Trzydziesty ósmy tydzień ciąży, to już prawdziwe odliczanie do dnia porodu. Wyprawka dla dziecka i torby do szpitala powinny być już przygotowane, może narastać niepokój, nie powinny też dziwić sny związane z dzieckiem. Do planowanej daty narodzin dziecka zostały wprawdzie jeszcze dwa tygodnie, ale trzeba pamiętać, że ciąża jest już donoszona, a tylko pięć procent porodów odbywa się dokładnie w przepowiedzianym na początku ciąży terminie. Większość ma miejsce od dwóch tygodni przed, do dwóch tygodni po terminie, a to oznacza, że akcja porodowa może rozpocząć się niemal w każdej chwili.

Co się dzieje z dzieckiem w 38 tygodniu ciąży?

W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży dziecko jest już gotowe do narodzin. Pozostając w brzuchu matki będzie się oczywiście nadal rozwijać, ale nie miałoby problemu z życiem poza organizmem mamy, z odżywianiem się jej mlekiem i z oddychaniem powietrzem atmosferycznym.

Na tym etapie ciąży malec ma już ponad pięćdziesiąt centymetrów i waży ponad trzy kilogramy. Oczywiście jest to pewne uśrednienie, bo dziecko o drobnej budowie może ważyć dwa i pół kilograma, co nie będzie wpływać negatywnie na jego dalszy rozwój i zdrowie.

Z uwagi na duże rozmiary, dziecko w brzuchu ma już bardzo mało miejsca, co przekłada się na możliwość swobodnego poruszania. Dlatego w tak zaawansowanej ciąży dziecko raczej nie będzie już gwałtownie kopać, czy uskuteczniać fikołków, za to może rozciągać się, czy obracać z jednego boku na drugi. Ruchy takie są bardzo dobrze widoczne. Czasem cały brzuch może zmieniać kształt, spłaszczać się, lub miejscowo uwypuklać. Jeśli jednak ruchy dziecka całkiem ustają, jest to powód, by udać się do szpitala na badanie KTG, dzięki któremu będzie można stwierdzić, czy wszystko jest w porządku. Nie wolno takich sytuacji lekceważyć, ponieważ zdarza się (choć na szczęście sporadycznie), że malec okręci sobie pępowinę wokół szyi, co prowadzi wprost do niedotlenienia, a nawet uduszenia. W takiej sytuacji konieczne jest szybkie przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

Jak zmienia się Twoje ciało w 38 tygodniu ciąży?

W porównaniu do poprzedniego tygodnia, w trzydziestym ósmym tygodniu ciąży stan ciężarnej nie powinien się już szczególnie zmienić. Nadal będą występować znane już problemy z niewyspaniem, częstym oddawaniem moczu, czy z poruszaniem. W wielu przypadkach nie da się też uniknąć dokuczliwych obrzęków i bóli w okolicach łona.

Zdarzać się mogą zawroty głowy i omdlenia spowodowane wyczerpaniem organizmu. Należy bardzo uważać na takie sytuacje, ponieważ upadek w tak zaawansowanej ciąży może okazać się bardzo niebezpieczny dla matki i dziecka. Jeśli tylko kobieta poczuje, że może zasłabnąć powinna usiąść, a nawet położyć się, unieść nogi, napić i po prostu odpocząć. O takich zdarzeniach warto też wspomnieć lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Pod koniec ciąży brzuch ciężarnych jest już tak duży i ciężki, że niektóre, wydawać by się mogło, zwykłe czynności, jak na przykład założenie skarpetek, czy zawiązanie butów, okazują się praktycznie niemożliwe do wykonania. Do tego skóra na brzuchu jest bardzo naciągnięta i obolała.

38 tydzień ciąży to także czas, w którym wielu kobietom bardzo powiększają się piersi. Jest to związane z intensywną produkcją pokarmu, którego nadmiar nie rzadko wycieka. Aby uniknąć zabrudzenia bielizny dobrym pomysłem jest używanie wkładek laktacyjnych.

Mimo tego, że zmęczona matka może stracić apetyt, dobrze, żeby nadal dbała o zróżnicowaną, bogatą w witaminy, błonnik i minerały dietę, oraz piła przynajmniej dwa litry wody dziennie. Posiłki nie muszą, a nawet nie powinny być bardzo obfite, za to należy je spożywać dość często i regularnie. Dobrze dobrana dieta nie tylko zapewni właściwą ilość kalorii, ale również pomoże uniknąć infekcji, zmniejszy ryzyko dokuczliwych zaparć i hemoroidów.

W 38 tygodniu ciąży będą występować skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona-Hicksa). Silne napięcie zwykle rozpoczyna się od środka brzucha, nie jest bolesne i jest dość krótkotrwałe. Mimo to, zwłaszcza podczas pierwszej ciąży, skurcze przepowiadające dość często bywają mylone z właściwymi skurczami porodowymi. Zwykle skurcze te przechodzą samoczynnie, pomóc może też zmiana pozycji i ciepły prysznic, a jeśli kobieta wciąż ma wątpliwości może udać się do szpitala, gdzie lekarz jednoznacznie określi, czy rozpoczyna się poród, czy nie.

Warto dodać, że pomimo wszystkich możliwych dolegliwości, mimo nerwów i niepewności związanych ze zbliżającym się wielkimi krokami porodem warto postarać się zachowywać pozytywne nastawienie. I nie jest to tylko kwestia podejścia do życia, ale istnieje realne przełożenie na zdrowie matki i dziecka. Uwalniane w chwilach relaksu i odprężenia hormony szczęścia mają dobroczynne działanie na organizm kobiety, powodują, że łatwiej przezwycięża się związane z ciążą kłopoty, a oprócz tego hormony te razem z krwią przedostają się do organizmu dziecka poprawiając także jego nastrój.

O czym powinnaś wiedzieć w tym tygodniu?

W 38 tygodniu ciąży prawie wszystkie ważne porady dotyczą już tylko porodu i nie ma się czemu dziwić, bo ciąża jest już donoszona, a narodziny dziecka mogą nastąpić w każdej chwili. Jeśli zaś zaplanowano cesarskie cięcie, najprawdopodobniej dziecko urodzi się już w najbliższych dniach. Wskazania do cesarskiego cięcia mogą być bardzo różne. Może to być na przykład anatomiczna budowa kobiety (czasem budowa miednicy uniemożliwia poród naturalny), nieprawidłowe (pośladkowe lub poprzeczne) ułożenie dziecka w macicy, duża wada wzroku kobiety, łożysko przodujące, czy ciąża mnoga.

38 tydzień ciąży to najwyższy czas, by mama miała ustalone wszystkie szczegóły związane z porodem, a przede wszystkim mieć wybrany szpital. Wybór placówki medycznej najczęściej związany jest z jej lokalizacją, co jest dobrym podejściem. Nawet jeśli opinie wskazują, że odleglejszy szpital może być tym odpowiedniejszym, to ze względu na szybkość dostania się do niego i tym samym bezpieczeństwo matki i dziecka często nie warto podejmować takich decyzji. Oczywiście bardzo rzadko zdarza się poród w drodze do szpitala, ponieważ od pierwszych symptomów do właściwej akcji porodowej mija sporo czasu, jednak nie warto dodawać sobie dodatkowego stresu, że jednak pokonanie drogi zajmie zbyt długo i w efekcie się nie zdąży. Wybór placówki ma większe znaczenie, jeśli w najbliższej okolicy znajduje się więcej szpitali. Wtedy rzeczywiście dobrze jest sprawdzić ich ofertę, opinie, wachlarz dostępnych usług i panujące warunki. W niektórych szpitalach pewne możliwości są płatne, bywa też, że wymagają wcześniejszej rezerwacji. Dobrym przykładem będzie tu poród rodzinny, który w niektórych szpitalach jest bezpłatny, ale bywa, że wiąże się z nim koszt nawet kilkuset złotych. Część kobiet wybierając szpital, w którym będą rodzić kieruje się też miejscem pracy lekarza prowadzącego ciążę. Wydaje się, że to bezpieczne rozwiązanie likwidujące pewną dawkę stresu, niestety trzeba wziąć pod uwagę, że nie ma gwarancji, iż dany lekarz będzie miał dyżur akurat w czasie, w którym nastąpi akcja porodowa.

Wiele ciężarnych obawia się, że nie rozpozna momentu, w którym powinny zgłosić się do szpitala. Na szczęście prawdopodobieństwo przeoczenia symptomów rozpoczynającego się porodu jest raczej niewielkie. Symptomy te są na tyle wyraźne, że trudno ich nie zauważyć, zdecydowanie częściej zdarza się fałszywy alarm niż alarm spóźniony. Część objawów może wystąpić już kilka dni przed porodem, inne będą miały miejsce bezpośrednio przed akcją porodową. O ile tępy ból w pachwinach i kręgosłupie wynikający z ucisku główki dziecka na nerwy może przyjmować różne natężenie i czasem pozostaje zlekceważony, o tyle ciężko nie zauważyć pozostałych objawów. Odejście czopa śluzowego zamykającego szyjkę macicy objawia się pojawieniem gęstej, krwistej wydzielimy. Podobnie jak od obniżenia brzucha, od odejścia czopa śluzowego do porodu może minąć nawet kilka dni, ale bywa również, że są to tylko godziny, dlatego jest to wyraźne wskazanie do zgłoszenia się do szpitala. Symptomy, które nie pozostawiają już żadnych wątpliwości i nie pozwalają zwlekać to odejście wód płodowych i wystąpienie regularnych, przybierających na sile skurczy. Pierwsze skurcze porodowe występują co mniej więcej pół godziny i stopniowo ich częstotliwość się zwiększa. Kiedy kobieta odczuwa skurcze co dziesięć minut lub częściej, jest to moment, w którym powinna wziąć przygotowane torby i pojechać do wybranej na poród placówki.

Zobacz także: Jak wygląda i kiedy odchodzi czop śluzowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj