Oliwa z oliwek, popularnie zwana płynnym złotem, cieszy się dużą popularnością wśród szefów kuchni i dietetyków. Ma liczne korzyści zdrowotne. Możesz ją wykorzystać do przyrządzenia sałatek lub gotowania. Stosując organiczną wersję lub jej z lawendą, migdałami i pestkami winogron, możesz wspaniale nawilżyć skórę.

Właściwości zdrowotne

Oliwa z oliwek jest ważną częścią zdrowej diety śródziemnomorskiej. Zawiera dobre tłuszcze, dlatego obniża poziom cholesterolu całkowitego i złego cholesterolu (LDL). Normalizuje też proces krzepnięcia krwi.

Niższy poziom złego cholesterolu oznacza mniejsze ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Jeśli chcesz zwiększyć spożycie zdrowe tłuszczu jednonienasyconego, zastąp masło i margarynę olejem roślinnym.

Oliwa z oliwek: dodatkowe zalety

Zawiera dużo przeciwutleniaczy, takich jak witamina E, karotenoidy i związki fenolowe, które skutecznie walczą z wolnymi rodnikami. W ten sposób chronią przed przedwczesnym starzeniem.

Oliwa z oliwek może też chronić przed nadciśnieniem. Wpływa również pozytywnie na sferę emocjonalną. Według najnowszych badań dieta z większą ilością oleju i wielonienasyconych tłuszczów zmniejsza ryzyko problemów psychicznych. Niektóre badania sugerują, że choroby sercowo-naczyniowe i depresja mogą być powiązane z dietą. Istnieje natomiast wiele dowodów na to, że wspomniany produkt podnosi poziom wapnia we krwi. Może więc pozytywnie wpływać na gęstość kości, a zatem chronić przed osteoporozą.

Wstępne badania wykazały również, że ekstrakt z może chronić przed chorobą Alzheimera i pogorszeniem funkcji poznawczych. Naśladuje też działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dlatego może pomóc w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Naturalny środek nawilżający

Oliwa z oliwek jest popularnym naturalnym środkiem nawilżającym. Doskonale zmiękcza i wygładza skórę i włosy. W okresie zimowym możesz mieć problem z suchą i łuszczącą się skórą. Dlatego koniecznie zwróć na nią uwagę. Po następnej kąpieli lub prysznicu wmasuj ją w wilgotną skórę. Prawie natychmiast zobaczysz wyniki.

Jeśli masz problem z suchymi stopami i dłońmi, posmaruj je przed snem odrobiną oleju. Później załóż bawełniane skarpetki i rękawiczki.

Sprawdzi się też świetnie jako odżywka do ust i paznokci. Łagodzi nawet wysypkę pieluszkową u niemowląt. Można ją także stosować na włosy. Wetrzyj odrobinę w skórę głowy na godzinę przed myciem. W ten sposób możesz skutecznie walczyć z łupieżem. Możesz ją też nakładać na końcówki włosów, jeśli są suche i rozdwajają.

Popularne sposoby zastosowania

Jeśli chcesz złuszczyć twarz i ciało, zmieszaj oliwę z oliwek z solą morską. W ten sposób możesz wykonać domowy peeling. Pamiętaj, by używać drobnoziarnistej soli na twarzy i innych wrażliwych obszarach, a grubszych ziaren na pozostałych częściach ciała.

Możesz też ją wykorzystać jako:

  • Płyn do demakijażu. Wystarczy, że wlejesz na wacik kilka kropel i delikatnie przetrzesz okolice oczu.
  • Maseczka: zmieszaj oliwę z oliwek z białkiem jajka, miodem lub mielonym owsem. W ten sposób zmiękczysz i nawilżysz twarz.
  • Krem przeciwzmarszczkowy: wcieraj ją w okolice oczu wieczorem lub po opalaniu.

Oliwa z oliwek i cytryna: naturalna detoksykacja organizmu

Wspomniane składniki mogą oczyścić organizm z toksyn i wesprzeć pracę wątroby. Potrzebujesz soku wyciśniętego z ½ małej cytryny oraz 1-2 łyżek oleju.

Wymieszaj podane składniki w szklance i pij codziennie. W ten sposób uzyskasz najlepsze rezultaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj