Na rynku mamy coraz więcej metod antykoncepcyjnych. Najbardziej znanymi i najczęściej używanymi są prezerwatywy i tabletki antykoncepcyjne. Alternatywną metodą do tabletek są plastry antykoncepcyjne. Jak one działają i czy w ogóle są skuteczne?

Jak działają plastry antykoncepcyjne?

Plastry antykoncepcyjne mają za zadanie wydzielać hormony, które hamują owulację, dzięki czemu zapłodnienie staje się niemożliwe. Dzieje się to przez skórę i składniki hormonalne dostają się bezpośrednio do krwi. Ta metoda antykoncepcji, przy prawidłowym stosowaniu, ma niezwykle wysoką skuteczność. Do mierzenia skuteczności metod antykoncepcyjnych używa się wskaźnika Pearla, który pokazuje ile kobiet zachodzi w ciążę na 100 przypadków w ciągu roku. Plastry antykoncepcyjne to skuteczność na poziomie aż 0,4 – 0, 7! Ten wynik porównywalny jest do wyniku tabletek antykoncepcyjnych, ale dużo lepszy niż prezerwatywy. W przypadku stosowania tego mechanicznego zabezpieczenia wskaźnik Pearla wynosi 3-7.

Plastry to nie tylko bardzo wysoka skuteczność, ale także często mniejsze skutki uboczne niż w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Dzięki temu, że hormony przedostają się od razu do krwiobiegu, nie musimy martwić się o niekorzystne działanie na wątrobę. Ponadto biegunki czy wymioty nie wpływają na obniżenie skuteczności tej metody. Oczywiście, tak jak w przypadku stosowania wszelkiego rodzaju hormonów, mogą wystąpić działania niepożądane. Wśród objawów niepożądanych wymienia się m.in. bóle brzucha, piersi, nudności, wzdęcia, zwiększone ryzyko powstania zakrzepicy i inne.

Niestety nie wszystkie kobiety mogą stosować te plastry. Przeciwskazania do stosowania tej metody antykoncepcji dotyczą m.in. kobiet po 35 roku życia, kobiet otyłych, z chorobą wieńcową, mające żylaki, cierpiące na nadciśnienie, ze schorzeniami wątroby, z cukrzycą.

Gdzie przykleić plastry antykoncepcyjne?

Oczywiście, aby plastry antykoncepcyjne były skuteczne, ważne jest przestrzeganie zasad ich stosowania. Pierwszym pytaniem, które może się pojawić jeśli dopiero zaczynamy używać tej metody, to gdzie właściwie przykleić ten plaster. Najlepiej wybrać takie miejsce, gdzie mamy pewność, że plaster się utrzyma bez problemu, a więc najmniej narażone na otarcia i przypadkowe zerwanie. Dobrymi miejscami są ramiona, pośladki, a także plecy lub brzuch. Ważne jest, aby skóra była odpowiednio przygotowana, a więc żeby była oczyszczona, osuszona i nieowłosiona.

Jak stosować plastry zapobiegające ciąży?

Jeden plaster przykleja się na tydzień, a po tym czasie wymienia się go na nowy. To kolejna zaleta tej metody antykoncepcyjnej – nie musimy o niej pamiętać codziennie, tak jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Trzeba wiedzieć, żeby nie przyklejać plastra dwa razy w dokładnie w tym samym miejscu na skórze. Odklejając stary i przyklejając nowy wystarczy po prostu wybrać miejsce np. kilka centymetrów wyżej. Aby plaster dobrze się przykleił najlepiej przycisnąć go do skóry przez około pół minuty. Plastry antykoncepcyjne trzeba również przechowywać w odpowiedni sposób. Nie należy trzymać ich w lodówce ani np. w łazience, gdzie jest wilgotno, bo nie będą działać jak należy. Przechowywanie w temperaturze pokojowej to najlepsze wyjście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj