trądzik
fot. elements.envato.com

Trądzik zaskórnikowy to czarne, niewielkie kropki, które pojawiają się przede wszystkim na skórze twarzy, wywołuje je nadmierna produkcja sebum. Zaskórniki występują nader często u wielu osób i nie stanowią problemu jako sporadyczne wypryski na twarzy. Jeśli jednak jest ich bardzo dużo i zamieniają się w ropne krosty na twarzy, to już stają się uciążliwe. Jak sobie radzić z trądzikiem zaskórnikowym? Kluczem jest przede wszystkim skuteczne i właściwe oczyszczanie skóry twarzy.

Czym jest trądzik zaskórnikowy?

Trądzik zaskórnikowy grudkowy to łagodniejsza forma trądziku pospolitego. Występuje najczęściej u osób w okresie dojrzewania i przy odpowiedniej pielęgnacji twarzy mija po kilku latach. Zdarza się jednak, że trądzik zaskórnikowy utrzymuje się latami i dotyka w dalszym ciągu osób po 30. roku życia. Co więcej, w podobnym stopniu przypadłość ta pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

 

Przyczyny powstawania trądziku zaskórnikowego

Zaskórniki w postaci małych, czarnych krost na czole, brodzie, nosie, pozostałej części twarzy, a nawet na dekolcie czy plecach, pojawiają się w wyniku nadprodukcji łoju. Odpowiadają za nią zmiany hormonalne w okresie dojrzewania lub nadmierne rogowacenie warstwy rogowej skóry czy nieprawidłowy demakijaż powodujący zablokowanie ujścia gruczołów łojowych. Te dwie ostatnie przyczyny powodują gromadzenie się martwych komórek blokujących ujście gruczołów łojowych, a łój zmienia się w miękki czop. Występują zaskórniki zamknięte – w przypadku stanu zapalnego oraz grudek, które nie są widoczne i mają białe czubki – lub otwarte, gdy ujścia gruczołów łojowych mają czarne czubki – to osiadające na sebum zanieczyszczenia i utleniająca się keratyna.

Warto przy tym wiedzieć, że naturalnym jest gromadzenie się bakterii i drożdżaków w mieszkach włosowych – i zazwyczaj nie są szkodliwe. Jeśli jednak łój jest produkowany w zbyt dużej ilości, a gruczoły łojowe są z jakieś przyczyny zablokowane, to namnaża się zbyt wiele drobnoustrojów i stąd pojawiają się zaskórniki.

Objawy trądziku zaskórnikowego

Trądzik zaskórnikowy może przejawiać się pojawianiem się wyprysków na brodzie, nosie, czole, dekolcie czy plecach w postaci białych lub czarnych kropek. Zaskórniki otwarte przyjmują ciemną barwę poprzez utlenioną keratynę, a zamknięte są koloru białego z niewidocznym ujściem gruczołów łojowych i wyczuwalną grudką. Czasem zaskórniki zmieniają się w ropne zmiany poprzez namnażanie się bakterii i wtedy obserwuje się występowanie stanów zapalnych, torbieli, grudek, pryszczy na brodzie, nosie i czole, czyli w strefie T, oraz w innych miejscach na ciele, gdzie dochodzi do nadprodukcji sebum.

Pielęgnacja twarzy przy trądziku zaskórnikowym

Pielęgnacja skóry z trądzikiem zaskórnikowym powinna przebiegać podobnie, jak przy innych typach trądziku. To znaczy najważniejsze jest właściwe oczyszczenie skóry, które pozbawi ją martwych komórek, resztek łoju i zanieczyszczeń. Przed oczyszczaniem skóry twarzy należy dokładnie umyć dłonie, by nie roznosić bakterii wywołujących stany zapalne. Do mycia twarzy zaś stosować profesjonalne kosmetyki, jak żele, mleczka, płyny micelarne i toniki o działaniu bakteriobójczym i z przeznaczeniem do mycia twarzy problematycznej. Skórę twarzy i dekoltu trzeba oczyścić rano i wieczorem, by pozbyć się skutecznie zanieczyszczeń i bakterii.

Jak myć twarz ? Sprawdź czy wiesz jak i czym prawidłowo myć twarz >>

Po umyciu twarzy należy ją osuszyć z użyciem papierowego ręcznika, potem zaś tonizować bezalkoholowym tonikiem ściągającym pory i przywracającym właściwe pH skóry, a na koniec nawilżyć kremem beztłuszczowym i matującym. Raz na jakiś czas wskazane jest zrobienie peelingu czy nałożenie maseczki.

To zasady dotyczące zarówno skóry kobiet, jak i mężczyzn, a dokładne wskazówki, jak mężczyźni powinni oczyszczać twarz np. po goleniu, by uniknąć tworzenia się zaskórników, znajdziesz tutaj>>

Kosmetyki do mycia twarzy

Dlaczego tak ważne jest, by stosować dopasowane kosmetyki do mycia twarzy trądzikowej, nie zaś zwykłe mydło? Mydło nie jest polecane do pielęgnacji cery trądzikowej, bo zbytnio wysusza cerę. Można to zaobserwować chociażby po częstym myciu rąk – stają się one szorstkie i suche, to samo może dotyczyć skóry twarzy. Przesuszona, szorstka i ściągnięta oznacza brak bariery ochronnej naturalnie wytwarzającej się na cerze – właśnie mydło ją niweluje.

Delikatny kosmetyk do mycia twarzy, np. żel, oczyszcza w sposób bezpieczny, nie pozbawiając skóry naturalnej bariery. Warto szukać preparatów z naturalnymi wyciągami i ekstraktami roślinnymi, które sprawią, że skóra będzie oczyszczona, matowa, ale nie przesuszona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj