Rak jądra jest chorobą, która statystycznie najczęściej dotyka młodych mężczyzn. W Polce notuje się 800 zachorowań rocznie, co jest niestety dosyć sporą liczbą. Nowotwór ten w ponad połowie wszystkich przypadków spowodowany jest przez nienasienniaki, pozostałe powodowane są przez nasienniaki. Głównym czynnikiem wpływającym na ryzyko wystąpienia raka jądra jest zdiagnozowany wcześniej nowotwór drugiego jądra lub wnętrostwo – czyli niezstąpienie jąder z jamy brzusznej. Powoduje to ich przegrzanie, a w konsekwencji stwarza możliwość wystąpienia nowotworu. Według przeprowadzonych badań, mechaniczne uszkodzenia jąder nie mają wpływu na jego powstawanie. Rak jądra jest wyleczalny pod warunkiem wczesnego jego wykrycia. Warto więc regularnie przeprowadzać samokontrolę moszny i w przypadku obaw zasięgać porady urologa. Jakie są zatem objawy nowotworu jądra i jak wygląda leczenie?

Nowotwór jądra – objawy

Problem z samodzielną diagnozą raka jądra we wczesnym okresie polega na tym, że nie powoduje on żadnych dolegliwości bólowych. Skutkuje to tym, że większość mężczyzn o chorobie dowiaduje się już w późniejszych jej stadiach. Warto zatem przeprowadzać wcześniej wspomnianą samokontrolę jąder, aby dotykiem wyczuć ewentualne zachodzące w nich zmiany. Jednym z pierwszym objawów jest zaczerwieniona skóra moszny oraz niebolesna w dotyku masa przyczepiona do jądra. Może ona również przypominać zapalenie najądrza, ale wtedy masa ta nie jest na stałe utrwalona do jądra. Jednym z pierwszym odczuwalnych objawów nowotworu jest uczucie ciężkości w mosznie oraz szybki wzrost jej rozmiarów co spowodowane jest zbierającym się w niej płynem. Bardzo często mężczyźni bagatelizują ból w obrębie jąder co powoduje, że nowotwór może przejść do kolejnych stadiów. Objawiają się one między innymi bólem w jamie brzusznej (powiększenie węzłów chłonnych zaotrzewnych), dusznościami oraz ogólnymi problemami z układem oddechowym. Obserwowane są również przerzuty do kości co powoduje ich ból, problemy natury neurologicznej w przypadku przerzutów do mózgu oraz zmniejszenie rozmiaru jądra. Powodem do obaw może być również ginekomastia (zwiększenie rozmiarów gruczołów piersiowych), wzrost masy mięśniowej oraz bujniejsze owłosienie np. na rękach czy nogach.

Wczesne wykrycie nowotworu jądra

Samokontrolę moszny najlepiej  jest przeprowadzić podczas ciepłej kąpieli, a czynność ta jest zalecana przez urologów na całym świecie. Uwaga ta skierowana jest do młodych mężczyzn, którzy są szczególnie obarczeni wystąpieniem tego nowotworu. Podczas dotyku wyczuwa się zazwyczaj twarde guzki i zgrubienia. Wszelkie wykryte zmiany będą skutkowały koniecznością wykonania  takich badań jak USG, morfologia krwi, stężenia LDH, AFP, beta – HCG, RTG klatki piersiowej czy tomografia jamy brzusznej i miednicy.

Rak jądra – leczenie

Zarówno w przypadku nienasienniaków jak i nasienniaków koniecznie będzie chirurgiczne usunięcie powstałej na najądrzu masy. Nienasienniaki cechują się niską promieniowrażliwością, a wykryte we wczesnym stadium są leczone najczęściej poprzez limfadektomię zaotrzewnową. Zaawansowane stadium nowotworu oprócz standardowego usunięcia jądra będzie wymagało zastosowania chemioterpaii. Należy również zaznaczyć, że chory po wyleczeniu nowotworu poddawany jest regularnym badaniom. Kolejnym typem nowotworu są nasieniaki, które również wymagają chirurgicznego usunięcia. We wczesnych etapach choroby chorego leczy się napromienianiem, a w stadiach zaawansowanych lekami cytostatycznymi

Rokowanie raka jądra

Dobrą informacją dla mężczyzn, którzy zostali poddani operacji usunięcia jądra jest to, że drugie jądro jest w stanie zapewnić ciągłość wytwarzania w pełni sprawnych plemników. We wczesnych stadiach rozwoju nowotworu jądra, trwale wyleczyć można większość pacjentów. Podobnie jest nawet zaawansowanych etapach choroby. Według statystyk pacjenci po terapii przeżywają powyżej 5 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj