Tabletka dzień po to popularna forma „ratunkowej” antykoncepcji, która zapobiega niechcianej ciąży zaraz po stosunku. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje tej tablety. Czy jednak jest bezpieczna? Zanim ją zażyjesz sięgnij po garść informacji!

Jak działa tabletka dzień po?

Tabletka dzień po często bywa wyborem kobiet, które odbyły niezabezpieczony stosunek i obawiają się zajścia w ciążę. Aby mogła zadziałać, ważne jest, by zażyć ją do 72 godzin od odbycia stosunku. Jednak najsilniej działa w ciągu 24 godzin. Obecnie w naszym kraju możemy dostać na receptę dwa rodzaje tej tabletki – EllaOne oraz Escapelle. Tabletka EllaOna zatrzymuje uwalnianie jajeczek przez jajniki. Można ją stosować maksymalnie do 5 dni po stosunku. Hamuje ona także owulację, a jeśli owulacja miała już miejsce powoduje zmiany w endometrium utrudniające się zagnieżdżenie plemnika. Koszt tabletki to od 90 do 120 zł. Tabletki Escapelle trzeba zastosować do 72 godzin od stosunku. Powodują one zmiany w endometrium, które sprawiają, że zapłodnienie staje się niemożliwe. Koszt tego tej metody to od 30 do 50 zł.

Jak przyjmować tabletkę dzień po?

Tabletkę po zażywa się tylko w awaryjnych przypadkach, do których należy miedzy innymi: pęknięcie prezerwatywy, zbyt późne wyciągnięcie penisa z pochwy w trakcie stosunku przerywanego, oderwanie się plastra antykoncepcyjnego, wydalenie wkładki domacicznej, odbycie stosunku w dni płodne.

Zazwyczaj przyjmuje się tylko jedną tabletkę dzień po, popijając dużą ilością wody. Zaczyna ona działać w ciągu kilku godzin. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste jej zażywanie może prowadzić do skutków ubocznych. Może wywołać zaburzenia hormonalne oraz krwawienia miedzy cyklami. Do innych niepożądanych zjawisk należą wymioty, nudności, ból brzucha, ból głowy oraz biegunka.

Jak kupić tabletkę dzień po?

W naszym kraju tabletkę dzień po możemy kupić tylko na receptę. Jednak na terenie Europy jest ona dostępna wszędzie. Kobiety z Polski pilnie potrzebujące tabletki po mogą udać się na stronę organizacji Women on Web, gdzie po wypełnieniu ankiety i przejściu ewentualnej konsultacji online lekarze wystawiają elektroniczne recepty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj