leczenie astmy
fot. linkhouse.co

Suchy kaszel, duszności i ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech – to najczęstsze objawy astmy oskrzelowej. Dla tej choroby charakterystyczne są także kłopoty z oddychaniem nawet po niewielkim wysiłku fizycznym. Każdego roku rośnie liczba pacjentów uskarżających się na takie symptomy. Na szczęście mamy i dobrą wiadomość – skuteczne leczenie astmy jest możliwe. Warunkiem jest systematyczność, regularne przedłużenie leków i odpowiedni tryb życia.

1. Astma oskrzelowa – co to jest i skąd się bierze?

2. Objawy astmy

3. Skuteczne leczenie astmy

leczenie astmy niewątpliwie jest łatwiejsze dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie daje konsultacja lekarska przez telefon, czyli teleporada, w czasie której lekarz decyduje się także na przedłużenie leków poprzez e-receptę.

Astma oskrzelowa – co to jest i skąd się bierze?

Astmę oskrzelową nazywa się także dychawicą. To przewlekła choroba zapalna poważnie ograniczająca wydolność oddechową. Jej przyczyny mogą być różne. Do najważniejszych zalicza się wzrastające zanieczyszczenie powietrza, częstą ekspozycję na dym papierosowy, ale także alergeny, infekcje bakteryjne i wirusowe, a niekiedy nawet stres. Niektóre osoby mają również predyspozycje genetyczne ku chorobie – wówczas mówi się o odmianie atopowej.

Szacunki pokazują, że na astmę oskrzelową cierpi ok. 1,5% populacji, z czego ok. 30% stanowią dzieci.

Objawy astmy

W skutecznym leczeniu astmy, podobnie jak w przypadku wielu innych przewlekłych chorób, pomaga wczesna diagnostyka. Jako że jest to choroba dróg oddechowych, alarmujące powinny być wszelkie zaburzenia w przepływie powietrza przez oskrzela, czyli:

  • świszczący oddech,
  • nawracający kaszel,
  • wrażenie ucisku w klatce piersiowej,
  • obrzęk błon śluzowych,
  • napady duszności.

Nie czekaj do nasilenia objawów astmy, tym bardziej, że sama diagnostyka jest dość łatwa. Kluczowy jest jednak wywiad lekarski oraz terapia polegająca na badaniu reakcji pacjenta.

Skuteczne leczenie astmy

Odpowiednio dobrana terapia, bazująca na leczeniu objawowym, i odpowiednio dobrane leki skutecznie łagodzą przebieg choroby. Zajmuje się tym pulmonolog, jeżeli jednak astmie towarzyszy alergia, potrzebne będzie wsparcie alergologa. Przestrzeganie jego zaleceń zmniejsza ataki do minimum – całkowite wyleczenie jest niemożliwe, gdyż astma to choroba przewlekła.

Na czym wobec tego polega leczenie astmy? To przede wszystkim identyfikacja czynnika powodującego nasilenie objawów astmy i koncentracja na unikaniu kontaktu z nim. Mogą to być chociażby alergeny pokarmowe czy zanieczyszczenia powietrz albo infekcje dróg oddechowych. W czasie napadu podaje się leki na astmę hamujące reakcje – w tym przypadku przydatna okaże się recepta online, pozwalająca na szybkie wykupienie potrzebnego preparatu.

Z powodu astmy nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Systematyczny wysiłek korzystnie wpływa na kondycję całego organizmu, a to z kolei przekłada się na lepszą sytuację w drogach oddechowych. Posiłki warto wzbogacić w warzywa, jednocześnie eliminując niezdrowe przekąski. Ważne, by domownicy zrezygnowali z palenia tytoniu – tu nawet bierne wdychanie dymu może nasilać objawy. Warto także regularnie wietrzyć pomieszczenia, dbać o czystość w nich i zaopatrzyć się w domowy oczyszczacz powietrza, a także w wodę morską w sprayu do nosa.

Pamiętaj, że wczesne rozpoznanie i szybko wdrożone leczenie astmy pozwala na normalne życie. Chory pozostaje aktywny, pracuje, uczy się i spotyka ze znajomymi. Wczesne rozpoznanie astmy pozwala również uniknąć ciężkiej astmy oskrzelowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj