Oparzenia, nawet niewielkie, mogą być bardzo bolesne. Zazwyczaj goją się w ciągu kilku dni. Jednak leczenie poważnych oparzeń może zająć kilka tygodni lub miesięcy. Pamiętaj, by odpowiednio chronić skórę przed infekcjami. Przemywaj ranę i regularnie zmieniaj bandaże. Sprawdź, co możesz jeszcze zrobić.

Aloes – naturalny lek na oparzenia

Nigdy nie kładź kostek lodu na oparzenia. Lód może ograniczać przepływ krwi do skóry i dalej uszkadzać tkankę. Zamiast tego natychmiast podstaw poparzone miejsce pod chłodną, bieżącą wodę. Trzymaj tak przez 20 minut, by zapobiec rozprzestrzenianiu się urazu. Co jeszcze działa? Aloes! To prawdopodobnie najbardziej znany domowy lek na oparzenia. Łagodzi ból i stany zapalne. Zmniejsza obrzęk oraz stymuluje wzrost i regenerację skóry. Dodatkowo ogranicza rozwój bakterii w tym miejscu, chroniąc przed infekcją.

Czytaj więcej: Aloes – zastosowanie i właściwości zdrowotne

Miętowa pasta do zębów

Na wszelki wypadek trzymaj w kuchni tubkę miętowej pasty do zębów. Przyda Ci się, jeśli przypadkowo dotkniesz gorącego garnka lub czajnika. Doskonale łagodzi drobne oparzenia. Najpierw polewaj poparzone miejsce strumieniem chłodnej wody, a następnie delikatnie posmaruj go pastą do zębów. 

Miód skuteczny na oparzenia

Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego może skutecznie wyleczyć drobne oparzenia. Weź bawełniany wacik lub ręcznik, zanurz go w łyżeczce miodu i delikatnie wmasuj. Ponadto miód zmniejsza ból i pieczenie.

Olej kokosowy 

To jeden z tradycyjnych środków na oparzenia. Olej kokosowy jest bogaty w witaminę E, która nie tylko leczy, ale też regeneruje skórę. Możesz zmieszać pół łyżeczki soku z cytryny z łyżeczką oleju kokosowego i ostrożnie wmasować w poparzone miejsce. Olej kokosowy ma również właściwości przeciwgrzybicze, dzięki czemu zmniejsza ryzyko infekcji. 

Ocet

Łagodzi ból, swędzenie i stany zapalne. Pobiera także ciepło z oparzenia, tym samym naturalnie niwelując ból. Weź bawełniany wacik i zanurz go w łyżeczce octu. Następnie delikatnie wklep w poparzone miejsce, by uzyskać pożądany efekt. Ściągające właściwości octu chronią też przed zakażeniem.

Mleko

Mleko zawiera tłuszcz i białko, dzięki czemu łagodzi i przyspiesza gojenie. Namocz poparzone miejsce w mleku przez 15 minut, by uzyskać natychmiastową ulgę. Pełnotłusty jogurt również może pomóc schłodzić i nawilżyć skórę. 

Owies

Koi skórę i łagodzi stan zapalny. Owies przyda się szczególnie wtedy, gdy oparzenie się goi i masz ochotę je podrapać. Dodaj filiżankę owsa do wody i kąp się przez 20 minut, by złagodzić duże oparzenia. W przypadku mniejszych podrażnień dodaj wsyp trochę owsa do małej miski z wodą i zanurz poparzony obszar. Delikatnie osusz skórę, by została tylko cienka warstwa owsa. Dzięki temu zmniejszysz swędzenie. Przygotowując kąpiel, możesz dodać odrobinę sody oczyszczonej, by złagodzić stany zapalne.

Jaka maść na oparzenia?

Maść na oparzenia zatrzymuje wilgoć i chroni poparzoną skórę przed infekcją. Dodatkowo przyspiesza gojenie i koi dolegliwości. Zwykle zawiera lanolinę i wazelinę. Niektóre maści wzbogacone są o witaminę A i D. Dużą popularnością cieszy się też żel z nanosrebrem. Ma właściwości antyseptyczne, jednocześnie tworzy barierę ochronną na skórze. Ppreparaty bez recepty pomogą w przypadku oparzenia I i II stopnia. Jeśli chcesz, by szybko się zagoiło, wybierz produkt z alantoiną lub D-pantenolem. W aptece możesz również kupić maści z antybiotykiem.

Jeśli oparzenie jest poważniejsze, natychmiast wybierz się do lekarza. Pamiętaj, by w przypadku oparzenia elektrycznego lub chemicznego, wezwać pogotowie.

Zobacz również: Poparzenia słoneczne – 11 sposobów jak pomóc dziecku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj