Dieta Dukana to jedna z najbardziej popularnych w ostatnich czasach diet. Udowadnia, że walkę z nadwagą można wygrać, i to bez efektu jo-jo. Potwierdzamy.

Dieta Dukana to dieta białkowa. Nazwa tej diety pochodzi od nazwiska jej twórcy – francuskiego lekarza i dietetyka – doktora Pierre’a Dukana. Dieta ta, w odróżnieniu od innych, przynosi trwałe skutki bez niepożądanego efektu jo-jo. Będąc na niej, poza przestrzeganiem głównych zasad (opisanych poniżej), unikamy tłuszczu, alkoholu oraz słodyczy. Jeśli nauczymy się postępować zgodnie ze wskazówkami, szybko dotrzemy do wyznaczonego celu.

Etapy i zasady diety

Dieta Dukana – Faza uderzeniowa

Pierwszy etap, to okres, w którym spożywamy jedynie białka o niskiej zawartości tłuszczu, tj. od 4 do 5%. Na tym etapie konieczne jest też picie dużej ilości wody. Możliwe jest również spożycie chudego mleka oraz napojów typu light, tj. bez zawartości cukru. Etap ten trwa od pięciu do dziesięciu dni.

Pierwsza faza diety jest dość gwałtowna, można stracić ok 2-3 kilogramy w ciągu 5 dni. Niektórzy, zwykle osoby otyłe, tracą w tym czasie nawet 5 kilogramów.

Dieta Dukana – Faza równowagi

Drugi etap także polega na spożywaniu produktów białkowych, ale co drugi dzień należy dodawać do diety warzywa. Aby dieta Dukana dała pożądany rezultat, należy pamiętać o tej zasadzie.

Czas trwania tej fazy nie został jasno określony, ze względu na różną prędkość przemiany materii jak i cechy genetyczne poszczególnych osób. Za koniec tego etapu wyznacza się moment, w którym uzyskujemy zaplanowaną wagę.

Dieta Dukana – Faza utrwalenia

Ten etap diety Dukana polega na utrzymaniu, uzyskanej w drugim etapie, wagi. Aby określić czas trwania trzeciej fazy, stosujemy zasadę, że na każdy stracony kilogram wagi przypada 10 dni. To znaczy, że jeżeli podczas stosowania diety, w fazie drugiej straciliśmy np. 10 kilogramów, faza utrwalenia powinna trwać 100 dni. Ta faza to głównie powrót do pełnoziarnistego pieczywa, owoców oraz skrobi. Spożywanie produktów białkowych oczywiście wciąż stanowi podstawę w naszym jadłospisie.

Dwa razy w tygodniu możliwe jest spożycie dowolnego posiłku, którego wcześniej nie było w naszym menu. Jednak nadal przez jeden dzień w tygodniu należy spożywać jedynie produkty białkowe.

Białkowe czwartki

Ostatni etap powinien „być” z nami tak długo, jak to możliwe, aby pomóc nam w utrzymaniu wagi. W tej fazie diety Dukana, przez jeden dzień w tygodniu (niekoniecznie musi być to czwartek), dostarczamy organizmowi tylko i wyłącznie produkty białkowe, natomiast w pozostałe dni tygodnia możemy spożywać to, co tylko zechcemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj