Sok brzozowy jest pełen witamin, białka, aminokwasów i minerałów. Gładki, jedwabisty napój smakuje podobnie jak syrop klonowy. Cieszy się dużą popularnością w Rosji, Skandynawii i krajach bałtyckich. Stosuje się go nie tylko w celach leczniczych, ale też jako suplement diety. Ma właściwości odtruwające, przeciwzapalne i oczyszczające.

Obniża poziom cholesterolu

Badania wykazały, że związek znajdujący się w soku brzozowym, znany jako saponina, pozwala obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Wiąże się z cholesterolem i kwasami żółciowymi, zapobiegając ponownemu wchłanianiu i zwiększając wydalanie.

Dodatkowo sok brzozowy wspiera pracę wątroby. Pomaga eliminować toksyny, takie jak tłuszcze nasycone, alkohol, pestycydy i wiele innych.

Sok brzozowy wspomaga odchudzanie

Wspiera wysiłki związane z odchudzaniem. Pomaga pozbyć się nadmiaru soli, fosforanów, kwasu moczowego, amoniaku i niektórych leków. Sok brzozowy oczyszcza drogi moczowe, a tym samym ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów. Możesz wypróbować detoksykację wspomnianym napojem Wypij ¾ szklanki na pusty żołądek codziennie przez 4-6 tygodni. W ten sposób nie tylko stracisz na wadze, ale też będziesz cieszyć się piękną skórą.

To ekologicznie czysty, w 100% naturalny orzeźwiający napój bezalkoholowy idealny dla sportowców. Można go pić w trakcie i po treningu. Sok brzozowy cieszy się również coraz większą popularnością wśród osób prowadzących aktywny tryb życia, poszukujących naturalnych, niskokalorycznych i smacznych napojów.

Jak zrobić domowe wino brzozowe?

Składniki:

  • 5 litrów soku brzozowego,
  • 1,25 kg miodu,
  • 2 litry gałązek brzozowych,
  • aktywowane drożdże szampańskie,
  • cukier.

Gotuj sok przez 10 minut, a następnie dodaj miód. Pokrój gałązki na 10-centymetrowe kawałki i włóż do garnka. Pozostaw do ostygnięcia do temperatury pokojowej, a następnie przecedź do pojemnika fermentacyjnego. Wstaw drożdże szampańskie i odstaw na 4-7 dni do pełnej fermentacji. Wsyp do butelki 500 ml pół łyżeczki cukru i odstaw na dwa tygodnie przed wypiciem.

Przepisy na sok brzozowy

Przepis na sfermentowany sok z brzozy

Wlej świeży (lub lekko sfermentowany) sok z brzozy do czystej butelki, a następnie szczelnie ją zamknij. Dodaj 1 łyżeczkę cukru na 1 l soku. Teraz wsyp kilka rodzynek, które przyspieszą fermentację. Dołóż 1 goździk, by zapobiec pleśni. Następnie wrzuć 1 małą gałązkę czarnej porzeczki. Pozostaw sok brzozowy do fermentacji w temperaturze pokojowej. W ciągu 5-7 dni powinien stać się lekko cierpki. Przechowuj w chłodnym miejscu przez kolejne 15-20 dni. Opcjonalnie: wypróbuj inny smak w każdej butelce, na przykład mięta pieprzowa, cytryna, jagody jałowca, imbir.

Musujący sok brzozowy

Jeśli chcesz mieć więcej bąbelków, tak jak w winie musującym, dodaj więcej cukru. Przygotuj: 1 litr świeżego (lub sfermentowanego) soku brzozowego, 2-3 łyżeczki cukru, 4-5 rodzynek i kwas cytrynowy (lub mały kawałek cytryny).

Do butelek dodaj cukier, rodzynki i odrobinę kwasu cytrynowego. Napełnij puste butelki po winie lub szampanie świeżym sokiem brzozowym do szyjki. Włóż korek i zaciśnij go sznurkiem, by utrzymać na miejscu, kiedy ciśnienie w butli wzrośnie. Po 15-20 dniach sok brzozowy powinien być gotowy do picia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj