Rotawirusy pojawiają się najpowszechniej u dzieci do 5 roku życia. Stanowią one najczęstszą przyczynę ostrych biegunek wirusowych, w tej grupie wiekowej. Statystyki pokazują, że prawidłowość taka występuje zarówno w Polsce, jak i w innych krajach na świecie.

Jak objawia się zakażenie rotawirusowe?

  • Biegunka oraz wymioty (mogą występować równolegle, może pojawić się tylko jeden z tych objawów. Jeśli występuje biegunka, to dziecko oddaje od kilku do kilkunastu wodnistych lub luźnych stolców w ciągu doby),
  • Gorączka (jest powszechna szczególnie u młodszych dzieci, stanowi dodatkowy czynnik sprzyjający odwodnieniu),
  • Utrata apetytu,
  • Rozdrażnienie,
  • Odwodnienie – pojawia się na skutek biegunki i wymiotów oraz gorączki. Stanowi ono stan bezpośredniego zagrożenia życia. Im młodsze jest dziecko, tym szybciej się odwodni. Z niemowlakiem, który nie chce jeść i ma wodniste kupki, już po drugiej takiej można jechać do szpitala.

Zobacz także: Biegunka – wszystko, co trzeba wiedzieć na jej temat

Jak można zarazić się rotawirusem?

  • Kontakt z osobą, która przeniosła wirus na rękach,
  • Bezpośredni kontakt z chorą osobą – może to być zarówno dziecko, jak i osoba dorosła,
  • Kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi wirusem,
  • Rotawirus cechuje się wysokim poziomem zakaźności, dodatkowo może przetrwać od kilku do nawet kilkunastu godzin na skórze lub przedmiotach, wiec wyjątkowo łatwo o infekcję.

Biegunka rotawirusowa jest dolegliwością bardzo powszechną u dzieci na całym świecie. Stwierdzono, że właściwie każda z naszych pociech przed ukończeniem 5 roku ma z nią kontakt. Objawy pojawiają się najczęściej jedynie przy pierwszym zakażeniu. Przy kolejnych mogą być słabsze lub zupełnie inne i już mniej nieprzyjemne. Rotawirusy charakteryzują się tym, że mają wiele szczepów i nie wszystkie są objęte szczepionką, tak więc nie możemy mieć pewności, że jeśli zaszczepimy dziecko, to ono nie zachoruje. Możliwe jest, że objawy będą łagodniejsze, ale może dojść do infekcji poprzez inny szczep.

Zobacz także: Enterowirusy sprawcami większości sezonowych zachorowań

Za zdecydowanie najbardziej narażone na infekcje rotawirusowe uznaje się dzieci do 3 roku życia. W tej grupie najczęściej zdarzają się hospitalizacje związane z ciężkim przebiegiem biegunki. Najwięcej zachorowań ma miejsce od późnej jesieni do początku wiosny (listopad-maj).

Szczepienie na rotawirusy

Szczepienie przeciwko biegunce rotawirusowej znajduje się w grupie szczepień zalecanych. Jest ono dobrowolne i to rodzice decydują, czy dziecko je otrzyma. Lekarze wskazują, że warto, jeśli planujemy, aby nasza pociecha uczęszczała do żłobka lub przedszkola. Pierwszą dawkę można podać już pomiędzy 6 a 12 tygodniem życia.

Na terenie Polski wykorzystuje się dwa rodzaje szczepionek przeciwko rotawirusom. Podaje się je w formie płynnej, doustnej. Zarówno jeden, jak i drugi preparat jest słodki w smaku i nie powoduje problemów z podaniem niemowlęciu. Lekarz z pewnością udzieli więcej informacji na temat każdej z nich.

  1. Rotarix – dwie dawki
  2. Rota Teq – trzy dawki

Dane wskazują, że zarówno jedno, jak i drugie szczepienie chroni przed zachorowaniem na ostrą biegunkę rotawirusową, w bardzo dużym stopniu. Konieczne jest, aby preparat został właściwie podany. Wówczas 90-100% dzieci jest całkowicie chroniona przed zachorowaniem oraz przed leczeniem szpitalnym. Stwierdzono, że dzięki szczepieniu 70-90% dzieci nie zachoruje na tę przypadłość. Musimy jednak pamiętać, że szczepienie to nie chroni przed biegunką i wymiotami wywołanymi przez inne czynniki.

Bezpieczeństwo

Zdaniem specjalistów poddanie dziecka szczepieniu jest opcją zdecydowanie bardziej bezpieczną niżeli przechorowanie ostrej biegunki rotawirusowej przez malucha. Ogólnie szczepionki przeciwko rotawirusom są dobrze tolerowane i bezpieczne dla dzieci. U zdrowych niemowląt do 1 roku życia nie odnotowano w ich konsekwencji, nieprawidłowości zdrowotnych. Jeśli w pierwszym tygodniu po szczepieniu zauważymy jakiekolwiek zmiany w wypróżnieniach, czy wymioty u dziecka należy zgłosić się do pediatry.

Kiedy wykonuje się szczepienie?

Preparaty zabezpieczające przed rotawirusami przeznaczone są dla dzieci w wieku pomiędzy 6 a 24 tygodniem życia. Pierwsza dawka powinna zostać podana do 12 tygodnia. Szczepienie składa się z 2 lub 3 dawek, które podaje się dziecku co 4 do 8 tygodni.

Okres na podanie szczepienia jest bardzo krótki. Lekarze zaznaczają, iż wynika to z tego, że dziecku powinno się jak najszybciej zapewnić ochronę oraz nie sprawdzono, jak starsze dzieci reagują na podanie kolejnych dawek preparatu.

Szczepionek na ROTAWIRUSY się nie wstrzykuje! Należy je bezwzględnie podawać doustnie.

Wykonanie szczepienia u wcześniaków lub dzieci cierpiących na przewlekłe schorzenia zależy od indywidualnego przypadku i możliwość jego przeprowadzenia określa lekarz.

Podanie szczepionki na rotawirusy może się odbyć na tej samej wizycie szczepiennej, co na inne schorzenia, wyjątek stanowi gruźlica. Można również umówić się na odrębną wizytę.

Szczepień na rotawirusy nie wykonujemy:

  • U dzieci powyżej 32 tygodnia życia,
  • U dzieci z niedoborami odporności – wrodzone defekty lub leczenie, np. onkologiczne,
  • U dzieci z wadami przewodu pokarmowego,
  • U dzieci z niedrożnością jelit,
  • Jeśli dziecko było hospitalizowane lub przebyło operacje w obrębie brzucha, to możliwość wykonania szczepienia określa lekarz,
  • Jeśli u dziecka występują przeciwwskazania, przy których nie wykonamy innych szczepień, to również nie wolno szczepić na rotawirusy.

Opłaty

Jest to szczepienie dobrowolne, zalecane i odpłatne. Jeśli chcemy wykonać je u naszego dziecka, to w aptece zapłacimy za jedną dawkę 280- 340 zł. W punkcie szczepień może się okazać, że koszt jest niższy, warto się wcześniej dokładnie dowiedzieć.

Czytaj więcej: Jakie są przeciwwskazania do wykonania szczepień?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj