz, tymianek, chili).

Frytki z warzyw korzeniowych

Zdrowe frytki w kolejnej odsłonie – z pieczonych warzyw korzeniowych w miodowej glazurze. To wspaniały dodatek do pieczonych mięs, a jedzone solo smakują jeszcze lepiej. Do przygotowania dwóch porcji potrzebujesz:

  • 2 duże marchewki
  • 2 duże pietruszki
  • średniej wielkości selera
  • łyżkę oliwy z oliwek
  • łyżkę płynnego miodu
  • przyprawy: sól, pieprz, tymianek
  • opcjonalnie: jeden burak, pasternak, mały batat

Wszystkie warzywa umyj i obierz ze skórki. Następnie pokrój je w słupki na kształt frytek i wrzuć do większej miski. W kubeczku wymieszaj miód, oliwę z oliwek oraz przyprawy i tak powstałym sosem polej warzywa. Całość dokładnie wymieszaj i przełóż zawartość miski na blachę do pieczenia. Frytki warzywne piecz w piekarniku nagrzanym do 190 stopni (z termoobiegiem) przez 30 minut. W trakcie pieczenia możesz przemieszać frytki, by się ładnie zarumieniły ze wszystkich stron.

Zobacz także: Frytki (nie)tradycyjne – przepis idealny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj