Pojawienie się ataku padaczkowego u dziecka może przerazić. Szczególnie tyczy się to osób, które do tej pory nigdy nie miały styczności z taką reakcją. Napad padaczkowy z drgawkami uogólnionymi trwa stosunkowo krótko, bo najczęściej 2-3 minuty i, mimo że może wyglądać nieciekawie, nie powoduje zagrożenia dla życia. W takich sytuacjach nie zachodzi również konieczność interweniowania przez lekarza.

Co robić, gdy wystąpi napad padaczkowy?

 1. Zadbaj o bezpieczeństwo – ułóż dziecko w bezpiecznej lokalizacji, z dala od ruchu ulicznego czy np. wody. Jednocześnie należy usunąć wszelkie przedmioty, które mogłyby doprowadzić do urazu lub uderzenia się dziecka.
 2. Podłóż coś miękkiego pod głowę osoby z napadem np. sweter lub kurtkę, w ten sposób będzie ona zabezpieczona przed urazem.
 3. Koniecznie zdejmij okulary i ewentualnie inne elementy, które mogą być niebezpieczne, można również poluzować pasek w spodniach chorego.
 4. Sprawdź, czy usta dziecka są puste i jeśli znajdują się w nich, chociażby resztki pokarmowe dokładnie je usuń.
 5. Niekiedy w czasie napadu pojawia się u dzieci silne ślinienie wówczas, należy odwrócić jego głowę na bok, aby uniknąć zachłyśnięcia.
 6. Aby umożliwić, swobodne oddychanie należy poluzować ubranie, w szczególności w okolicy szyi.
 7. Ułożenie w pozycji bezpiecznej – bocznej ustalonej – na boku, głowa poniżej tułowia, zaś podłoże, jeśli to możliwe powinno być miękkie.
 8. Gdy zakończy się napad padaczkowy, nie męczymy dziecka, tylko pozwalamy mu spokojnie odpocząć. Gdy ustąpią drgawki, dziecko czuje się senne oraz zmęczone i zasypia, dobrze jest pozwolić mu spać, jest to naturalne zjawisko i silnie wskazane.
 9. U niektórych dzieci po ataku pojawia się pobudzenie. Nie należy wówczas stosować wobec niego siły, jest to naturalny etap, który zwykle samoistnie ustępuje tak jak wcześniejszy napad.
 10. W sytuacji, gdy drgawki nie ustępują po krótkim czasie, na dłuższe chwile dochodzi do utraty oddechu u dziecka, pojawia się jeden napad po drugim, zaś pomiędzy nimi nie powraca świadomość, należy niezwłocznie wezwać pogotowie.
 11. Nie zostawiamy chorego samego, możemy go asekurować w czasie napadu, dokładnie obserwując, gdy przyjedzie pogotowie, poczynione przez nas obserwacje mogą okazać się bardzo istotne.

Zobacz także: Drgawki gorączkowe u dzieci – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Koniecznie wezwij pogotowie, jeśli:

 1. Napad drgawkowy pojawił się u dziecka po raz pierwszy.
 2. Napad trwa powyżej 5 minut.
 3. Napad wygląda inaczej niż wcześniejsze u tego chorego.
 4. Drgawki nie ustępują nawet w sytuacji podania leku zapisanego przez lekarza, który miał przerywać napad. (Diazepam – wlewka odbytnicza w dawkach przepisanych przez lekarza).

Jeśli Twoje dziecko ma stwierdzoną padaczkę, zadbaj, aby w jego rzeczach osobistych znajdowała się informacja o chorobie. Może ona okazać się pomocna, jeśli do napadu dojdzie poza domem. Sanitariusze będą, chociażby wiedzieć, jakie leki dziecko przyjmuje na stałe. Ułatwi to udzielenie pomocy.

Tak nie należy postępować w czasie ataku padaczkowego:

 • Absolutnie nie wkładamy żadnych przedmiotów do ust chorego,
 • Nie podejmujemy próby otwierania zaciśniętej szczeki nawet w sytuacji, gdy doszło do przegryzienia języka,
 • Nie budzimy, dziecka uderzając, potrząsając czy polewając wodą,
 • Nie wykonujemy sztucznego oddychania,
 • Nie należy układać dziecka na boku na siłę,
 • Nie należy przytrzymywać rąk i nóg,
 • Nie należy układać dziecka z głową uniesioną ku górze, gdyż może to ograniczyć dostęp powietrza,
 • Nie podajemy choremu dziecku żadnych napojów.

Czytaj również: Pierwsza pomoc, czyli gdzie szukać pomocy, gdy dzieje się coś złego z naszym dzieckiem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj