Zapalenie wyrostka robaczkowego może wystąpić również u dzieci. Jest to schorzenie najpowszechniejsze pośród młodych osób dorosłych, jednak z wielu przyczyn również nasze pociechy są nim zagrożone. Wśród znanych przyczyn, u dzieci za największy czynnik ryzyka należy uznać owsicę. Pasożyt ten może bowiem przyczynić się do zatkania światła wyrostka robaczkowego i wywołać jego zapalenie. Schorzenie leczone jest operacyjnie lub laparoskopowo. Podejmowane są próby leczenia zachowawczego, jednak nie w każdym przypadku są skuteczne. Po zabiegu u chorych stosuje się antybiotykoterapię. Poznajcie objawy zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci!

Zobacz także: Owsiki – dokuczliwa choroba pasożytnicza

Jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci?

  • Podstawowym objawem, który od razu nasuwa skojarzenie z wyrostkiem robaczkowym, jest silny ból brzucha. Do jego rozpoczęcia dochodzi w okolicy pępka, a następnie stopniowo przemieszcza się do prawego talerza biodrowego. Początkowo ból jest ciągły – nieustający i tępy. Z czasem nabiera ostrości oraz w pełni zlokalizowanego charakteru.
  • Wyróżniające jest, że objaw ten staje się zdecydowanie silniejszy, gdy dziecko się porusza. Mały pacjent zaczyna wyrażać niechęć do zabawy, zaś chodząc, ochrania prawą stronę swojego ciała.
  • U dzieci często obserwowany jest niemal całkowity zanik apetytu, odmawia wówczas spożywania nawet swoich ulubionych dań.
  • Wymioty — to kolejny objaw, który może pojawić się jako uzupełnienie silnych bólów brzucha. Zwykle są sporadyczne i najczęściej pojawiają się na samym początku choroby. W pierwszym okresie dziecko wydala w ten sposób teść pokarmową, jednak gdy choroba staje się silniej zaawansowana, wymioty mogą przybierać zielony kolor i występować z domieszką żółci. Taka zmiana powinna skłonić rodziców do natychmiastowego pokazania dziecka chirurgowi, np. na SOR-ze.
  • Podwyższona temperatura ciała – w przypadku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci może dojść do pojawienia się stanu podgorączkowego lub niskiej gorączki. Temperatura najczęściej nie przekracza 38,5 stopnia. Pojawienie się wysokiej gorączki na początku choroby może sugerować zupełnie inną przyczynę, np. infekcję wirusową.
  • W badaniu lekarskim stwierdza się zazwyczaj również przyspieszenie czynności serca czy też odwodnienie.
  • Badanie przedmiotowe pozwala na stwierdzenie znacznej tkliwości w prawej części podbrzusza, zauważalne jest również wzmożone napięcie mięśni w tej lokalizacji.
  • Dzieci często zgłaszają, że ból brzucha staje się silniejszy, gdy kaszlą, oraz gdy prawa część brzucha jest opukiwana przez lekarza.

Zapalenie wyrostka robaczkowego u małych dzieci, do 5 roku życia ma zwykle silnie niespecyficzny przebieg, co utrudnia i opóźnia rozpoznanie. Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego mogą być mylone z innymi infekcjami. W związku z występującymi wymiotami i biegunkami stwierdzana jest infekcja na tle wirusowym. Powoduje to znaczny wzrost ryzyka pojawienia się powikłań, w tym perforacji wyrostka oraz zapalenia otrzewnej.

Czytaj również: Zapalenie wyrostka robaczkowego – występuje także u dzieci! Kiedy reagować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj