Zatoki
fot. elements.envato.com

Jeśli kaszel, katar, ból głowy i gardła uprzykrzają Ci życie, z pewnością szukasz skutecznego sposobu na zapalenie zatok. Wspomnianą infekcję wywołują najczęściej bakterie lub wirusy, które blokują naturalny odpływ wydzieliny. Sprawdź, jak oczyścić nos i zatoki!

Domowe sposoby na zapalenie zatok

Zapalenie zatok zwykle zaczyna się od przeziębienia, grypy lub innej infekcji wirusowej. Najczęściej powoduje ból głowy, przekrwienie błony śluzowej, zaburzenia węchu i ucisk w twarzy, nasilający się podczas pochylania. Wielu pacjentów skarży się na żółtą lub zielonkawą wydzielinę z nosa, która świadczy o infekcji bakteryjnej albo wirusowej. Infekcja wirusowa zazwyczaj ustępuje w ciągu 7 dni. Jeśli objawy utrzymują się dłużej, najprawdopodobniej cierpisz na infekcję bakteryjną.

Zobacz także: Leczenie astmy – jak przebiega?

Jeśli dokucza Ci ból głowy, ucisk opasujący głowę, katar i zatkany nos, najprawdopodobniej masz do czynienia z ostrym zapaleniem zatok. Zastanawiasz się, co może przynieść ulgę? Aspirin to sprawdzony lek na zapalenie zatok. Skutecznie oczyszcza nos, jednocześnie łagodzi ucisk i ból głowy.

Jak oczyścić zatoki?

Wielu specjalistów zaleca płukanie zatok solą fizjologiczną. Zazwyczaj roztwór składa się z wody destylowanej i soli (spożywczej lub morskiej) albo chlorku sodu. Możesz go psiknąć do przewodu nosowego lub wlać bezpośrednio do nosa. Płukanie zatok jest skuteczne i bezpieczne, pod warunkiem, że robisz to prawidłowo. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, porozmawiaj z lekarzem.

Zobacz także: Wymagania do kursu KPP: kto może zostać ratownikiem?

Używaj tylko wody sterylnej lub destylowanej, by nie narażać się na stan zapalny i infekcje. Pamiętaj, by nie wlewać gorącej wody do nosa, w przeciwnym razie możesz się poparzyć. Jeśli używasz dzbanka Neti, zdezynfekuj go po każdym zabiegu.

Co pomaga na bolące zatoki?

Zastanawiasz się, jak złagodzić objawy zapalenia zatok? Możesz włączyć nawilżacz powietrza w sypialni i innych pomieszczeniach, w których spędzasz dużo czasu. Suche powietrze podrażnia śluzówkę nosa, z biegiem czasu może powodować stan zapalny gardła i zatok. Lekarze zalecają, by utrzymywać wilgotność względną na poziomie 40-60 proc.

Wyraźną ulgę przynosi również inhalacja, która polega na wdychaniu gorącej pary wodnej. Powtarzaj zabieg 2-4 razy dziennie. To naturalny sposób na rozrzedzenie śluzu i oczyszczenie nosa. Możesz spędzić kilka minut pod ciepłym powietrzem i powoli oddychać przez nos. Para wodna zmiękczy i rozbije śluz, dzięki czemu łatwo się go pozbędziesz. Możesz też wlać ciepłą wodę do miski, a następnie ostrożnie postaw ją na stole. Zakryj głowę ręcznikiem i powoli pochyl się nad naczyniem. Spokojnie wdychaj parę wodną, zachowując przy tym bezpieczną odległość od miski.

Kiedy warto umówić się do laryngologa?

Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 4-5 dni, wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny, następnie obejrzy jamę nosową i gardło, w razie potrzeby skieruje Cię do laryngologa. Specjalista może zlecić tomografię komputerową, by ocenić zakres i lokalizację infekcji. Ta badanie wykonuje się najczęściej w przypadku powikłań (na przykład pacjent ma czerwone, wyłupiaste oczy) lub przewlekłej infekcji. Jeżeli zapalenie zatok jest nawracające lub przewlekłe, laryngolog najprawdopodobniej zaleci testy alergiczne. Czasami lekarz wykonuje endoskopię, aby ocenić stan zapalny, charakter wydzieliny i obrzęki w jamie nosowej. W ten sposób może również wykryć zmiany patologiczne, w tym polipy, nowotwory i guzki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj