Frytki to najpopularniejszy fast food na świecie. Chociaż można zrobić je z wielu warzyw, to mówiąc „frytki” mamy na myśli te ziemniaczane, smażone w głębokim oleju. Szybkie w przygotowaniu, pyszne, sycące i (jak na fast food przystało) kaloryczne. 100 gram usmażonych frytek z ziemniaków to aż 300 kcal, a gdy weźmiemy pod uwagę możliwości konsumpcyjne osoby dorosłej to okaże się, że 100g nie jest dużą porcją. Jeśli dodatkowo  występują w towarzystwie hamburgerów czy kurczaków z popularnych sieci gastronomicznych lub budek z jedzeniem takeaway, mamy prawdziwą bombę kaloryczną.

Plus jest taki, że mają prosty skład – ziemniaki i olej. Wartości odżywcze w 100g gotowego produktu z restauracji typu fast food są następujące: węglowodany – 36g, tłuszcze – 14g, kwasy tłuszczowe nasycone – 1,3g, błonnik – 3,5g, białko -3,4g, cukry – 0,3g.

Frytki nie są dobrym wyborem dla osób dbających o linię oraz dla tych, które mają problemy zdrowotne. Zawarte w nich tłuszcze trans podnoszą bowiem poziom złego cholesterolu we krwi, a to zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz prowadzi do otyłości.

Ale wszystko jest dla ludzi. Frytki jedzone rzadko i z umiarem nie powinny zaszkodzić. Jeśli masz ochotę na ten przysmak, zrób go we własnym domu – będziesz mieć pewność co do jakości produktów. Poniżej przedstawiamy nasz przepis na frytki idealne – prawdziwy majstersztyk wśród frytek.

Frytki (nie)tradycyjne

Do przyrządzenia frytek potrzebujemy tylko dwóch składników – ziemniaków i oleju. Jednak ziemniak ziemniakowi nierówny. Do zrobienia frytek wykorzystaj ziemniaki, które są dość twarde, kruche po ugotowaniu, a przy smażeniu pozostają miękkie w środku i chrupkie na zewnątrz. Takie odmiany to np. popularne na straganach Irga lub Irys. Możesz też wykorzystać odmiany Flaming, Orlik, Sante, Augusta, Fresco. Wszystkie te ziemniaki należą w klasyfikacji do typu B – ziemniaków ogólnoużytkowych. Nie należy przygotowywać frytek z młodych ziemniaków, które są bardziej wodniste.

Zobacz także: Bataty – wartości odżywcze i korzyści zdrowotne

Przy wyborze oleju do smażenia kieruj się tym, by miał on wysoką temperaturę dymienia. Najprostszym (i najtańszym) rozwiązaniem będzie olej rzepakowy rafinowany, ale jeśli chcesz, by Twoje frytki były nieco zdrowsze wykorzystaj olej koksowy rafinowany lub oliwę z oliwek. Oleju do smażenia używamy tylko raz!

Podstawowy przepis na frytki jest banalnie prosty i zamyka się w jednym zdaniu – „ziemniaki obierz, pokrój na kształt frytek i wrzuć na rozgrzany olej”. Jeśli chcesz, by były one prawdziwą ucztą dla podniebienia, wykorzystaj poniższy przepis, który został wyselekcjonowany z dziesiątków blogów kulinarnych i uwzględnia rady szefów kuchni z całego świata.

Przepis idealny

  1. Zaczynamy od ziemniaków, które obieramy, myjemy i kroimy w słupki o preferowanej przez nas grubości.
  2. Następnie myjemy je ponownie pod zimną wodą, dzięki czemu wypłukujemy nadmiar skrobi.
  3. Wrzucamy je do wrzącej, osolonej wody i gotujemy prawie do miękkości.
  4. Odcedzamy je, przekładamy na większą tackę i obsuszamy.
  5. Pora na smażenie! Pomocne będzie tutaj specjalne sitko na frytki, które zanurzymy w głębokim oleju. Jeśli nie mamy frytkownicy i korzystamy z garnka należy pamiętać o nalaniu odpowiedniej ilości oleju, by frytki były całe nim przykryte. Rozgrzewamy olej do temperatury 170 stopni. Przyda się tu termometr kucharski, ale jeśli go nie mamy wrzucamy jedną frytkę na olej i patrzymy czy mocno się smaży.
  6. Ważne jest, by nie wrzucać od razu dużej porcji frytek, bo zamiast się smażyć, będą nam się dusiły.
  7. Gdy ziemniaki wypłyną na powierzchnię oleju wyciągamy je i pozbywamy się nadmiaru tłuszczu poprzez mocne poruszanie sitkiem lub za pomocą ręcznika kuchennego. Podczas pierwszego smażenia tworzymy skórkę, przez którą nie wniknie tłuszcz, a nasz przysmak będzie chrupiący i mniej tłusty.
  8. Pora na smażenie numer 2! Rozgrzewamy olej do temperatury 190 stopni, wrzucamy nasze frytki i smażymy do uzyskania odpowiedniego koloru.
  9. Gotowe wyciągamy z frytkownicy/garnka i osuszamy ręcznikiem kuchennym. Przyprawiamy ulubionymi przyprawami, a następnie, jeszcze ciepłe, zajadamy ze smakiem.

Smacznego 😊

Zobacz również: Zdrowe frytki – z piekarnika, z batatów i warzyw korzeniowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj