Wędrujące jądra to przypadłość chłopców. Jest rodzajem wnętrostwa. Polega na tym, że jądro jest wyczuwalne w badaniu fizykalnym, macalne, i zlokalizowane jest w mosznie. Posiada ono jednak tendencję do cofania się do kanału pachwinowego, w niektórych przypadkach w całości.

Przebieg schorzenia i jego objawy

Oba jądra są obecne w mosznie, a mimo to możliwe jest stwierdzenie okresowego cofania się jednego z nich lub obu do kanału pachwinowego. Jest to sytuacja mogąca wzbudzać niepokój i wiążąca się z koniecznością regularnych kontroli lekarskich.

U części dzieci płci męskiej jądra w sposób całkowicie samoistny zstępują do moszny i zajmują odpowiednie położenie. Jednak u pewnej grupy młodych pacjentów wędrujące jądra mają związek z defektem w obrębie nasieniowodu oraz naczyń podwrózka nasiennego. W konsekwencji dochodzi do ponownego, często trwałego podciągania jąder ku górze, które może mieć miejsce nawet u 7-10-letniego chłopca.

Wędrujące jądro – badania i dane statystyczne

Dane statystyczne uzyskane w wyniku badań przeprowadzanych przez komisje wojskowe, wskazują, że około 0,8% mężczyzn w wieku poborowym posiada niezstąpione jądra. Duża część z nich w dzieciństwie miała wędrujące jądra, które później zostały ponownie podciągnięte ku górze.

Kiedy udać się z wędrującym jądrem do lekarza?

Obecnie większość rodziców nie zwraca większej uwagi na jądra chłopców, gdyż przy każdym badaniu profilaktycznym, bilansie badane są one przez pediatrę i kwestia zstąpienia pozostaje pod kontrolą lekarza.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy pediatra przykłada do tego również dużą wagę i nie zawsze będzie pamiętał o wykonaniu badania. Warto obserwować jądra syna i jeśli zaobserwujemy okresowe uciekanie jednego z nich ku górze lub stałe utrzymywanie się wysoko i nieobniżanie się do właściwego poziomu, to koniecznie skonsultujmy się z pediatrą, urologiem lub chirurgiem dziecięcym.

Jak wygląda leczenie wędrującego jądra?

Sposób leczenia uzależniony jest od wyniku badania lekarskiego. Rodzic nie w każdym przypadku dobrze rozpozna dolegliwość u dziecka, więc niekiedy może się okazać, że nie potrzebnie robiliśmy burze w szklance wody, z drugiej strony, może lepiej dmuchać na zimne?

Wynik badania lekarskiego, w którym stwierdzone zostanie wędrujące jądro i jego charakter może stanowić wskazanie do zastosowania leczenia operacyjnego lub hormonalnego. O najlepszej opcji dla konkretnego przypadku decyduje specjalista.

W niektórych przypadkach możliwe jest odstąpienie od zastosowania leczenia hormonalnego, jak i operacyjnego i jedynie obserwacja. Jeśli tak właśnie będzie wyglądać zalecenie lekarza, należy zadbać, aby jądra były regularnie badane do okresu dojrzewania. Może bowiem dojść do wtórnego wnętrostwa, co oznacza, że jądra wędrujące ponownie cofną się do jamy brzusznej.

Zobacz także: USG jąder – opis i przebieg badania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj