Gandhūsa, czyli płukanie ust olejem sezamowym to znana od tysięcy lat ajurwedyjska metoda higieny jamy ustnej. Ma ona bardzo korzystny wpływ nie tylko na zdrowie zębów i dziąseł, ale na kondycję całego organizmu. Ajurweda przywiązuje ogromną wagę do oczyszczania jamy ustnej, ponieważ jest ona uważana za główne źródło problemów zdrowotnych w całym organizmie.

Jak to możliwe?

Dzieje się tak dlatego, że przez naczynia krwionośne śluzówek jamy ustnej w ciągu zaledwie minuty przepływa większość krwi krążącej po naszym ustroju. Jeśli więc w jamie ustnej znajdują się różne rodzaju toksyny i inne czynniki chorobotwórcze, to mogą one stamtąd trafić do krwiobiegu, a następnie właściwie do każdego narządu naszego ciała i zaburzyć jego prawidłowe funkcjonowanie. Stany zapalne dziąseł, paradontoza czy próchnica mogą przyczynić się do poważnych schorzeń wątroby, serca, nerek i innych narządów. Aby tego uniknąć, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na skrupulatne oczyszczanie zębów i całej jamy ustnej. Skuteczną naturalną metodą, którą warto wypróbować, jest wywodzące się ze starożytnej ajurwedy płukanie ust olejem sezamowym. Sprawdź, na czym polega metoda oil pulling.

Płukanie ust olejem – dlaczego warto stosować tę metodę?

Oil pulling to prosta nisko kosztowa i bezpieczna naturalna metoda poprawy zdrowia, której może spróbować każdy bez względu na wiek i płeć. Jej codzienne stosowanie sprawi, że nasze zęby będą zdrowe i czyste, a oddech świeży.

Jednak to nie wszystkie zalety tej metody.

Korzyści z płukania ust olejem to również:

  • wzmocnienie dziąseł i prewencja paradontozy,
  • zapobieganie próchnicy zębów,
  • pozbycie się bakterii, wirusów i grzybów z jamy ustnej i gardła,
  • skuteczne usuwanie toksyn z organizmu,
  • poprawa odporności,
  • usprawnienie działania narządów wewnętrznych, w szczególności wątroby, nerek i żołądka,
  • wzrost poziomu energii,
  • znaczna poprawa samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Jak prawidłowo płukać usta olejem?

Płukanie ust olejem sezamowym to bardzo prosta czynność, którą potrafią wykonać już kilkuletnie dzieci. Wystarczy wziąć do ust jedną łyżeczkę oleju i płukać nim jamę ustną przez co najmniej 2-3 minuty. Jeśli mamy czas możemy tę czynność stopniowo wydłużać, maksymalnie do 15 minut.

Zwróćmy uwagę na to, aby dokładnie i intensywnie płukać całą jamę ustną, czyli zarówno jej boki, jak i przednią część (najlepiej przeciskać płyn przez przednie zęby), oraz tylną część, tak aby olej stykał się z migdałkami podniebiennymi. Wykonujmy więc oil pulling świadomie, zwracając uwagę na to, by przepłukać olejem każdą część buzi co najmniej kilkanaście razy.

Pamiętajmy, że w oleju podczas płukania gromadzą się różnego rodzaju toksyny, dlatego nie należy go pod żadnym pozorem połykać. Po zakończeniu ssania olej wypluwamy do toalety lub kosza na śmieci. Następnie dokładnie płuczemy usta letnią wodą i myjemy zęby miękką szczoteczką z użyciem naturalnej pasty lub ajurwedyjskiego proszku do czyszczenia zębów.

Jeśli cierpimy na schorzenia dziąseł i śluzówki jamy ustnej, warto do oleju, którym płuczemy usta dodać jedną kroplę leczniczego naturalnego olejku eterycznego o działaniu odkażającym i przyspieszającym gojenie. Może to być na przykład olejek z drzewa herbacianego lub olejek goździkowy.

Przed wzięciem do ust oleju możemy także umieścić pod językiem odrobinę naturalnego górskiego balsamu Mumio, który jest prawdziwym bogactwem witamin, minerałów i substancji aktywnych wspomagających usuwanie toksyn z organizmu.

Płukanie ust olejem jest łatwe, tanie i nie wymaga dużych nakładów czasu, a przynosi naprawdę bardzo wymierne efekty. Już po kilku dniach zauważymy znaczną poprawę świeżości oddechu, delikatne wybielenie zębów, poprawę kondycji dziąseł, łatwiejsze oddychanie przez nos, jeśli wcześniej dokuczały nam zatoki oraz ogólną poprawę samopoczucia i wzrost poziomu energii.

Tradycyjne ajurweda zaleca stosowanie do płukania ust oleju sezamowego, ale równie dobrze sprawdzi się nierafinowany olej kokosowy, olej słonecznikowy lub oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia. Aby odczuć wyraźną poprawę zdrowia i samopoczucia wystarczy stosować oil pulling przez kilka tygodni dwa razy w roku. Jednak poleca się włączenie już na stałe tej metody oczyszczania jamy ustnej już na stałe do codziennych czynności higienicznych. Dzięki temu będziemy cieszyć się pięknymi zdrowymi zębami i dobrym samopoczuciem.

Bibliografia:

1. Fife Bruce Dr. Płukanie ust olejem. Wyd. Studio Astropsychologii, Białystok 2013, ISBN 12970230.
2. Niedaszkowski Bartosz Joga i ajurweda. Przewodnik dla współczesnego człowieka. Wyd. Galaktyka, Łódź 2018, ISBN 978-83-7579-409-0.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj