Jeśli u dziecka dochodzi do pojawienia się bólu zęba, to z pewnością tego objawu nie możemy zlekceważyć. Oczywiście możliwych przyczyn jest co najmniej kilka. Za jedną z podstawowych uznaje się rozwijającą się próchnicę. Dzieci odczuwają bolesność ząbków oraz dziąseł w trakcie ząbkowania, a niektóre mówią o bólu zębów, gdy doskwiera im podrażnione w wyniku niewielkiego urazu dziąsło.

Jeśli dziecko istotnie boli ząb, koniecznie należy udać się do dentysty, aby obejrzał dokuczliwą okolicę i w razie konieczności wdrożył odpowiednie leczenie. Istnieje szereg domowych metod na bóle zębów, czy jednak znajdują one zastosowanie u dzieci i mogą nam się przydać?

Zobacz także: Dziecko u dentysty – pierwsza wizyta

Oczywiście w sytuacji, gdy boli ząb, najlepszym postępowaniem jest wizyta u dentysty. Zdarza się jednak, że ból pojawi się np. nocą lub w porze, gdy nie mamy możliwości szybkiego udania się do stomatologa. Wówczas domowe sposoby mogą przynieść ulgę.

  1. Zimna woda – u niektórych dzieci ulgę przynosi płukanie buzi zimną wodą.
  2. Zimne okłady – czasem wato położyć zimny okład na okolice twarzy, w której znajduje się bolący ząb.
  3. Naproxenum – jest to lek, który pomaga na bóle zębów u dzieci, jednak jego stosowanie dozwolone jest dopiero od 12 roku życia, przed podaniem rodzic powinien skrupulatnie zapoznać się z treścią ulotki i dopilnować odpowiedniego dawkowania.
  4. Ibuprofen – jeśli ząb boli dziecko, które nie ukończyło 12 roku życia, to podajemy ibuprofen. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Złagodzi dolegliwości bólowe oraz stan zapalny i ułatwi dziecku zaśnięcie i doczekanie do rana.
  5. Olejek goździkowy – wspomoże działanie przeciwbólowe podawanych leków. Nasączamy nim wacik i umieszczamy na bolącym zębie.

W każdym gabinecie stomatologicznym osoby z bólem zęba przyjmowane są poza kolejnością. Ma to zastosowanie zarówno w gabinetach państwowych, jak i prywatnych. Dentysta nie powinien również odmówić przyjęcia pacjenta z bólem. Jest to z pewnością objaw, jakiego u dziecka nie wolno lekceważyć, gdyż może świadczyć o próchnicy, która szybko postępuje i może doprowadzić do zniszczenia zębów mlecznych lub stałych. Pamiętajmy również, że nieleczenie próchnicy zębów u dzieci może powodować zapalenie zatok obocznych nosa, ale również znacznie poważniejsze powikłania jak zapalenie serca lub mózgu.

Czytaj również: Higiena jamy ustnej u dzieci w wieku szkolnym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj