oczyszczacz powietrza

Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach może stanowić poważne zagrożenia dla zdrowia. Dlatego warto wiedzieć, czym są zanieczyszczenia, skąd pochodzą, jaki mają wpływ na zdrowie i jak sobie z nimi radzić. Jedną z głównych strategii jest ograniczanie tych źródeł. Drugą  jest poprawa wentylacji w domu, by toksyny nie zostały uwięzione w pomieszczeniach. Warto też stosować wysokiej jakości urządzenia do oczyszczania powietrza.

Radon

Jest wysoce radioaktywnym gazem. Może dotrzeć do domu przez grunt pod nim, studnię i materiały budowlane. Stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Jest bezbarwny, bez smaku i bezwonny. Co ważne, nie wywołuje natychmiastowych objawów. Dlatego możesz zupełnie nie wiedzieć, że go wdychasz. 

Wdychanie radonu wiąże się z rakiem płuc. Palacze są jeszcze bardziej na niego narażeni, ponieważ może przyczepić się do dymu i osadzić w płucach. Na szczęście urządzenia do pomiaru radonu są stosunkowo niedrogie.

Tlenek węgla

Podobnie jak radon, tlenek węgla (w skrócie CO) jest bezbarwny, bez smaku i bezwonny, a zatem szczególnie podstępny. Środowiskowy dym tytoniowy jest jednym ze źródeł CO. Istnieje jednak też wiele innych czynników, w tym kuchenki gazowe i grzejniki, piece na drewno lub węgiel, kominy, spaliny samochodowe.

Tlenek węgla atakuje przede wszystkim krwiobieg i centralny układ nerwowy. Niska dawka może powodować ospałość. Natomiast większy poziom CO może wywołać nudności, zawroty głowy, ból głowy i brak koordynacji. W niektórych przypadkach może doprowadzić do śmierci.

Pamiętaj, by regularnie serwisować wymienione wcześniej źródła tlenku węgla. Bardzo ważna jest też dobra wentylacja. Możesz też zainstalować detektory CO w domu lub mieszkaniu. Są tanie i łatwe do znalezienia. 

Dwutlenek azotu

Dwutlenek azotu (NO2) pochodzi z wielu takich samych źródeł co tlenek węgla. Niesie też ze sobą podobne zagrożenia. Może również prowadzić do wytworzenia innego bardzo niebezpiecznego związku chemicznego, ozonu. Jednak NO2 ma ostry i łatwo wykrywalny zapach i czerwono-brązowy kolor. Na rynku znajdziesz trzygazowe detektory CO, LPG i NO2 lub dwugazowe detektory CO/NO2.

Lotne związki organiczne (“LZO”)

To różnorodne organiczne związki chemiczne uwalniane jako gazy z niektórych ciał stałych lub cieczy. Wśród powszechnych źródeł LZO możemy zaliczyć farby, środki czyszczące, pestycydy, kleje, drukarki, kserokopiarki i rozpuszczalniki. Lotne związki organiczne można też znaleźć w niektórych kosmetykach i produktach higieny osobistej. Do kilku typowych LZO możemy zaliczyć:

  • aceton,
  • benzen,
  • glikol etylenowy,
  • formaldehyd,
  • chlorek metylenu,
  • perchloroetylen.

Mogą podrażniać oczy, nos i gardło, a także prowadzić do zawrotów głowy i mdłości. Czasami mogą prowadzić do jeszcze poważniejszych problemów zdrowotnych, w tym raka i uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Tego typu produkty stosuj zawsze, gdy tylko możesz, w wentylowanych pomieszczeniach. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta.

Cząsteczki respirabilne

To po prostu małe cząsteczki materii, które można łatwo wdychać. Do podstawowych źródeł możemy zaliczyć środowiskowy dym tytoniowy, kominki, piecyki naftowe i piece na drewno. Cząsteczki respirabilne mogą podrażniać oczy, nos i gardło, a nawet powodować zapalenie oskrzeli.  Dlatego warto zadbać o odpowiednią konserwację urządzeń i dobrą wentylację pomieszczeń. Pamiętajmy też, by nie palić w mieszkaniu.

Dlaczego warto wybrać oczyszczacz powietrza?

Jeśli marzysz o czystym i świeżym powietrzu w swoim domu, koniecznie zwróć uwagę na oczyszczacze powietrza. Produkuje je m.in. Samsung. Usuwa aż 99,7% zanieczyszczeń, w tym kurz, roztocza, pyłki, mikroorganizmy, włosy i sierść zwierząt. Swoją skuteczność zawdzięcza m.in. trzem wbudowanym filtrom: 

  • wstępny- usuwa duże cząsteczki,
  • węglowy- eliminuje nieprzyjemne zapachy,
  • HEPA 13- usuwa bardzo drobny pył.

Oczyszczacze Samsung są proste i łatwe w obsłudze. Mają też inteligentny wyświetlacz. Dzięki niemu możesz monitorować jakość powietrza.

Polecane produkty

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię