fot. linkhouse.co

W dzisiejszych czasach rodzice są o wiele bardziej świadomi tego, jak ważne jest zdrowie psychiczne w życiu ich dzieci, a także ich samych. Dzięki temu przestaje to być tematem tabu, a rozmowy o tym stają się coraz powszechniejsze. W poniższym artykule pochylimy się nad przedszkolakami oraz kwestią, kiedy wsparcie psychologiczne dla dzieci w tym wieku może okazać się naprawdę potrzebne. Kilkuletnie dzieci doświadczają wielu zmian, zarówno wewnętrznych, rozwojowych, jak i związanych z ich otoczeniem. Chcą być coraz bardziej samodzielne, ale jednocześnie rozłąka z rodzicami, np. na czas pobytu w przedszkolu zwykle nie należy do najłatwiejszych. Na co powinni zwrócić uwagę rodzice zanim zdecydują się poprosić o pomoc psychologa?

Wsparcie psychologiczne dla dzieci: Kiedy należy skorzystać z pomocy?

Istnieje kilka powodów, które mogą być jasnym sygnałem o konieczności zwrócenia się do specjalisty z naszą pociechą. Jednym z najczęściej pojawiających się sygnałów są te fizyczne, gdy ciało przedszkolaka zgłasza nam, że coś jest nie tak. Są to m.in.: brak apetytu, moczenie nocne, problemy ze snem, a także wszelkie wysypki. Takie rzeczy w pierwszej kolejności należy oczywiście skonsultować z pediatrą. Jeśli wykonane przez niego badania nie będą w stanie znaleźć (innej niż, np. stres) przyczyny, wtedy może okazać się, że wsparcie psychologiczne dla dzieci będzie tutaj kluczowe.

Powodem, który także powinien nas skłonić do zwrócenia się z dzieckiem do specjalisty są widoczne zmiany w zachowaniu pociechy. Wielu rodziców wspomina o wzmożonej agresji, izolowaniu się od najbliższych i rówieśników, problemach z budowaniem relacji z innymi dziećmi, a także lęk separacyjny. Są to jasne (choć nie bezpośrednie) sygnały, że nasz przedszkolak potrzebuje pomocy. W takiej sytuacji wsparcie psychologiczne dla dzieci jest najlepszym rozwiązaniem.

Najczęściej powyższe “objawy” wynikają z dużych zmian, które zadziały się w życiu naszej pociechy i z którymi ona nie potrafi sobie poradzić. Zwykle dotyczy to sytuacji typu: przeprowadzka do innego miejsca i całkowita zmiana otoczenia, pojawienie się młodszego rodzeństwa, a także pójście do przedszkola.

Jak przygotować przedszkolaka na pierwszą wizytę u psychologa?

Większość pierwszych wizyt z dziecięcym psychologiem odbywa się bez najmłodszych. Na takim spotkaniu rodzic przedstawia problem, z którym się zgłasza i wspólnie ze specjalistą omawia plan działania. Na kolejne wizyty przychodzi już oczywiście z dzieckiem. Nie jest to jednak praktyka stosowana przez wszystkich fachowców, dlatego warto podczas umawiania się dopytać o szczegóły pierwszego spotkania.

Wsparcie psychologiczne dla dzieci ma być oczywiście formą pomocy dla naszych najmłodszych i o tym powinniśmy poinformować także małego pacjenta. Warto szczerze porozmawiać z nim, żeby nie czuł się całkowicie zagubiony. Można mu powiedzieć, np. “Gdy odbiorę cię z przedszkola wybierzemy się do pani psycholog, która bardzo chce cię poznać. Ma dużo zabawek, którymi będziesz mógł się bawić podczas rozmowy z nią”. Kluczowe jest także podkreślenie wsparcia i obecności rodzica podczas wizyty, żeby dziecko nie miało poczucia, że jest zostawiane same sobie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj