Leczenie nowotworów skóry odbywa najczęściej przez zabiegi chirurgiczne, radioterapię lub leczenie chemiczne. Wybór metody zależy od rodzaju schorzenia oraz stopnia zaawansowania.

Chirurgiczne leczenie nowotworów skóry

Najskuteczniejszym sposobem leczenia raka skóry jest chirurgia, niezwykle skuteczna przy małych zmianach znajdujących się w miejscach umożliwiających bezpieczne wycięcie z marginesem oraz zaszycie bezinwazyjne. W przypadku znamion występujących na twarzy należy zastosować zabiegi chirurgii plastycznej. W niektórych przypadkach zabieg chirurgiczny wykorzystywany jest tylko do usunięcia węzłów chłonnych, a leczenie właściwe odbywa się przy użyciu promieniowania jonizującego. Jeżeli idzie o czerniaka skóry, to zabieg polega na obszernym wycięciu tkanki chorobowej. Ubytki uzupełnia się przeszczepem skóry z innych partii ciała. Bardzo często przy okazji tego zabiegu usuwa się profilaktycznie okoliczne węzły chłonne.

Radioterapia

Radioterapia, podobnie jak chirurgia, jest bardzo skuteczna w leczeniu raka skóry, jej skuteczność wynosi około 90% (9 na 10 pacjentów zostaje wyleczonych). O tym czy pacjent zostanie poddany zabiegowi chirurgicznemu czy radiologicznemu decyduje głównie umiejscowieni raka, jego wielkość oraz doświadczenie i możliwości zakładu medycznego.  Radioterapię najczęściej wybiera się wtedy, kiedy rekonstrukcja ubytków po chirurgicznych bywa uciążliwa lub niemożliwa. Zabieg ten raczej nie jest wykorzystywany przy leczeniu nowotworów umiejscowionych na kończynach, gdyż może prowadzić do martwicy popromiennej. W zaniedbanych stanach raka czasami radioterapii towarzyszy zabieg chirurgiczny.

Chemiczne leczenie nowotworów skóry

Chemiczne leczenie nowotworów skóry odbywa się w większości przypadków przez miejscowe używanie cytostatyki aplikowanej w postaci maści na chore miejsce. Jednakże stosowanie środków chemicznych do leczenia raka skóry nie znajduje wielkie uznania wśród lekarzy, ponieważ ta metoda ma bardzo niską skuteczność. Nowotwory skóry są grupą schorzeń raczej nie podatnych na specyfiki cytostatyczne, w związku z tym lekarze najczęściej rekomendują zabiegi chirurgiczne lub radiologiczne gdy idzie o leczenie nowotworów skóry.

Czytaj dalej: Rozpoznanie i rodzaje nowotworów skóry

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj