Krwawienie po stosunku
fot. elements.envato.com

Krwawienie po stosunku może wywoływać silne uczucie niepokoju i w rezultacie – całkowicie odebrać radość płynącą z pożycia intymnego. W przypadku kobiet aktywnych seksualnie, taki objaw zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Może bowiem wskazywać na mniej lub bardziej poważny stan chorobowy. Jakie są najczęstsze przyczyny krwawienia po stosunku?

Na wstępie należy zaznaczyć, że krwawienie po stosunku jest zjawiskiem całkowicie naturalnym jedynie u kobiet dopiero rozpoczynających pożycie intymne. W ich przypadku, krew pojawia się w następstwie przerwania silnie unaczynionej błony dziewiczej. Co więcej, jeżeli fałd skórny, o którym mowa, nie został całkowicie przerwany, krew może pojawić się też przy kilku kolejnych zbliżeniach. Jeżeli jednak objaw ten pojawia się u kobiety aktywnej seksualnie, nie może być traktowany jako normalne zjawisko.

Krwawienie nie zawsze ma poważne podłoże

Krwawienie po stosunku najczęściej nasuwa skojarzenia ze stanami chorobowymi, jednak w wielu przypadkach przyczyna leży po stronie fizjologicznej. Krew może pochodzić z otarć błony śluzowej pochwy, do powstania których dochodzi w następstwie zbyt intensywnej i głębokiej penetracji lub nietypowych praktyk seksualnych. Inna możliwa przyczyna to niedostateczne nawilżenie waginy. Taki stan jest związany ze zbyt niskim stężeniem estrogenów w ustroju i pojawia się przed miesiączką, w okresie menopauzalnym, przed i po porodzie. Suchość pochwy może być też następstwem przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Zdarza się, że niedostateczne nawilżenie stref intymnych wynika ze zbyt niskiego podniecenia.

Krwawienie po stosunku może wskazywać na niektóre schorzenia

O ile przyczyny fizjologiczne są częstym powodem krwawienia po stosunku, to w wielu przypadkach taki objaw wskazuje na schorzenie. W tym miejscu należy wskazać przede wszystkim na nadżerkę, która powstaje w następstwie nieleczonych stanów zapalnych pochwy i sromu. Nadżerka może być też wywołana wieloma porodami i poronieniami, może być też konsekwencją częstych kontaktów seksualnych z wieloma partnerami. Inne możliwe przyczyny to choroby przenoszone drogą płciową (jak choćby kiła, rzeżączka, chlamydioza, grzybica pochwy, kłykciny kończyste czy opryszczka warg sromowych) albo endometrioza zlokalizowana w obszarze pochwy i szyjki macicy – choroba, w przebiegu której dochodzi do przemieszczania się komórek śluzówki macicy do innych organów.

Zobacz także: jak uprawiać seks >>

Nie są to jedyne schorzenia, których objawem jest krwawienie po stosunku. Wśród innych możliwych przyczyn należy wymienić następujące jednostki chorobowe:

  • zapalenie przydatków,
  • zapalenie endometrium,
  • zapalenie szyjki macicy,
  • zapalenie pochwy,
  • mięśniaki podśluzówkowe macicy,
  • polipy szyjki macicy,
  • atrofia błony śluzowej pochwy.

W niektórych, najpoważniejszych przypadkach krwawienie po stosunku (jak i w trakcie zbliżenia) może wskazywać na stan przednowotworowy lub na nowotwór złośliwy. Objaw, o którym mowa, może wystąpić w przebiegu raka szyjki macicy, sromu lub pochwy.

Krwawienie po stosunku – co robić?

Krwawienie po stosunku jest stanem wymagającym konsultacji lekarskiej. Specjalista wykona standardowe badanie ginekologiczne i cytologiczne, może też zlecić badanie obrazowe narządów płciowych, badania laboratoryjne (mikrobiologiczne, biocenozę pochwy i histopatologiczne). Nawet jeżeli krwawieniu nie towarzyszą żadne inne niepokojące objawy, nie należy odkładać wizyty u ginekologa. Powrót do zdrowia jest bowiem uzależniony przede wszystkim od wczesnego zdiagnozowania problemu i niezwłocznego wdrożenia odpowiedniej terapii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj