fot. elements.envato.com

Niewątpliwie, każda kobieta oczekująca na dziecko marzy o tym, aby w jej przypadku nastąpił szybki poród, wręcz błyskawiczny i oczywiście bezbolesny. Niestety, takie szybkie porody zdarzają się dość rzadko.

Ile trwa poród?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile trwa poród, ponieważ przebieg i czas trwania porodu jest trochę inny u każdej kobiety. Nie ma możliwości przewidzieć, co się wydarzy na sali porodowej.

Jest wiele czynników, od których może zależeć długość porodu. Podstawowym warunkiem postępu porodu są skurcze macicy. Powodują one skracanie się i rozwieranie szyjki macicy, aż do uzyskania średnicy 10 cm. Rozwarcie zwiększa się w różnym tempie, ponieważ zależne jest to w dużym stopniu od poziomu przygotowania szyjki macicy.  Średnio jest to 0,5 cm – 1 cm na godzinę.

Poród nie będzie długi, jeżeli szyjka macicy jest w dobrym stopniu przygotowana, to znaczy, jeżeli jest dojrzała i miękka. Zdarza się, że rozwarcie szyjki następuje bardzo szybko, ale czasami jest również odwrotnie – z niewiadomych względów szyjka nie rozwiera się.

Czy szybki poród znaczy lepszy?

Każda kobieta marzy o tym, żeby ich poród zakończył się jak najszybciej i aby ból trwał jak najkrócej. Jest to zrozumiałe i normalne. Taki szybki poród zazwyczaj jest korzystny również dla dziecka. Jednak zdarza się (bardzo rzadko), że taki nagły i zbyt gwałtowny poród może ograniczyć m.in. dostęp tlenu dostarczanego do płodu a także wywołać urazy krocza a przed wszystkim szyjki macicy.

Co ma wpływ na długość porodu?

Szybki, czasem błyskawiczny poród, ma szansę wystąpić w sytuacji, kiedy poprzedni poród kobiety przebiegł w czasie krótszym niż 4 godziny. Może też pojawić się wtedy, gdy w najbliższej rodzinie występowały już takie przypadki, a także wtedy, kiedy szyjka macicy jest już trochę zgładzona i rozwarta. Czasami jednak szybki poród zjawia się tak po prostu, bez żadnego z powyższych powodów.

Wystąpienie szybkiego porodu należy brać pod uwagę także w sytuacji, kiedy skurcze w nagle, w szybkim tempie, zmieniają się na mocne, wręcz intensywne i długie.

Zobacz także:

Przy wystąpieniu bardzo silnych skurczów, odejście wód płodowych może wywołać bardzo szybkie, czasem natychmiastowe urodzenie się dziecka. Dlatego dobrze jest zachować pęcherz płodowy, gdyż zapobiega to zbyt szybkiemu porodowi, poprzez małe spowolnienie jego postępu.

Wpływ na długość porodu ma na pewno też zależność między wielkością miednicy kobiety a główki dziecka. Jeżeli kobieta ma dużą, szeroką kość miedniczną, ma większe szanse na szybsze urodzenie dziecka, niż kobieta o wąskiej miednicy. Zwłaszcza, jeżeli w tym ostatnim przypadku główka dziecka jest duża. W takiej sytuacji zostanie przeprowadzone cesarskie cięcie.

Przedterminowy poród

W sytuacji, kiedy poród zaczyna się jednak za wcześnie, to znaczy przed wyznaczonym terminem, kobieta powinna najszybciej jak to możliwe pojawić się w szpitalu. Kobieta w takiej sytuacji musi znaleźć się pod profesjonalną opieką lekarzy, ponieważ jeżeli dziecko urodzi się za wcześnie, na pewno będzie wymagało medycznej opieki zaraz po urodzeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj