Postęp medycyny sprawia, że do wyboru mamy coraz więcej metod antykoncepcyjnych. Jedną z nich jest wazektomia, która w Polsce jest nadal dość kontrowersyjna i mało powszechna.  Czym jest wazektomia i czy jest bezpieczna?

Co to jest wazektomia?

Wazektomia to mikrochirurgiczny zabieg podczas którego lekarz przecina nasieniowody. Dzięki temu plemniki nie mogą dostać się z jąder do członka mężczyzny, co skutecznie zapobiega zapłodnieniu kobiety podczas stosunku płciowego. W celu wykonania tego zabiegu w niektórych przypadkach nacina się skórę mężczyzny, a w innych wystarczy tylko nakłucie. Ta druga opcja określana jest jako „wazektomia bez skalpela”. Następnie wycina się kilka milimetrów nasieniowodu i zamyka się naczynka. Zabieg kończy się założeniem szwów. Nacięcie lub nakłucie jest niewielkie, dlatego zazwyczaj po zabiegu zostaje tylko niewielka ranka, niemalże niewidoczna. Mężczyzna nie musi obawiać się bólu – cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Nie trwa on długo – doświadczony lekarz może go wykonać nawet w kilkanaście minut, a na pewno nie dłużej niż w godzinę.

Wazektomia to skuteczna metoda antykoncepcyjna. Dla kogo jest szczególnie zalecana? Na ten zabieg mogą się zdecydować osoby, które nie planują dziecka w dłuższym okresie czasu lub nie chcą go już w ogóle. Dotyczy to np. osób w małżeństwach wielodzietnych. Jest to także rozsądny wybór gdy partnerka nie powinna zajść w ciążę z powodów zdrowotnych, bo może być to zagrożeniem dla jej życia. Warto wiedzieć, że wazektomia jest odwracalna i ten zabieg określa się mianem rewazektomii. Mimo to, trzeba poważnie zastanowić się przed podjęciem decyzji o zabiegu. Pierwszym powodem jest brak gwarancji, że rewazektomia będzie skuteczna i mężczyzna odzyska zdolności prokreacyjne. Po drugie, zabieg rewazektomii jest bardzo drogi i może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z tych powodów decyzja o wazektomii nie może być dokonana zbyt pochopnie.

Czy wazektomia jest bezpieczna?

Wazektomia to bardzo prosty zabieg, dlatego mężczyzna nie musi obawiać się powikłań. Występują one niezwykle rzadko. Czasem tuż po zabiegu może być widoczne zasinienie na mosznie, obrzęk oraz istnieje ryzyko stanu zapalnego, tak jak w przypadku wszystkich zabiegów chirurgicznych. U niektórych pacjentów nasieniowody znów mogą się złączyć, dlatego ważne są okresowe badania nasienia na obecność w nim plemników. Lekarze są również w trakcie badań ewentualnych zależności pomiędzy tym zabiegiem a występowaniem raka prostaty, dlatego obecny stan wiedzy jeszcze nie pozwala na stwierdzenie 100% pewności o bezpieczeństwie wazektomii.

Samo pozbawienie funkcjonalności nasieniowodów również nie wpływa negatywnie na zdrowie mężczyzny, ponieważ poza transportem plemników nie są one do niczego innego potrzebne. Mężczyzna nie musi się także obawiać o swoją sprawność seksualną, bo jedyną różnicą do stanu sprzed zabiegu będzie tylko brak plemników w spermie.

Ile kosztuje ta metoda antykoncepcyjna?

Wazektomia nie jest w Polsce refundowana, więc każdy musi za nią zapłacić. Jej koszt wynosi ok. 2 tysiące złotych. Można powiedzieć, że jest to dość duży wydatek jednorazowy, ale z drugiej strony na pewno mniejszy niż suma wydanych pieniędzy na inne metody antykoncepcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj