Różyczka dziecięca jest schorzeniem, które u wielu osób nie daje jakichkolwiek objawów i ma bardzo łagodny przebieg. Niezależnie od wykonywania szczepień obowiązkowych, zdarza się, że dzieci zarażają się nią w przedszkolu i przynoszą wirusa do domu. U nich przebieg może być łagodny lub nawet nie zauważony. Często spotykamy się z pytaniem, czy dorosły może się w taki wypadku zarazić od dziecka różyczką?

Pomimo faktu, iż jest to schorzenie, którego właściwie się nie leczy to różyczka może być bardzo niebezpieczna. W szczególności należy tu zwrócić uwagę na takie jej powikłania jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie mięśnia sercowego.

Czytaj także: Różyczka – niegroźna choroba dziecięca >>

Różyczka dziecięca u dorosłych

Osoby dorosłe również mogą zarazić się różyczką od swoich dzieci. Nie są to przypadki powszechne, gdyż większość z nas albo różyczkę przeszła albo została zaszczepiona. Można również poddać się szczepieniu skojarzonemu w dorosłym wieku i tym samym uchronić się przed zachorowaniem.

Wykonanie szczepienia ochronnego zalecane jest przede wszystkim kobietom, które nie przechodziły różyczki w dzieciństwie, a planują posiadanie potomstwa, gdyż to jest właśnie okres, w którym wirus ten stanowi największe zagrożenie.

A co na ten temat mówi wikipedia ?

U osób dorosłych znacznie powszechniej występują powikłania po różyczce, może dojść np. do tak powszechnych jak zapalenie ucha czy zapalenie oskrzeli.

Jak leczyć różyczkę – więcej informacji >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj