U dzieci przed 5 rokiem życia sporadyczne moczenie nocne, nie powinno nas rodziców zaskakiwać. Pociecha, która nawet już stosunkowo dawno pozbyła się pieluszki, wciąż ćwiczy swoje umiejętności w rozpoznawaniu potrzeby nocnego oddania moczu i umiejętności wstania i pójścia do toalety. Tu potrzebna będzie cierpliwość, spokojne tłumaczenie, wspieranie, dbanie, aby dziecko zrobiło siusiu przed pójściem spać i nie wypijało zbyt wiele wody na noc.

Problemy zaczynają się, gdy dziecko skończy 5 lat. Wówczas 80% produkcji moczu powinno mieć miejsce w ciągu dnia. Oznacza to, że zaledwie 20% powstaje w nocy, co powinno pozwolić na spokojne przespanie całej nocy. Jednak u części dzieci i młodzieży stwierdza się identyczną produkcję moczu zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, przez to mogą pojawiać się moczenia.

Dolegliwość moczenia nocnego diagnozowana jest nawet u 300 000 osób w wieku od 5 do 18 roku życia. Jest to więc znaczny problem. W żadnym wypadku objawów nie wolno bagatelizować, gdyż mogą one pojawić się jako skutek niektórych groźnych chorób.

Moczenie nocne dziecka – pomijany problem

Można stwierdzić, że niemal od zawsze problem nocnego moczenia u dzieci był silnie bagatelizowany. Rodzice uznawali, że jest to coś, co z czasem samo minie. Obecnie nadal wiele osób tak uważa, jednak całe szczęście rośnie świadomość rodziców i opiekunów. Od strony medycznej problem moczenia nocnego dzieci i młodzieży uznawany jest za bardzo złożoną dolegliwość. Wpływ może mieć nocna nadprodukcja moczu czy dysfunkcje pęcherza moczowego.

W jaki sposób stawiana jest diagnoza?

Zanim udamy się do lekarza, powinniśmy dziecko uważnie obserwować. Warto również założyć specjalny zeszycik, w którym z maksymalną możliwą dokładnością będziemy zapisywać ilość i rodzaj przyjętych przez dziecko płynów, oraz określać ilość wydalonych.

Lekarz przeanalizuje zgromadzone przez nas dane, wykona badanie fizykalne, zleci badania ogólne moczu, badanie USG jamy brzusznej. Wszystkie te elementy pozwolą określić, z czego wynika przypadłość, która pojawiła się u naszej pociechy. W wielu przypadkach młodzi pacjenci czekają bardzo długo na diagnozę – nawet kilka lat. Sytuacja taka związana jest z brakiem wiedzy odnośnie do moczenia nocnego. Lekarz pediatra dysponuje odpowiednimi narzędziami diagnostycznymi, jednak często nie jest w stanie od razu postawić właściwej diagnozy.

Kiedy do lekarza?

Moczenie nocne, czyli niekontrolowany wyciek moczu w czasie snu, może występować fizjologicznie u dzieci do 5 roku życia, które jeszcze nie nauczyły się odpowiedniego kontrolowania swojego pęcherza moczowego. Jeśli w tym wieku nie dojdzie do ustąpienia zaburzenia, koniecznie jest odbycie wizyty u lekarza i w razie konieczności udanie się do specjalisty na bardziej dogłębną diagnostykę.

Czytaj również: Jakie objawy wskazują na zapalenie pęcherza u dzieci?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj