Cewa nerwowa to złożona struktura, która daje początek mózgowi oraz rdzeniu kręgowemu u rozwijającego się płodu. Niestety czasem dochodzi do jej uszkodzeń, co może wywołać szereg schorzeń.

Cewa nerwowa u płodu

Struktura wyglądem przypomina płytkę w początkowej fazie. Z czasem brzegi płytki unoszą się i łączą się ze sobą, tworząc rurkę. Następną fazą jest już przekształcenie się cewy nerwowej w mózg i rdzeń kręgowy. Jeżeli z jakiś przyczyn proces zamknięcia się cewy lub przekształcenie ulegnie zaburzeniu, może to prowadzić do wielu poważnych konsekwencji i wad wrodzonych.

Kiedy powstaje cewa

Cewa nerwowa powstaje już między drugim a czwartym tygodniem ciąży. Właśnie dlatego tak ważna jest obserwacja rozwoju tej struktury w tym czasie. Kobieta powinna regularnie odwiedzać ginekologa, aby móc kontrolować prawidłowy rozwój płodu.

Cewa nerwowa – ryzyka

Wszelkie zaburzenia rozwoju cewy nerwowej prowadzą do WCN, czyli wad cewy nerwowej. Wady te dzieli się je na dwie grupy: bezmózgowie oraz przepukliny oponowo-rdzeniowe i oponowe.

Jak uniknąć wad? Ogromny wpływa na prawidłowy rozwój płodu ma dieta matki oraz przyjmowanie odpowiednio dużo kwasu foliowego. Kwas foliowy ma duże znaczenie w rozwoju układu nerwowego dziecka.

Tak naprawdę kobieta w wieku rozrodczym powinna regularnie przyjmować kwas foliowy, gdyż większość ma niedobory, a jest on kluczowy elementem diety przyszłej matki. Jeśli wiec planujesz zajść w ciążę staraj się go systematyczne zażywać. Będąc już w ciąży przyjmuj kwas foliowy szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Oprócz suplementów farmakologicznych kwas foliowy znajdziesz w zielonych warzywach, roślinach strączkowych, drożdżach lub cytrusach. Warto wprowadzić te produkty do swojej diety już przed ciążą.

Niestety, w niektórych przypadkach cewa nerwowa i jej wady są uwarunkowane genetycznie. Jeśli w twojej rodzinie zdarzały się przypadki dzieci z zaburzeniami układu nerwowego, powinnaś wykonać badania prenatalne. Jeśli planujesz zajść w ciążę, powinnaś udać się do poradni genetycznej. Uzyskasz wtedy dokładną analizę oraz wskazówki, jak postępować w przypadku wykrycia genetycznego obciążenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj