test owulacyjny
fot. elements.envato.com

Test owulacyjny pozwala określić dni płodne w danym cyklu miesiączkowym. Wykrywa wzrost hormonu luteinizującego (LH) w moczu, który sygnalizuje uwolnienie jajeczka z jajnika. 

Kiedy zrobić test owulacyjny?

Test owulacyjny należy przeprowadzić przez kilka dni, by stwierdzić podwyższony poziom LH. To, w którym dniu powinnaś zacząć  testowanie, zależy od długości Twojego cyklu menstruacyjnego.  Na przykład, jeśli Twój normalny cykl trwa 28 dni, możesz rozpocząć w 11 dni.

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, porozmawiaj o tym z lekarzem. Zasadniczo należy rozpocząć 3-5 dni przed przewidywaną datą owulacji.

Jak działa test owulacyjny?

Będziesz musiała oddać kilka kropelek moczu na test paskowy albo zamoczyć go w sterylnym pojemniczku z moczem. Odczekaj kilka minut, aż pojawi się wskaźnik. Jeśli wykryje wzrost hormonu, zmieni kolor lub wyświetli dwie kreseczki. Wynik dodatni oznacza, że owulacja najprawdopodobniej wystąpi w ciągu 24-36 godzin. 

Jeśli część testowa wydaje się jaśniejsza lub słabsza niż kontrolna, nie masz jeszcze owulacji. Jeśli jest ciemniejsza, owulacja powinna pojawić się w ciągu 24-36 godzin. Możesz też kupić cyfrowy test owulacyjny, który pozwala uniknąć całego zamieszania. Wyświetla  2 najbardziej płodne dni, wykrywając wzrost LH. Co ważne, jest czytelny i łatwy w użyciu. 

Plemniki teoretycznie są w stanie przetrwać 6-7 dni, średnio żyją jednak 3-4 dni. Znajomość dni płodnych pomaga zaplanować najlepszy czas na współżycie, by zajść w ciążę. 

Jak przygotować się do testu?

Nie pij zbyt dużo przed wykonaniem badania, by nie zaburzyć wyników. Postępuj też zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu.

Pamiętaj, że niektóre leki mogą obniżać poziom LH, obejmują estrogeny, testosteron i progesteron. Z kolei cytrynian klomifenu może podwyższyć poziom hormonu. Stosuje się go, by wywołać owulację.

Warto wiedzieć: 1 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

Pozytywny test owulacyjny- kiedy współżyć?

Jeśli test wykaże, że poziom LH rośnie, zacznij współżyć tego samego dnia. Uprawiaj seks przez kolejne 2-3 dni, ponieważ owulacja może wystąpić w ciągu 36 godzin od wzrostu hormonu. 

Należy jednak pamiętać o kilku kluczowych sprawach. Przede wszystkim, testy owulacyjne pokazują, czy poziom LH jest odpowiedni do owulacji. Mogą przewidzieć idealny czas na próbę poczęcia, ale nadal nie gwarantują, że poczęcie rzeczywiście nastąpi. 

 

Czy testy są wiarygodne?

Testy owulacyjne są bezpiecznym, skutecznym i niedrogim sposobem, by sprawdzić, kiedy masz owulację i zwiększyć swoje szanse na poczęcie. Jeśli używasz ich prawidłowo, zgodnie z zaleceniami producenta, dają bardzo dokładne wyniki. Z drugiej jednak strony nie dają 100% pewności. 

Test może wskazywać na wynik fałszywie dodatni, jeśli poziom LH wzrośnie bez owulacji, szczególnie jeśli masz PCOS lub przyjmujesz pewne leki. 

Jeżeli Twoje miesiączki są nieregularne, możesz skończyć testowanie zbyt wcześnie lub za późno i przegapisz dni płodne. Warto połączyć testy owulacyjny z metodą kalendarzykową i codziennymi pomiarami temperatury. Możesz nawet skorzystać ze specjalnych aplikacji, by monitorować wyniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj