Woda mineralna stanowi element profilaktyki wielu chorób i pomaga utrzymać dobrą kondycję psychiczną. Jest to ważne także w przypadku osób starszych, które szczególnie powinny dbać o dobre zdrowie. Jaką wodę najlepiej wybrać? I jak pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu?

Woda w jadłospisie i znaczenie nawodnienia dla organizmu

W organizmie człowieka woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów. Korzyści z jej spożywania nieocenione. Woda przede wszystkim poprawia metabolizm, oczyszcza organizm z toksyn, reguluje temperaturę ciała, minimalizuje ryzyko pojawienia się chorób nerek, reguluje temperaturę ciała i ciśnienie krwi, poprawia koncentrację i pamięć, a także może wspiera profilaktykę chorób serca. Do jej zadań należy także stworzenie dobrego środowiska dla reakcji biochemicznych i transport składników odżywczych. Mogłoby się wydawać, że wybór wody jest obojętny, ponieważ niezależnie od produktu woda tak samo nawadnia. Jednak prawda jest inna – osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym powinny unikać wody wysokozmineralizowanej ze względu na wysoką zawartość sodu. Nie bez znaczenia są także inne składniki.

Jaka jest najlepsza woda mineralna? Skład ma decydujące znaczenie. Dobrym wyborem może okazać się woda średniozmineralizowana, np. Nałęczowianka, o optymalnej ilości składników odżywczych. Zawiera wapń, magnez, potas, wodorowęglany, chlorki, fluorki oraz sód. Czym jeszcze charakteryzuje się odpowiednio dobrana woda mineralna? Skład tego ważnego elementu codziennego jadłospisu jest bardzo ważny, szczególnie w diecie seniora. Dobrym wyborem może okazać się woda niskosodowa, którą można spożywać codziennie, także poza domem – w tym przypadku się mała woda mineralna w lekkiej, poręcznej butelce sprawdzi się doskonale!

Dla zdrowia i urody

Woda to życie, dlatego powinna być spożywana codziennie w odpowiedniej ilości i znaleźć się w jadłospisie. Seniorzy są w szczególności podatni na odwodnienie ze względu na mniejszą zawartość całkowitej wody w organizmie. Zapotrzebowanie na wodę zmienia się wraz z wiekiem. Seniorzy powinni spożywać minimum 2 l wody dziennie małymi porcjami. Warto pamiętać o dodatkowym nawadnianiu organizmu uwzględniając w diecie warzywa, owoce, zupy czy herbaty ziołowe. Organizm należy nawadniać zanim poczujemy pragnienie, aby uniknąć groźnych skutków odwodnienia. Nawet utrata 2% płynów ustrojowych możne obniżyć zdolności poznawcze i wydolność fizyczną. Do najczęstszych objawów należą bóle i zawroty głowy, osłabienie, omdlenia, problemy z koordynacją ruchową, mniejsza koncentracja, zaburzenia pamięci, wydłużony czas reakcji, obstrukcje i skąpomocz.

Co zrobić, aby pamiętać o picu wody?

Często zdarza się, że pijemy wodę dopiero wtedy, kiedy poczujemy pragnienie. Jednak to właśnie uczucie pragnienia uznawane jest za jeden z objawów odwodnienia, dlatego lepiej sięgać po wodę w regularnych odstępach czasu i pić małymi łykami. Aby nie zapominać o spożywaniu wody, można powiesić w widocznym miejscu arkusz, w którym będziemy zapisywać liczbę wypitych szklanek czystego płynu. Osoby korzystające ze smartfona mogą ustawić przypomnienie, które będzie powiadamiać o tym, że nadszedł czas na wypicie kolejnej szklanki wody. Należy również zabierać ze sobą butelkę lub bidon, kiedy udajemy się na spacer lub oddajemy innym aktywnościom fizycznym poza domem. Mała woda mineralna (np. poręczna Nałęczowianka) może okazać się dobrym rozwiązaniem, ponieważ z pewnością zmieści się w torebce lub plecaku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj