Diety cud, skomplikowane plany treningowe, głodówki, magiczne odchudzające tabletki – każdy, kto choć raz w życiu próbował schudnąć, na pewno zastanawiał się, czy istnieje jedna prosta metoda na zrzucenie zbędnych kilogramów. Odpowiedź jest prosta – nie ma takiego sposobu, bo odchudzanie to proces złożony. Wymaga konsekwencji i zmiany wielu złych nawyków – nie tylko żywieniowych. Nie oznacza to jednak, że do schudnięcia wymagany jest wieloetapowy i skomplikowany plan. Wręcz przeciwnie – wystarczy pięć punktów, o których trzeba pamiętać, aby skutecznie schudnąć. Jakie to punkty?

1. Jak skutecznie schudnąć? Liczyć kalorie!

Aby skutecznie schudnąć, trzeba przyjmować mniej kalorii, niż się zużywa, tak, by organizm zaczął czerpać energię ze zgromadzonych zapasów. Trzeba zatem najpierw policzyć swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie, a potem liczyć kalorie przyjmowanych posiłków. W internecie bez trudu można znaleźć wzory na obliczenie PPM (podstawową przemianę materii), czyli zapotrzebowanie na energię dla podtrzymania podstawowych funkcji życiowych, oraz na CPM (całkowita przemiana materii), czyli zapotrzebowanie energetyczne na wszystkie aktywności – pracę, sport itd. Aby chudnąć, należy przyjmować mniej kalorii, niż codziennie potrzebuje organizm, czyli CPM. Mówi się, że aby dieta zapewniała odpowiednio dużo energii, ale nie była bardzo uciążliwa, a efekty odchudzania widoczne, deficyt kaloryczny powinien wynosić maksymalnie do 20%.

2. Skuteczna dieta odchudzająca to dieta zaplanowana!

Konieczność liczenia kalorii determinuje kolejną poradę, czyli planowanie. Dieta powinna być przemyślana zarówno pod kątem wartości energetycznej, jak również równomiernego rozłożenia posiłków w ciągu dnia. Dzięki temu uczucie głodu nigdy nie jest szczególnie dojmujące, a dodatkowo organizm szybko przyzwyczaja się do rutyny regularnych posiłków. Nigdy nie wchodzi w stan nadmiernie zwolnionego metabolizmu, który utrudnia chudnięcie. Skuteczna dieta odchudzająca nie może być oparta o przypadkowe przekąski, późne i ciężkie kolacje lub wysoce kaloryczną żywność przetworzoną. Aby ich uniknąć, posiłki trzeba wcześniej zaplanować i przygotować.

Zobacz również: Jak wygląda dieta śródziemnomorska? [Poradnik]

3. Jak schudnąć jedząc wszystko?

Wiele osób do tematu odchudzania podchodzi bardzo radykalnie – rezygnuje z bardzo wielu produktów spożywczych, a dieta staje się wręcz pustelnicza. Takie podejście pozornie pozwala osiągnąć szybkie efekty, ale z drugiej strony, jak długo utrzymać się taki rygor? Jeśli ktoś przed dietą bardzo lubił słodycze i zrezygnował z nich całkowicie, jest bardzo duża szansa, że wróci do starych przyzwyczajeń. Zamiast bardzo drastycznej zmiany, lepiej jeść wszystko, ale z umiarem. Jeśli wcześniej ktoś jadł tylko smażone mięso, można zamienić je na grillowane lub smażone bez panierki z minimalną ilością tłuszczu. Żeby schudnąć zamiast kupnych ciast, lepiej samodzielnie upiec ciasteczka z ziarnami i suszonymi owocami, słodzone miodem. Na pewno nie będą niskokaloryczne, ale jedna czy dwie sztuki do czarnej, niesłodzonej kawy na pewno nie zaszkodzi. Będą zawierały też bardzo dużo wartościowych składników odżywczych i wzbogacą o nie dietę.

4. Połącz skuteczną dietę z ruchem

Schudnięcie dzięki samym ćwiczeniom jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Trening musiałby być bardzo intensywny i niemal codzienny. Jednak dieta wsparta aktywnością fizyczną będzie zdecydowanie bardziej efektywna niż sama zmiana nawyków żywieniowych. Przede wszystkim ruch zwiększa zapotrzebowanie na energię, więc regularnie ćwicząc, można jeść nieco więcej i osiągać takie same efekty lub szybciej chudnąć. Dodatkowo, ruch o odpowiedniej intensywności może długotrwale przyspieszyć metabolizm i sprawić, że przy takiej samej liczbie przyjętych kalorii, tempo chudnięcia będzie większe. Poza tym ruch korzystnie wpływa na ciśnienie krwi, poprawia drożność układu krwionośnego, więc utrudnia odkładanie się cholesterolu w żyłach, a dodatkowo dotlenia organizm. Pomaga więc nie tylko skutecznie schudnąć, ale również utrzymać organizm w ogólnie lepszej kondycji.

5. Suplementy na odchudzanie a skuteczna dieta

Na początku wspomnieliśmy, że nie ma cudownego środka na schudnięcie, ale nie oznacza to, że nie warto wspomagać się suplementami na odchudzanie – listę produktów można znaleźć między innymi pod tym linkiem: https://www.doz.pl/apteka/k4663-Odchudzanie. Mogą one pomóc optymalizować proces trawienia, wpływać na łaknienie, a także wspomagać organizm w regulowaniu poziomu cukru we krwi. Najlepiej stawiać na preparaty naturalne – ziołowe, ale na rynku dostępne są różne środki. Przed użyciem koniecznie trzeba zapoznać się z ich ulotką i działaniem. W razie wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem. Pewne jest jednak to, że rozsądnie używane suplementy na odchudzanie mogą pomóc skutecznie zrzucić nadprogramowe kilogramy.

Czytaj więcej: Jak schudnąć 10 kg? Praktyczne porady

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj