Ból ucha u dziecka

Choroby w obrębie uszu, połączone z bólem są stosunkowo powszechną przypadłością okresu niemowlęctwa oraz wczesnego dzieciństwa. Schorzenia te wynikają z faktu, iż dzieci mają słabszą odporność niżeli osoby dorosłe, jak również istnieją znaczące różnice anatomiczne w budowie narządu, które ułatwiają pojawienie się infekcji.

Nierozwinięta struktura anatomiczna

Ucho środkowe jest połączone z gardłem strukturą o nazwie trąbka Eustachiusza. Najważniejszym zadaniem tego elementu jest wyrównywanie poziomu ciśnienia w uchu środkowym. Możemy to zauważyć np. w czasie lotu samolotem – objawia się jako charakterystyczne strzykanie w uszach.

Niemowlęta i malutkie dzieci mają trąbkę Eustachiusza szerszą i krótszą niż osoby dorosłe. Dopiero w późniejszym wieku zmienia się jej kształt. W wyniku tego stanowi w początkowych latach życia barierę łatwą do pokonania dla wydzielin pochodzących z dróg oddechowych, które mogą prowadzić do infekcji. Co więcej, do ucha środkowego może przedostać się również treść pokarmowa, gdy dziecko wymiotuje lub podczas odbijania.

Trudne diagnozowanie

Jeśli ból ucha pojawia się u małego dziecka, niekiedy trudno jest go rozpoznać. Dolegliwość ta jest silnie nieprecyzyjna, w stwierdzeniu pomagają dość powszechnie objawy nazywane pośrednimi: dziecko odczuwa ból w chwili, gdy uciskamy płatek ucha lub pociągamy za małżowinę. Jednak trudno określić to jako miarodajny objaw, gdyż silny ucisk, może spowodować ból nawet w zdrowym uchu.

Inne objawy pośrednie, które powodują, że skłaniamy się ku podejrzeniu bólu ucha i związanych z tym chorób to: niepokój, rozdrażnienie, płacz w początkowym etapie ssania, występowanie cech infekcji wirusowej – katar, kaszel, gorączka lub stany podgorączkowe, dziecko może kiwać główką na boki lub pocierać rączką o ucho. W przypadku najmłodszych dość charakterystyczne jest również, że pojawia się silny płacz w momencie, gdy unoszą główkę (dopóki spokojnie leżą jest w porządku, a przy uniesieniu ucho zaczyna bardzo boleć).

Ropny wyciek z ucha stanowi objaw, który przynosi dziecku ulgę, ale jednocześnie może powodować znaczny niepokój, gdyż oznacza uszkodzenie błony bębenkowej. Przez powstały w niej otwór wydostają się na zewnątrz gazy wraz z zapalną wydzieliną. Dziecko często płacze, a wręcz krzyczy przez całą noc, bez dokładnie określonej przyczyny. Rodzicom trudno jest stwierdzić, co się dzieje, bo samo małe dziecko nie potrafi nam tego precyzyjnie zakomunikować. Ostatecznie w końcu zasypia. Rano natomiast często zauważamy wyciek z ucha i niewielką plamkę na pościeli.

Kiedy pojawia się ból ucha u dziecka?

Gdy dziecko odczuwa ból ucha, najpowszechniej kojarzymy go ze stanem zapalnym lub innym procesem chorobowym, który rozwija się właśnie w obrębie tego narządu. Faktycznie dość powszechną dolegliwością u dzieci jest zapalenie ucha i może wywoływać znaczny ból, jednak może on również być spowodowany zupełnie inną przyczyną. Przykładowo ból ucha pojawia się również, gdy bolą zęby trzonowe lub gdy pojawiają się stany zapalne w obrębie wyrostka sutkowatego kości skroniowej. Do jego wystąpienia może również dojść w czasie zapalenia ślinianki przyusznej w przebiegu świnki, czyli nagminnego zapalenia przyusznic.

Podejrzewasz ból ucha – idź do lekarza!

Jeśli u dziecka pojawia się ból ucha, należy niezwłocznie udać się do pediatry. W wielu przypadkach konieczna będzie również konsultacja specjalisty laryngologa. Obejrzenie wnętrza ucha bardzo powszechnie wymaga dokładnego oczyszczenia go z zalegającej woskowiny. Jeśli dziecko jest bardzo niespokojne, to bezpieczne przeprowadzenie tej procedury może wymagać znacznej wprawy. Zdarza się również, że lekarz nie ma możliwości natychmiastowego ocenienia wnętrza ucha i aby tego dokonać, musi w pierwszej kolejności, rozpuścić woskowinę, zakrapiając uszy specjalnymi kroplami, i dopiero na drugi dzień, po oczyszczeniu ocenia stan błony bębenkowej.

Tego nigdy nie rób!

Niekiedy rodzice decydują się na podejmowanie leczenia na własną rękę. Uważają bowiem, że umieszczenie w uchu kawałka rośliny doniczkowej, która podobno ma działanie przeciwzapalne pomoże dziecku. Tymczasem bez pomocy lekarza stan może się pogarszać i doprowadzić w najlepszym razie do poważnych problemów zdrowotnych, a w najgorszym nawet do śmierci.

Jak pomóc dziecku?

Gorączkę i ból zwalczymy, stosując leki o działaniu przeciwbólowym. Warto jednak ich podawanie skonsultować z pediatrą. Zależnie od przyczyny bólu ucha konieczne może okazać się również podanie antybiotyku. U niektórych dzieci podaje się także leki o działaniu uspokajającym, które umożliwiają im przespanie całej nocy. Przede wszystkim należy dokładnie stosować się do zaleceń pediatry i nie leczyć na własną rękę.

Inna przyczyna

U małych dzieci zdarza się również, że ból ucha pojawia się jako konsekwencja włożenia niewielkiego przedmiotu do ucha. Maluch uczy się własnego ciała, sprawdza różne możliwości i otwory i co się do nich zmieści, nie ma w tym nic dziwnego, ale może to być niebezpieczne. Jeśli jakiekolwiek ciało obce znajduje się w uchu naszego dziecka, warto jak najszybciej poszukać pomocy lekarskiej w przychodni, na pogotowiu lub w szpitalu. Lekarze sprawnie, przy użyciu odpowiednich narzędzi pozbędą się problemu, nie powodując większych uszkodzeń w uchu. Natomiast samodzielne próby usunięcia przedmiotu mogą skutkować jego przemieszczeniem się głębiej, większymi uszkodzeniami oraz trudnością z ostatecznym wyjęciem.

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię