Gazy gromadzą się w jelitach już u malutkich dzieci – noworodków i niemowląt. Często pojawiają się również u starszych pociech. Zwykle nie ma w tym nic dziwnego i jest to zjawisko całkowicie normalne, fizjologiczne, które może wyniknąć np. ze zbyt szybkiego jedzenia. Jeśli u dziecka regularnie dochodzi do pojawiania się wzdęć ,konieczne jest rozważenie innych możliwości ich powstawania.

Jakie są przyczyny wzdęć u dzieci?

  • Nadmiernie szybkie, łapczywe jedzenie,
  • Błędy żywieniowe,
  • Nietolerancja glutenu,
  • Przewlekłe zapalenie trzustki,
  • Mukowiscydoza,
  • Aerofagia, czyli połykanie powietrza wynikające z szybkiego przełykania pokarmów, jednak może do niej dochodzić również, gdy dziecko bardzo szybko i emocjonalnie mówi, gdyż wówczas połyka powietrze,
  • Nadmiar białka i tłuszczy zwierzęcych w diecie,
  • Zespół jelita nadwrażliwego,
  • Nietolerancja laktozy – brak lub niedobór enzymu laktazy,
  • Niedobór enzymów trzustkowy – poza wzdęciami zauważalne są takie objawy jak biegunki tłuszczowe czy wiatry.

Domowe sposoby na gazy i wzdęcia u dzieci

Co robić, gdy dziecko męczy się z nieprzyjemnymi wzdęciami i gazami? Jakie domowe (i nie tylko) sposoby można wykorzystać, aby ulżyć maluchowi i pozbyć się tej często prozaicznej, choć dość uciążliwej dolegliwości?

1. Herbatki ziołowe – liczne napary oraz ziołowe herbatki mają dobroczynny wpływ na nasz układ pokarmowy, sprawdzają się również u dzieci. Warto wykorzystać: rumianek, anyż, koper włoski, melisę, miętę czy mniszek lekarski. Warto podawać je dzieciom przed posiłkiem, aby zniwelować ryzyko nagromadzenia się gazów i powstania wzdęć.

2. Nawyki – warto pilnować, aby dziecko spożywało więcej (4-5) posiłków w ciągu dnia, jednak aby były one mniejsze i nie obciążały nadmiernie układu pokarmowego.

3. Jedzenie nie powinno odbywać się w pośpiechu – zapewnijmy dziecku odpowiednie warunki do spożywania posiłku. Niech spokojnie usiądzie i zje, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Nie powinna być w tym czasie włączona telewizja, dziecko nie powinno się dodatkowo czymś bawić, a jedynie skupić się na dokładnym zjedzeniu podanego posiłku.

4. Jeśli wzdęcia i gazy u dzieci często się powtarzają, warto ograniczyć ilość spożywanych słodyczy oraz tłuszczy, słodkiego mleka oraz surowych warzyw i owoców. Zaleca się również unikanie podawania dzieciom potraw smażonych, a jeśli wprowadzamy do diety cokolwiek nowego, to po jednym składniku.

5. Picie – konieczne jest podawanie przez cały dzień możliwie jak największej ilości płynów. Wskazana jest przede wszystkim niegazowana woda mineralna, która powinna być podawana w niewielkich porcjach przez cały dzień i najlepiej pomiędzy kolejnymi posiłkami.

6. Masaż brzuszka – wzdęcia zdarzają się u noworodków oraz małych dzieci, dobrym sposobem na ich zniwelowanie jest również wykonanie delikatnego masażu brzucha. Należy wdrożyć koliste ruchy po jego powierzchni, które prowadzić będziemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W ten sposób uzyskamy rozluźnienie, a dziecku zdecydowanie łatwiej będzie wydalić zalegające gazy i się wypróżnić.

7. Właściwa pozycja w czasie karmienia – Jeśli karmimy niemowlę lub noworodka, to dziecko nie powinno być w całkowicie płaskiej pozycji, wręcz wskazane jest lekkie uniesienie ułożenie pod skosem. Gdy skończy jeść, powinno się je trzymać w pozycji pionowej, tak długo aż mu się odbije. Z kolei starsze dzieci nie powinny przede wszystkim jeść na stojąco lub w biegu. Najważniejsze jest, aby usiadły i spokojnie zjadły posiłek.

8. Ciepłe okłady – gdy brzuszek dziecka jest w wyniku wzdęcia twardy, świetnie sprawdzą się ciepłe okłady. Chętnie stosowanym rozwiązaniem były i są woreczki wypełnione pestkami wiśni, które wcześniej należy lekko podgrzać. Dziecko odczuwa ulgę, gdyż doprowadzamy do rozluźnienia mięśni brzucha.

9. Ciepła kąpiel – dziecko można wykąpać w ciepłej wodzie i delikatnie masować brzuszek. Przyjemny i rozluźniający, ciepły masaż można wykonać również słuchawką prysznicową.

10. Jeśli wzdęcia i gazy pojawiają się u dziecka karmionego piersią, warto dodatkowo zwrócić uwagę na dietę mamy. Istnieje cała lista produktów wzdymających, których powinno się unikać, jednak nie zawsze mają one zastosowanie w konkretnym przypadku. Najlepiej kierować się swoimi odczuciami i nowe produkty wprowadzać stopniowo do jadłospisu, obserwując, jak zareaguje dziecko. Można również pić specjalne herbatki laktacyjne, które nie tylko wspierają laktacje, ale również zawierają zioła, które sprzyjają zdrowiu brzuszka malucha. Mama może również pić rumianek czy koper włoski.

11. Jeśli dziecko karmione jest butelką, to powinna ona być tak przechylona, aby do wnętrza smoczka nie dostawało się powietrze, aby był on cały czas wypełniony mlekiem. Zaleca się również wykorzystanie specjalnych butelek i smoczków antykolkowych.

12. Brzuszek dziecka można nasmarować, a właściwie wetrzeć w niego olejek z kminku lub kopru włoskiego.

13. W aptekach dostępne są również czopki kminkowe, które pomagają w pozbyciu się wzdęć już u niemowląt.

14. Unikaniu wzdęć sparzaj również noszenie dziecka w chuście, gdyż jest ono w pozycji pionowej, jak również kołysanie.

15. Probiotyk – pomaga unormować trawienie i florę bakteryjną jelit, sprawdzi się również w przypadku wzdęć.

16. W łagodzeniu wzdęć, kolek i gazów u malych dzieci, rodzice powszechnie polecają niektóre produkty, które nie są dostępne w Polsce, jednak istnieje możliwość złożenia zamówienia poprzez aptekę internetową lub udania się do państwa, w którym są sprzedawane, np. do Niemiec. Poleca się: kropelki Sab Simplex, kropelki Lefax, maść na kolki Windsalbe, olejek do masażu brzuszka Weleda Bäuchleinöl.

Czytaj również: Gazy jelitowe – jak się pozbyć problemu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj