Globulki antykoncepcyjne to jedna z metod zmniejszająca ryzyko zajścia w ciążę, kiedy chcemy współżyć, ale nie planujemy dzieci. Jest to środek stosowany przez kobiety miejscowo, dopochwowo. Nie można ich mylić z innymi globulkami dopochwowymi, które są lecznicze i działają na różne infekcje intymne. Jak działają globulki antykoncepcyjne i czy są skuteczne?

Jak działają globulki antykoncepcyjne?

Globulki antykoncepcyjne umieszcza się w pochwie, a ich zadaniem jest niszczyć plemniki za pomocą plemnikobójczej substancji. Środki mające takie działanie określa się ogólnie jako spermicydy i mogą one zawierać różne substancje czynne. Mogą występować również w postaci kremów lub żeli antykoncepcyjnych, a także pianek. W globulkach antykoncepcyjnych substancją czynną jest najczęściej nonoksynol-9. Środek ten niszczy błonę komórkową plemników, a także uniemożliwia ich poruszanie się poprzez oddzielenie witki, czyli „ogonka” od owalnej części plemnika. W ten sposób gameta męska nie może dotrzeć do komórki jajowej kobiety.

Stosowanie globulek jest bardzo proste. Należy włożyć jedną globulkę do pochwy, najlepiej jak najgłębiej. Powinno się to wykonać kilka lub nawet kilkanaście minut przed stosunkiem, aby mogła się rozpuścić. Przez ten czas najlepiej leżeć, aby globulka pozostała na swoim miejscu. Jej skuteczność szacuje się na ok. 1 godzinę, więc w tym czasie powinno dojść do wytrysku. Jeśli się tak nie stanie należy zaaplikować kolejną sztukę. Po stosunku nie trzeba nic robić – rozpuszczona globulka sama wypłynie z pochwy, dlatego najlepiej zastosować wkładkę higieniczną, żeby nie zabrudzić bielizny. Jedną globulkę można zastosować tylko raz.

Jaka jest skuteczność globulek antykoncepcyjnych?

Niestety skuteczność tej metody antykoncepcyjnej nie jest zbyt wysoka, dlatego raczej nie powinna być stosowana jako jedyny środek. Szczególnie dotyczy to kobiet, które wcześniej bez problemu zachodziły w ciążę. Wskaźnik Pearla informujący o liczbie niepożądanych ciąż na 100 par wynosi od 10 do 30, co jest niezbyt dobrym wynikiem. Z tego powodu dobrze jest łączyć globulki antykoncepcyjne np. ze stosowaniem plastrów antykoncepcyjnych.

Czy są jakieś przeciwwskazania do ich stosowania? Czasem mogą powodować skutki alergiczne zarówno w pochwie jak i na członku mężczyzny. Ponadto istnieje ryzyko, że przy częstym stosowaniu może dojść do zaburzenia flory bakteryjnej pochwy i w konsekwencji do infekcji intymnych. Niektórym kobietom nie podoba się również to, że globulki się pienią. W dodatku, podczas stosunku, nie można zdecydować się również na seks oralny. Z tych powodów lepiej dobrze się zastanowić czy faktycznie powinniśmy stosować ten środek albo ewentualnie decydować się na niego niezbyt często.

Gdzie kupić globulki antykoncepcyjne?

Globulki antykoncepcyjne bardzo łatwo nabyć i można je kupić w aptekach. Nie musimy mieć recepty tak jak w przypadku tabletek hormonalnych. Są również w całkiem niskiej cenie, bo np. opakowanie zawierające 12 globulek może kosztować ok. 30 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj