Jak usunąć plamy z wina?
Jak usunąć plamy z wina? (fot. Shutterstock)

Nie warto panikować, kiedy podczas spożywania naszego ukochanego wina zdarzy się mały wypadek przy pracy. Istnieje mnóstwo sprawdzonych, domowych sposobów na wywabianie plamy z wina. Oczywiście można oddać zalaną rzecz do czyszczenia chemicznego, jednak jeżeli możemy interweniować szybciej, to przedstawiamy Wam poniżej kilka dobrych porad.

Stare plamy

Plamy z wina
Plamy z wina (fot. Shutterstock)

Domowym sposobem na usunięcie plamy jest mydło, ciepła woda oraz odrobina amoniaku. Innym sprawdzonym sposobem jest również użycie na plamę z wina kremu do golenia dla mężczyzn – wystarczy nałożyć go dokładnie na zabrudzone miejsce, a po kilkunastu minutach spłukać do czysta ciepłą wodą. Kolejny dobry sposób, tym razem na stare plamy z wina, to nacieranie plamy alkoholem i moczenie ubroczonego ubrania przez około 8 godzin w maślance.

Nowe plamy z wina

Plamy z wina czerwonego:

Plamę po czerwonym winie można usunąć za pomocą białego wina lub szampana. Należy szybko zalać wspomnianym trunkiem zabrudzony materiał, a następnie wyprać go w pralce. Zabrudzony winem kolorowy materiał można namoczyć przed praniem w wodzie z dodatkiem amoniaku, inny sposób to posypanie plamy solą, która wchłonie wilgoć oraz kolor. Następnie należy materiał porządnie wypłukać wodą.

Plamy z białego wina:

Tkaninę z plamą z białego wina można namoczyć w roztworze ciepłej wody i spirytusu. Inny sposób, praktykowany również w przypadku plam z czerwonego wina, to posypanie grubo solą, a następnie wypranie w gorącej wodzie.

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię