fot. elements.envato.com

Dermatoskopia należy do nieinwazyjnych, bezbolesnych metod diagnostycznych używanych w dermatologii. Służy do oceny stanu zmian skórnych pacjenta. Pierwsza publikacja, dotycząca tej metody diagnostycznej pojawiła się po raz pierwszy w 1920 roku i była autorstwa niemieckiego dermatologa Johanna Saphiera. Dermatoskopia (Dermoskopia). Dermatoskopia to łatwe do przeprowadzenia badanie kliniczne, które jest jednak trudne w ocenie i wymaga od przeprowadzającego badanie dużego doświadczenia i praktyki.

Dermatoskopia bywa też nazywana mikroskopią powierzchni skóry lub mikroskopią epiluminescencyjną. Badanie to pozwala na ocenę zmian skórnych głównie pod kątem ich złośliwego rozrostu. Dermatoskopia pozwala na odróżnienie znamion skórnych barwnikowych łączących, mieszanych, dysplastycznych, czerniaka złośliwego, brodawki łojotokowej, naczyniaka, nabłoniaka barwnikowego, zmian krwotocznych, czerniaka młodzieńczego Reed, znamiona błękitnego.

Jak wygląda dermatoskop?

Dermatoskop jest urządzeniem, przy pomocy którego lekarz dermatolog przeprowadza badanie pozwalające na właściwą ocenę zmian powierzchniowych skóry pacjenta. Dermatoskop jest medycznym urządzeniem optycznym, powiększającym obraz 10 – 20 krotnie. Urządzenie posiada wmontowane wystandaryzowane źródło światła, co pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu skóry. Dermatoskop posiada dwa cylindry kontaktowe. Jeden o średnicy 8 mm, który pozwala na ogląd miejsc nierównych takich, jak przestrzenie międzypalcowe, paznokcie, kąt oka, okolice zauszną i okolice krocza. Natomiast drugi cylinder o średnicy 2,5 cm służy do oglądania większych zmian na powierzchniach płaskich skóry. Obecnie używane są dwa rodzaje dermatoskopu: deratoskop immersyjny oraz dermatoskop ze światłem spolaryzowanym.

Dermatoskopia – jakie są wskazania do wykonania badania?

Badanie to powinno być wykonane w chwili, kiedy pojawią się jakiekolwiek zmiany skórne które:

  • szybko rozrastają się
  • pojawiły się nagle na skórze
  • łuszczą się
  • powodują swędzenie
  • krwawią
  • zmiany mają nieregularne brzegi
  • ich kolor jest niejednolity
  • ich wygląd ulega szybkim zmianom

Jak wygląda badanie dermatoskopem?

Badanie nie wymaga od pacjenta wykonania żadnych dodatkowych badań, ani specjalnego przygotowania się. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, wykonywane w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent powinien całkowicie odsłonić badane miejsce (zdjąć odzież). Przed przystąpieniem do oceny powierzchni skóry przez lekarza dermatologa, w miejscu przyłożenia cylindra do powierzchni skóry, lekarz rozprowadza cienką warstwę olejku imersyjnego w celu wyeliminowania refleksów świetlnych oraz polepszenia jakości obrazu. Stanowi to środowisko optyczne między oglądaną skórą a urządzeniem. Obraz uzyskany przez dermatoskop pozwala na uwidocznienie głębszych struktur oglądanej zmiany. Jest to badanie pośrednie pomiędzy oceną kliniczną a badaniem histopatologicznym. Badanie dermatoskopem może być wielokrotnie wykonywane. Może być przeprowadzane u osób w każdym wieku. Nie ma przeciwwskazań do wykonania tego badania u kobiet w ciąży. Nie ma żadnych zaleceń odnośnie zachowania pacjenta po badaniu dermatoskopii. Nie stwierdzono żadnych powikłań po badaniu. Niektóre choroby skórne są bardzo niebezpieczne,  dlatego bardzo istotne jest wnikliwe oglądanie swojej skóry pod kątem wszelkich zmian budzących nasz niepokój. Jeśli zauważymy zmiany duże, nieregularne, postrzępione, zmieniające kolor i kształt, powiększające się lub pokrywające należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Do lekarza dermatologa nie wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego.

Czytaj także: Echokardiogram (Echo serca)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj