fot.elements.envato.com

Detoks pozwala na oczyszczenie organizmu ze szkodliwych toksyn, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie i mogą powodować bóle głowy, zmęczenie czy problemy trawienne. Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować szkodliwych substancji z organizmu, ale można je skutecznie zminimalizować poprzez detoksykację przeprowadzaną przynajmniej raz w roku.

Detoks organizmu – na czym polega?

Detoks polega na oczyszczeniu organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii i różnego rodzaju toksyn znajdujących się m.in. w zanieczyszczonym powietrzu, wysokoprzetworzonej żywności czy niemytych owocach i warzywach. Toksyny są też obecne w środkach czystości i kosmetykach – mogą się one przedostawać przez skórę. Poprzez detoks odtruwamy układ trawienny oraz wspieramy pracę wątroby i tym samym niwelujemy zaparcia, wzdęcia i inne problemy trawienne. Poprawia się nasze samopoczucie oraz stan skóry, włosów i paznokci. Warto zadać sobie pytanie, jakie objawy mogą wskazywać na nadmiar toksyn w organizmie. Są to m.in.:

  • bezsenność,
  • brak energii,
  • migrena,
  • nalot na języku,
  • nieprzyjemny zapach ciała,
  • stany zapalne i częste infekcje,
  • cellulit, trądzik, utrata elastyczności i blasku skóry.

Oczyszczanie organizmu – dieta

Na kilka dni przed rozpoczęciem detoksu zrezygnuj z picia alkoholu, palenia papierosów, spożywania kofeiny, cukru i wysokoprzetworzonej żywności. Wyeliminuj z diety czerwone mięso, słodycze i napoje gazowane. To produkty szkodliwe dla zdrowia, które są także źródłem toksyn. Następnie możesz zdecydować się na głodówkę, ale pamiętaj, że nie powinna trwać dłużej niż kilka dni. W tym czasie pij dużo wody i świeżo wyciskanych soków owocowych. Jednak najskuteczniejszą metodą na oczyszczenie organizmu z toksyn jest zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały, których źródłem są jagody, buraki, szparagi, seler, brukselka, awokado, jabłka i ananasy. Ważnym elementem jest także błonnik, który nie tylko daje uczucie pełności i sytości, lecz także obniża poziom cholesterolu, zapobiega zaparciom i ułatwia wypróżnianie. Do jadłospisu można także dodać brązowy ryż oraz migdały i tofu. Oprócz tego doskonałym pomysłem jest wypijanie soku z kapusty kiszonej, który poprawia trawienie i wykazuje działanie przeczyszczające.

Oczyszczanie organizmu – zioła

Na oczyszczanie organizmu z toksyn świetnie działają rozmaite zioła takie jak mniszek lekarski, który usuwa nadmiar sodu i potasu, a także działa moczopędnie. Pokrzywa wspomaga pracę trzustki, wątroby i żołądka, a czystek pozytywnie wpływa na utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach. Polecany jest także ostropest plamisty, który zawiera substancję blokującą toksyny znajdujące się w wątrobie, dzięki czemu skutecznie oczyszcza i odtruwa organizm. Z kolei łopian większy wspiera pracę wątroby i układu limfatycznego. Można go poznać po charakterystycznych kulkach z kolcami, które przyczepiają się do ubrań. Pomocne są także rumianek, mięta, piołun i czarnuszka siewna.

Inne sposoby na detoks

Oprócz odpowiednio zbilansowanej diety i ograniczania niezdrowych produktów, istnieją proste, domowe sposoby na detoks organizmu. Jednym z nich jest regularna aktywność fizyczna, w tym joga i spacery. Z kolei gorąca kąpiel lub prysznic usuwają toksyny od zewnątrz, a peeling całego ciała dodatkowo złuszcza martwy naskórek i przyspiesza krążenie krwi. Dobrym pomysłem jest także korzystanie z sauny. Powinny z niej jednak zrezygnować osoby z problemami krążenia, z epilepsją, chorobami nowotworowymi oraz kobiety w ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj