Jeśli planujesz założenie rodziny i interesują cię naturalne metody, to z pewnością obiła ci się o uszy metoda Billginsów. Rozróżnia ona śluz płodny od niepłodnego i pomaga kontrolować powiększenie rodziny. Jak odróżnić oba te śluzy? Oto kilka wskazówek!

Jak wygląda śluz płodny?

Śluz wytwarzany przez szyjkę macicy może mieć dwie formy: zawierającą estrogen sprzyjający płodności oraz zawierającą progesteron wytwarzany w okresie niepłodności.

Śluz płodny jest bardzo śliski i klejący się. Pozbawiony jest grudek. Jeśli wziąć go między dwa palce będzie się kleił i wytwarzał klejące się nitki. W trakcie wytwarzania tego śluzu kobieta odczuwa zwiększoną wilgotność pochwy. Tak właśnie objawia się owulacja. Jeśli nie planujesz obecnie zajść w ciążę, a zauważysz u siebie taki śluz, musisz powstrzymać się od uprawiania seksu bez zabezpieczenia.

Jak wygląda śluz niepłodny?

Ślub niepłodny objawia się często suchością w pochwie i występuje zaraz po ustaniu miesiączki. Nie jest śliski i nie klei się. Często jest on też mętny i może mieć żółtawą lub białawą barwę.

Śluz płodny – ile dni przed owulacją?

Cykl menstruacyjny mierzymy od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed pojawieniem się kolejnego krwawienia. Można go podzielić na trzy etapy. Pierwszy to okres niepłodny, trwający w czasie miesiączki. Jego długość uzależniona jest od indywidualnego cyku miesiączkowego kobiety. Koniec miesiączki zwiastuje nastanie okresu płodnego, zwykle na kilka dni przed owulacją. W tym okresie dojrzewa komórka jajowa i wydostaje się ona z pęcherzyka jajnikowego. Proces ten nazywamy owulacją. Komórka jajowa żyje około 24 godziny. Kobieta staje się płodna, gdy jajeczko pojawia się w jajowodzie. Plemniki mogą żyć w śluzie płodnym nawet do 5 dni, dlatego na 5 dni przed jajeczkowaniem mówi się o okresie płodnym. Kobieta jest nadal płodna przez 4 dni od ustania owulacji. Następnie przechodzi w stan niepłodności bezwzględnej, czyli po obumarciu komórki jajowej. Okres ten trwa zazwyczaj 14 dni do momentu kolejnej miesiączki.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj