fot. elements.envato.com

Dopalacze – ich działanie często jest lekceważone, zwłaszcza przez młodych ludzi. Zażywają je, często nie mając świadomości, jak bardzo mogą być szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia i psychiki. Jakie są zatem skutki zażywania dopalaczy?

Mało kto, zażywający dopalacze, ma świadomość, że działają podobnie do narkotyków. Dopalacze, tak jak narkotyki, mają właściwości psychoaktywne. Mogą wywoływać pobudzenie, halucynacje, stany euforii czy odurzenia.  Nie ma jednoznacznie określonej definicji, czym są dopalacze. Niektórzy farmakolodzy, uważają dopalacze za formę narkotyków, inni nazywają je po prostu środkami psychoaktywnymi.

Dopalacze – skład

Występują w postaci suszu lub ekstraktu. Duża część z nich jest pochodzenia naturalnego, a w ich skład wchodzą różne zioła i preparaty ziołowe, zawierające przede wszystkim substancje halucynogenne. Wśród nich możemy wyróżnić takie, które oparte są na wyciągu z szałwii wieszczej, kratoma, muchomora plamistego lub czerwonego czy powoju hawajskiego. Nierzadko skład jednego dopalacza ma w sobie wyciągi z kilku bądź kilkunastu takich ziół i roślin. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ wtedy kumuluje się działanie kilku substancji psychoaktywnych, często bardzo silnych. Po zażyciu takiego dopalacza, mogą pojawić się omamy lub nagła zmiana nastroju z ogromnej euforii do depresji.

Zobacz także: Jak to jest żyć bez alkoholu po wszyciu wszywki?

Groźby jakie niosą dopalacze

Najniebezpieczniejszymi z dopalaczy są te, zawierające w swoim składzie śmiertelne alkaloidy. Są to takie same substancje, jak te, znajdujące się w trujących muchomorach, dlatego zażywanie takich dopalaczy może skończyć się nawet śmiercią.

Niektóre dopalacze mają także pochodzenie syntetyczne. Takie substancje psychoaktywne często mają podobne działanie do innych, znanych narkotyków. Niektóre z nich, np. N-benzylopiperazyna i 3-Triflurometylofenylpiperazyna, można porównać z amfetaminą. Inne zaś, jak np. 1-pentylindol-3-yl, mają działanie podobne jak marihuana i haszysz.

Niezwykle groźną substancją jest również pochodna efedryny- mefedron. Substancja ta ma właściwości podobne do działania kokainy. Bardzo szybko wywołuje nagły wzrost temperatury ciała, czego efektem jest przegrzanie się mózgu i serca.

Dopalacze – skutki ich zażywania

Lista skutków i objawów, które mogą wywołać dopalacze, jest bardzo długa. Jednakże wszystkie z nich są zagrożeniem dla zdrowia i życia. Oczywiście stopień działania może być różny, i nierzadko jest on zależny od wagi, wieku czy stanu zdrowia osoby, która zażywa taką substancję. Niestety, młodzi ludzie zażywają dopalacze często w połączeniu z alkoholem, czy innymi narkotykami, wywołując przy tym wzmocnienie ich działania i zwiększenie ryzyka, które niosą za sobą substancje psychoaktywne. W takich sytuacjach znacznie częściej może dojść do zatrucia organizmu.

Najsłabszymi objawami po zażyciu dopalaczy są bóle głowy, bezsenność, stany lękowe i zaburzenia rytmu serca. Są one jednak niczym przy najpoważniejszych objawach, jakie mogą przynieść te substancje psychoaktywne. Do najsilniejszych objawów należą: udar mózgu, zawał, śpiączka, napady agresji, nierzadko kończące się próbą samobójczą, niewydolność nerek czy wątroby.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj