Choroby grzybicze paznokci stanowią około połowę chorób, które dotyczą paznokci. Prawie w 80% przypadków grzybica dotyczy paznokci stóp, najczęściej paluchów. Te statystyki pokazują, że jesteśmy bardzo narażeni na takie zakażenie. Jakie są objawy grzybicy i jak się jej pozbyć?

Czym jest grzybica?

Grzybica paznokci, podobnie jak grzybica włosów i skóry jest zakażeniem, którym zarażamy się poprzez czynniki zewnętrzne. Zakażenie może nastąpić poprzez kontakt z osoba chorą lub zwierzęciem, ale również poprzez dotykanie tych samych przedmiotów, co osoba chora. Mogą to być buty, ręczniki czy też przebywanie w tej samej saunie z osobą, która cierpi na grzybicę.

Jak ją rozpoznać?

Aby dowiedzieć się, czy jesteś podatny na tę chorobę musisz odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  1. Czy borykasz się z takimi dolegliwościami wrodzonymi, jak: łuszczyca, suchość skóry, nadmierna potliwość, zaburzenia odporności i czy masz problemy z nieprawidłową budowa stóp i paznokci?
  2. Czy chorujesz lub przechodziłeś kiedyś przez takie choroby, jak AIDS, niedoczynność tarczycy, nowotwory, infekcje, cukrzyca lub zaburzenie krążenia?
  3. Czy często przebywasz w miejscach, gdzie jest duże skupisko ludzi, jest wilgotno i panuje wysoka temperatura, chodzisz w nie przewiewnym obuwiu, jesz dużo węglowodanów i masz problemy z dbaniem higienę?

Jeżeli często odpowiedziałeś na powyższe pytanie twierdząco to jesteś podatny na zakażenie grzybicze. Gdy ujrzałeś na paznokciach zmiany i dziwne wykwity, które dodatkowo mogą swędzieć i wydzielać brzydki zapach, warto zdać sobie sprawę, że należy zacząć się leczyć.

Zobacz takżeGrzybica stóp – jakie są objawy i jak sobie z nią poradzić?

Jak leczyć grzybicę?

Gdy podejrzewasz u siebie grzybicę lub zaobserwowałeś niepokojące zmiany koniecznie wybierz się do dermatologa lub podologa, gdyż samodzielne leczenie domowymi sposobami prowadzi najczęściej do szybkich nawrotów choroby i nie jest skuteczne.

Po stwierdzeniu przez lekarza grzybicy najpierw zaleci on leczenie miejscowe, czyli tam, gdzie pojawiły się objawy zakażenia grzybiczego. W przypadku, gdy grzybica dotyczy paznokci, wtedy lekarz może zalecić stosowanie specjalnie przystosowanych plasterków lub lakieru do paznokci, zawierającego lekarstwo. Gdy te sposoby nie działają następnym krokiem jest leczenie lekami farmakologicznymi podawanymi doustnie. Takie leki możesz przyjmować codziennie lub przez określony czas, następnie kilka tygodni przerwy i znowu zacząć kurację. Ale sposób ich przyjmowania zaleci lekarz. Aby leczenie grzybicy przebiegło skutecznie musisz stosować się do jego zaleceń.

Pamiętaj, że aby zapobiec nawrotom choroby należy leczyć się dość długo, bo nawet od 2 do 3 miesięcy. Pozbądź się też wszystkich przedmiotów, ręczników czy też butów, z którymi mogłeś mieć do czynienia podczas choroby.

Czytaj również: Jak nie nabawić się grzybicy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj