O ile z niemowlętami i malutkimi dziećmi zwykle konieczne jest udanie się do lekarza lub nawet szpitala w obliczu zatrucia pokarmowego, gdyż nawet jak piją, grozi im odwodnienie, o tyle starsze dzieci możemy starać się kurować w domu. W razie nieskuteczności pomoc lekarska będzie jednak wskazana. Co robić, aby zwalczyć zatrucie pokarmowe u dziecka domowymi sposobami?

Zatrucie pokarmowe a odpowiednie nawodnienie

Z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie wody lub też specjalnych preparatów elektrolitowych, dostępnych we wszystkich aptekach. Zmniejszają one ryzyko pojawienia się odwodnienia i jeśli dziecko może, powinno w czasie wymiotów i biegunek pić możliwie jak najwięcej. Przy zatruciu pokarmowym sprawdzą się również: rosół lub bulion, niektóre łagodniejsze soki owocowe. Dla uspokojenia żołądka i zniwelowania mdłości idealnie sprawdzi się wygazowana cola.

Po troszeczku

Dziecko powinno pić bardzo wolno. Szybkie dostarczanie płynów, może sprowokować dalsze wymioty. Wybierzmy więc podawanie wody nawet łyżeczką.

Domowy preparat nawadniający na zatrucie pokarmowe

Oczywiście jak pisaliśmy wcześniej, można je nabyć w każdej aptece, jednak można również wykonać samodzielnie. W czasie zatrucia pokarmowego, przy wymiotach i biegunce, z organizmu wypłukiwane są potas, sód oraz glukoza. Aby je uzupełnić, należy wymieszać: sok owocowy (potas), szczyptę soli kuchennej (chlorek sodowy), pół łyżeczki miodu (glukoza).

Nie wstrzymujemy wymiotów i biegunek

Organizm w sposób naturalny broni się przed infekcją. Dzięki wymiotom i biegunce szkodliwe czynniki zdecydowanie szybciej zostaną usunięte z ustroju.

Odpoczynek

Dziecko powinno leżeć w łóżku i odpoczywać, jak najwięcej spać, gdyż sprzyja to regeneracji organizmu.

Po zatruciu lekkostrawna dieta

Zwykle po około dobie możliwe jest rozpoczęcie jedzenia. Jednak należy uważać, co podajemy dziecku. Wybierajmy gotowaną marchewkę, gotowane mięso z piersi kurczaka, ryż, kleik ryżowy, gotowane lub pieczone jabłko, flipsy, suchary. Należy pamiętać, że żołądek nadal jest podrażniony i się regeneruje.

Zobacz także: Marchwianka na biegunkę i bóle brzucha

Probiotyki na zatrucie pokarmowe

Jeśli dziecko nie może spożywać naturalnych produktów, które zawierają je w swoim składzie, warto nabyć specjalne preparaty w aptece, które w małych dawkach wesprą odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej.

Czytaj więcej: Zatrucie pokarmowe u dzieci – poznaj najważniejsze informacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj