Mediatinoskopia jest badaniem, które ma na celu obejrzenie śródpiersia. Badanie to nazywane jest również wziernikowaniem lub też endoskopią. Odbywa się on za pomocą narzędzia tak zwanego mediastinoskopu. W praktyce jest to metalowa rurka, która posiada soczewki, pozwalające zajrzeć w śródpiersie pacjenta oraz zawartych w wzierniku włókien szklanych, które z kolei oświetlają widok. W trakcie badania pobierane są fragmenty węzłów chłonnych, które następnie mogą zostać poddane kolejnym badaniom.

Mediatinoskopia – cel badania

Dzięki mediatinoskopii możliwe jest pobranie tkanki, która to następnie zostanie przebadana i pozwoli rozpoznać choroby powiązane z węzłami chłonnymi, przełykiem, płucami oraz opłucnej. Możliwe jest również przebadanie pacjenta w celu stwierdzenia obecności bakterii. W tym celu mediatinoskopia jest natomiast stosowana w chwili, gdy nie ma możliwości ustalenia przyczyn choroby innym sposobem, gdyż badanie to jest inwazyjne. Główne wskazania, w celu wykonania mediatinoskopii to nowotwór śródpiersia, choroby powiązane z powiększeniem węzłów chłonnych oraz choroby płuc.

Mediatinoskopia – przygotowanie do badania

Mediastinoskopie w większości przypadków wykonuje się jako jedno z ostatnich badań, w celu pełnego zdiagnozowania stanu zdrowia pacjenta. Poprzedzana jest ona badaniami radiologicznymi obszaru klatki piersiowej oraz badaniami grupy krwi, układu jej krzepnięcia oraz powinno być wykonane EKG. Mediastinoskopia wymaga znieczulenia ogólnego, do którego należy również odpowiednio przygotować pacjenta. Pacjent musi również zgłosić lekarzowi wszelkie ewentualne problemu z skłonnością do krwawień, wadami serca, nadciśnieniem, posiadanymi protezami w jamie ustnej czy też inne aktualnie przechodzone choroby.

Mediatinoskopia – Procedura przebiegu mediastinoskopii

W trakcie badania pacjent znajduje się pozycji leżącej, rozebrany i przykryty prześcieradłem chirurgicznym. Nad mostkiem wykonywane jest następnie cięcie o długości kilku centymetrów. Jest to konieczne w celu wprowadzenia mediastinoskopu. Kolejną czynnością jest odpreparowanie tkanek, które zasłaniają tchawicę, po czym między mostek a tchawicę wprowadzany jest mediastinoskop. W chwili, gdy wziernik znajdzie się przy węzłach chłonnych następuje ich wycięcie lub pobranie próbki, która jest wysłana na badanie histopatologiczne lub mikrobiologiczne. Po wyprowadzeniu wziernika, cięcie jest zaszywane oraz nakładany jest na nie opatrunek.

Mediatinoskopia – powikłania

Samo badanie jest krótkie i trwa około pół godziny do czterdziestu minut. Mimo, iż jest to bezpieczna metoda diagnozowania pacjenta, z racji jej inwazyjności mogą wystąpić różnego rodzaju powikłania. Pacjent po odbytym badaniu może cierpieć na problemy związane z przełykaniem, jak również mieć tymczasowy kaszel. Oba z objawów przeważnie samoistnie ustępują po kilku godzinach. Jednymi z największych zagrożeń są uszkodzenia, które mogą powstać w układzie oddechowym oraz miejscach, gdzie były naruszone tkanki. Jeśli doszłoby do krwawienia, uszkodzenia przełyku lub też pojawienia się stanów zapalnych – konieczna by była interwencja lekarza. Dodatkowo proces znieczulania pacjenta niesie za sobą również ryzyko powstania powikłań, z tym związanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj