fot.elements.envato.com

Życzenia urodzinowe po śląsku. Śląsk jest bardzo szczególnym regionem naszego kraju, który jest niezwykle fascynujący pod wieloma różnymi względami. Jedną z charakterystycznych cech osób mieszkających właśnie na śląsku jest gwara, czy też język, którym posługują się oni na co dzień. Dla Ślązaków jest to coś zupełnie naturalnego, jednak mieszkańcy innych części Polski z prawdziwą fascynacją przysłuchują się każdemu zdaniu wypowiadanemu w gwarze. Jej brzmienie jest dla nich często po prostu zabawne, ale też z pasją próbują domyślić się tego, jakie jest znaczenie poszczególnych słów czy całych zdań.

Nic więc dziwnego, że równie interesujące mogą być życzenia urodzinowe po śląsku składane solenizantom właśnie w gwarze śląskiej. Takie kompozycje z okazji urodzin, imienin, rocznicy ślubu albo dnia mamy i taty brzmią fantastycznie. A do tego sprawią mnóstwo radości osobom, które pochodzą właśnie ze śląska. Pierwsze przykłady takich pięknych życzeń zostały stworzone przez Urszulę Oślislok.

Jŏ ci dzisio tela życza
Byś bōł gibki jak małpica
Zdrowy choby kōń
A udźwignyć mōg jak wōł
Co do życiŏ ci poczeba
Knebel wusztu sznyta chleba
Miłowaniŏ gryfnej frele
Co byś widziŏł wielki brele
A ku tymu halba srogŏ
I do 100 -tki żyć morowo

Co by dycki zdrowi było
Szōstka w lotka sie cylnyło
Co by żŏdyn niy nerwowŏł
Kożdy pjyknie przygadowŏł
By ci dzisio winszowali
Po słodkim dziubeczku dali
A jŏ życza nŏjlepszego
I życiŏ fest wesołego

Winszuja Ci dzisio, cobyś se żył (żyła) po leku, rajzowoł (rajzowała) kaj ino se zapragniesz i uśmiychoł (uśmiechała) sie wszyndy i do wszyjstkich.

Prziszłech (prziszłach) tukyj, by Ci mój skarbyńku sto lot zaśpiywać! Dzisio je rocznica jak Cie mamusia urodziła. Świat łod razu był bogatszy ło takigo fajnego czowieka!

Przajcie se fest kożdy dziyń, niych sie Wōm wartko chowie ciyń.
Bajtli miyjcie cołko kupa, a postowcie se chałupa.
Coby dziycka tam lotały, nikyj za fest niy ślimtały.

Życzenia urodzinowe w gwarze śląskiej

Jeśli nasi najbliżsi są znani z poczucia humoru, życzenia po śląsku możemy złożyć im nawet pomimo tego, że oni sami nie korzystają z tego języka. Poszukiwanie znaczenia najbardziej nietypowych słów może im sprawić wiele radości.

Dzisioj w dniu Twojego geburstagu
Życza Ci kupa uciechy
Aby żodne choróbsko Cie nie trzimało
Coby wszyscy Ci pszoli
Z życio boł fest zadowolony
I dostoł kupa geszynków!

Na przileżytoś Twojygo gyburtstaku winszuja Ci (Wom) zdrowio, szczynścio i
radości, połny kabzy, gryfnych dziołchów/pociechy z chopa.

Erich wzion se urlop ze werku
Zrobiou krupniokow i frankfuterkow
Piwo zamowiou tysz u “Augusta”
Bydzie fajrowou dzisiej gyburstak

Życzenia na 50. urodziny po śląsku

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że pięćdziesiąte urodziny to niezwykle ważne wydarzenie w życiu samego jubilata, ale także wszystkich bliskich mu osób. Na śląsku rocznica ta jest szczególnie hucznie obchodzona, co jest wręcz tradycją kultywowaną od wielu pokoleń. W trakcie imprezy urodzinowej, na którą zaprasza się wielu gości, każdy okazuje solenizantowi nie tylko szacunek, ale również to, iż ma on wiele powodów do dumy. W związku z tym, jak można się domyślić, życzenia składane z okazji 50. urodzin, na śląsku nazywanych „Abrahamem”, są również wyjątkowe. Oto przykłady takich właśnie życzeń, które brzmią niepowtarzalnie w języku używanym na śląsku.

Zobacz także: Życzenia dla mężczyzn 

Winszujymy Ci wszyjskigo nojlepszego na Twojigo Abrahama
Niych Twoje dni bydōm cołki szczyńściŏ i radości
Winszujymy co by chorōbska sie niy trzimały
dziyci w zdrowiu chowały, a chop sie zowdy suchoł.
Pamiyntej, iże piyńćdziesiōnt to niy mŏ tak wiela:
w bojtliku na sprŏwōnki niy styknie.

Winszuja Ci ciepła i zrozumiynio łod bliskich, bo familijo to je ta przistań na morzu, do kerej zawdy możesz sie schować jak wiater wieje i gradym ciepie. Niych ci Ponbóczek błogosławi i przimróżo oko jak Ci sie przidarzi robić jakiś gupoty.

Chca Ci winszować na tyn gyburstag najsamprzod uśmiychu kożdego dnia, coby Cie troski mijały, żeby Ci zawdy zdrowi dopisywało i żebyś umioł (umiała) znojść czas na marzynia. Bo marzynia som fest ważne. Łone nos wyróżniajom łod wszyjstkigo tego, co żyje.

Oczywiście życzenia po śląsku można składać z niemal każdej możliwej okazji, choć są to głównie urodziny, ale także imieniny czy ślub (zwłaszcza, gdy pan młody lub pani młoda pochodzą właśnie z tej części Polski). Takie kompozycje słowne w gwarze przydadzą się też, gdy zechcemy złożyć życzenia ślązakowi na przykład z okazji święta Barbórki.

Na szczęście obecnie coraz chętniej wyrażamy naszą dumę z tego, skąd pochodzimy. Nie inaczej jest w przypadku Śląska, który od zawsze stanowił bardzo wyjątkowy region Polski. Jeśli zatem znamy kogoś kto stamtąd pochodzi, złożenie mu życzeń w gwarze śląskiej może być doskonałym sposobem na to, aby sprawić mu mnóstwo radości w dniu jego święta.

Zobacz także: Życzenia dla siostry

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj