Oregano jest pachnącym ziołem, popularnym we włoskiej kuchni. Może być również skoncentrowany w olejku eterycznym. Zawiera antyoksydanty i silne związki, które mają udowodnione korzyści zdrowotne. Olej z oregano można jeść i nakładać na skórę. Co ciekawe, jest to skuteczny, naturalny antybiotyk i środek przeciwgrzybiczy. Pomaga też schudnąć i obniżyć poziom cholesterolu.

Naturalny antybiotyk

Olej z oregano pomaga zwalczać bakterie. Zmniejsza ryzyko infekcji i różnych dolegliwości, w tym zatrucia pokarmowego i problemów skórnych. Badania wykazały również, że może być skuteczny przeciwko rodzajom bakterii opornym na antybiotyki. Pomaga w walce z Pseudomonas aeruginosa i E.coli, które są częstymi przyczynami infekcji dróg moczowych i oddechowych.

Czy olej z oregano obniża cholesterol?

Jak pokazują badania, wspomniany olej może obniżyć poziom cholesterolu. Zmniejsza zły cholesterol LDL i zwiększa dobry cholesterol HDL. Wynika to z działania fenoli karwakrolu i tymolu.

Potężny przeciwutleniacz

Przeciwutleniacze pomagają chronić organizm przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Takie uszkodzenia wpływają na przedwczesne starzenie się i rozwój niektórych chorób, takich jak nowotwór i choroby serca. Wolne rodniki są wszędzie. Stanowią naturalny produkt metabolizmu. Mogą się jednak gromadzić w organizmie poprzez narażanie na czynniki środowiskowe, takie jak dym papierosowy i zanieczyszczenia powietrza. Olej z oregano wyróżnia się najwyższym stężeniem przeciwutleniaczy w porównaniu z większością warzyw i owoców.

Może pomóc w leczeniu infekcji drożdżakowych

Drożdże są rodzajem grzyba. Mogą być nieszkodliwe, ale przerost jest przyczyną problemów z jelitami i infekcjami, takimi jak pleśniawki. Do najbardziej znanych drożdży możemy zaliczyć Candida. Olej oregano jest skuteczny wobec 5 różnych rodzajów Candida, takich jak te, które powodują zakażenia w jamie ustnej i pochwie.

Olej z oregano wspiera pracę jelit

Oregano wspiera układ pokarmowy na wiele różnych sposobów. Łagodzi problemy trawienne, takie jak biegunka, ból i wzdęcia, które zwykle są spowodowane przez pasożyty jelitowe. Olej oregano może również chronić przed przeciekającym jelitem.

Silne właściwości przeciwzapalne

Stan zapalny jest związany z szeregiem niekorzystnych skutków zdrowotnych. Badania wykazały, że oregano może zmniejszyć stan zapalny. Potrzebne są jednak dalsze badania na ludziach.

Olej z oregano: właściwości przeciwbólowe

Wspomniany olej został zbadany pod kątem właściwości przeciwbólowych. W jednym z badań na myszach testowano standardowe środki przeciwbólowe i olejki eteryczne, w tym oregano, pod kątem ich zdolności łagodzenia bólu. Okazało się, że oregano dzięki karwakrolowi ma właściwości przeciwbólowe.

Może pomóc w walce z rakiem

Kilka badań wykazało, że karwakrol, jeden ze związków oleju oregano, może mieć właściwości przeciwnowotworowe. Odnotowano obiecujące wyniki w komórkach raka płuc, wątroby i piersi. Stwierdzono, że hamuje wzrost komórek i zabija komórki nowotworowe. Nie przeprowadzono do tej pory żadnych badań na ludziach, dlatego potrzebne są dalsze badania.

Pomaga schudnąć

Dzięki zawartości karwakrolu, olej oregano może pomóc w utracie zbędnych kilogramów. Potrzebne są dalsze badania na ludziach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj