Nie każda romantyczna historia to droga usłana różami. W niektórych związkach różnice temperamentów, poglądów i oczekiwań mogą okazać się trudne do pogodzenia, w innych na drodze do szczęścia zakochanej pary stają przeszkody takie jak ciężka choroba, uzależnienie czy trauma. Niezależnie od tego, co jest przyczyną problemów w miłosnej relacji, najlepszym sposobem na ich rozwiązanie będzie terapia dla par. Mogą się na nią zdecydować zarówno małżeństwa, jak i osoby pozostające w związku nieformalnym.

Jak wygląda terapia dla par?

Proces terapeutyczny, jego długość i charakter, zawsze dopasowywane są do indywidualnych potrzeb danej pary, jednak jego ogólny przebieg zawsze wygląda tak samo: sprowadza się do regularnych, około 80-minutowych spotkań w gabinecie psychologicznym. W trakcie tych spotkań para – przy aktywnym udziale i wsparciu specjalisty, który pełni niejako rolę katalizatora emocji i przewodnika – omawia swoje uczucia, lęki i pragnienia, a także wspólnie diagnozuje trudności w budowaniu relacji i szuka dla nich efektywnych rozwiązań. Wspomniany specjalista, który prowadzi terapię dla par i pomaga im wyjść z miłosnego impasu, to najczęściej psycholog z wieloletnim doświadczeniem, który doskonale zna mechanizmy ludzkiej psychiki i wie, jak umiejętnie nimi kierować. Taka osoba potrafi stworzyć bezpieczną przestrzeń do rozmowy ułatwiającą parze otwarcie się na siebie nawzajem i szczerą komunikację, a jednocześnie przez cały czas trwania terapii zachowywać niezbędną neutralność i obiektywne spojrzenie na jej przedmiot. Pomoc uzyskacie u Holisens.pl

Jakie efekty przynosi terapia dla par?

Pary, które zdecydowały się rozwiązać swoje problemy na drodze terapii, w zdecydowanej większości polecają to remedium na sercowe rozterki, ponieważ jest ono bardzo skuteczne. Musimy jednak, że pamiętać, że sukces terapii zależy od dwóch rzeczy. Pierwsza to wybór odpowiedniego terapeuty – psycholog, na którego się zdecydujemy, musi być osobą wysoko wykwalifikowaną, empatyczną i przyjazną. Druga to nasza gotowość do zmiany – wysiłki psychologa zdadzą się na nic, jeśli my sami nie będziemy chętni do rozmowy i skłonni do podjęcia kroków w celu naprawy swojego związku. Terapia dla par przyniesie spodziewany efekt tylko wtedy, gdy obydwa te warunki zostaną spełnione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj