Nić dentystyczna i jej używanie nie należy do najprostszych rzeczy, zwłaszcza dla osoby, która tego wcześniej nie robiła. Jest to czynność konieczna przy prawidłowej higienie jamy ustnej. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że to nie tylko dodatek do mycia zębów, ale konieczność.

Po co czyści się przestrzenie międzyzębowe?

Czyszczenie zębów za pomocą nici dentystycznej jest skuteczną metodą pozwalającą wyczyścić złogi w przestrzeniach międzyzębowych. Niestety są to miejsca gdzie zwykła szczoteczka nie ma szansy dotrzeć. Gdy nie nitkujemy zębów to narażamy się na ich przebarwienia w tych miejscach, zaleganie kamienia oraz częściej mamy problemy z psuciem się zębów. Nie robienie tego zwiększa również podatność na próchnicę a także paradontozę. Choroby te nie są bezpieczne ze względu na duże ryzyko szybkiej utraty uzębienia. Dlatego też należy pamiętać, aby kompleksowo zadbać o zęby, należy je nitkować przez około 3 minuty, zawsze przed ich umyciem.

Jak czyścić zęby nicią dentystyczną: jakie nici wybrać?

W dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór nici dentystycznych, które różnią się nie tylko ceną, ale też grubością, materiałem, z którego zostały wykonane, smakiem czy też zawartością fluoru. Gdy weźmiemy pod lupę ich budowę, to dowiemy się, że nici są wykonane albo z nylonu, albo z materiału PTFE. Nici nylonowe są wykonane z wielu włókien połączonych ze sobą. Ich wadą jest to, że strzepią się i przerywają. Nici wykonane z PTFE mają jednorodną strukturę, która się nie rwie, ale jest nieco droższa.

Co polecają stomatolodzy? Tak naprawdę możemy wybrać te nici, które nam najbardziej odpowiadają, ponieważ najważniejsze jest, aby tylko łatwo wchodziły w przestrzenie międzyzębowe i były regularnie używane. Reszta to kwestia naszych upodobań.

Jak używać nić dentystyczna?

Ponieważ będziesz wkładał ręce do jamy ustnej, najpierw je umyj. Następnie urwij odpowiednio długi kawałek nici dentystycznej (o długości około 45 cm). Teraz nawiń jeden koniec nitki na palec wskazujący lub środkowy jednej ręki, następnie zrób to samo z drugim końcem nitki i z drugą ręką.

Tak umocowaną nitkę wkładaj delikatnie po kolei w każdą przestrzeń między zębami i przesuwaj nić zygzakowatymi ruchami Możesz też zawinąć na zęba nić w literę „C” i w ten sposób go czyścić. Uważaj przy dziąsłach, bowiem są bardzo delikatne i łatwo jest je uszkodzić.

Przy czyszczeniu kolejnych zębów pamiętaj, aby na palce nawinąć nowy odcinek nici, ponieważ każdy kolejny ząb musi być nitkowany nieużywaną nicią. Zużytą nić możesz nawijać na palec prawej dłoni i rozwijać jednoczenie nieużywaną z lewej. Czyść przednią i tylną stronę zębów. I pamiętaj, rób to codziennie przed myciem zębów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj